9 powodów, dla których potrzebujesz żaluzji drewnianych

Urządzanie wnętrza mieszkania to może być nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli nie do końca wiemy, na co się zdecydować, albo uwielbiamy typowo eklektyczne wnętrza. Wszystko musi ze sobą ładnie grać i tworzyć wspólnie piękną całość. Może nawet nie chcemy, żeby nasze mieszkanie  wyglądało jak kopiuj – wklej z katalogu Ikei. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na nietypowe rozwiązania, albo raczej takie, których nie spotkamy w każdym możliwym mieszkaniu.

Czy żaluzje to dobry pomysł?

Krótko odpowiadając, tak! Dobrze wykonane i zamontowane żaluzje są w stanie zablokować nawet do 100% wpadającego światła. Poza tym nadal nie wyszły one z mody. Dobór odpowiedniego producenta spowoduje, że będziemy się cieszyć wysokiej jakości produktem, który nie zniszczy się nam po kilku miesiącach użytkowania.

Nietypowe rozwiązanie? Wiele osób stawia właśnie na żaluzje, a w tej grupie możemy znaleźć nawet dekoratorów wnętrz. Nie każdy polski dom musi mieć w oknach zamontowane rolety.

Jedną z opcji żaluzji, na jakie możemy postawić, to te wykonane z drewna. Należą raczej do grupy żaluzji premium, nie tylko ze względu na cenę, ale także na jakość wykonania. Nie jest to pierwsza lepsza dekoracja okna, dlatego nie musimy się obawiać, że sąsiadka będzie miała dokładnie takie same. O ile się nami nie zainspiruje, oczywiście. To już tylko wielki komplement w stronę osoby, która postawiła na piękne wykończenie, dekoracje mieszkania.

Niestety na temat żaluzji drewnianych krąży wiele legend, które powodują, że niektórzy mogą się obawiać takiego rozwiązania. Dlaczego warto jednak na nie postawić?

Dlaczego potrzebujesz żaluzji drewnianych?

1. Drewno ociepla pomieszczenie

Nie od dziś wiadomo, że zastosowanie drewna w mieszkaniu, powoduje jego wizualne ocieplenie. Dlatego z powodzeniem stosuje się tę technikę w wysokiej klasy hotelach, aby kliencie poczuli się, jak w domu. I może przykład nie nawiązuje bezpośrednio do stosowania przez nich żaluzji drewnianych, ale samo już podejście pokazuje, ile można zdziałać w tym temacie, przemycając do domu elementy drewna.

2. Pasują do każdego wnętrza

Mogłoby się wydawać, że żaluzje drewniane mają zastosowanie jedynie w przypadku wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim lub podobnym. Nic bardziej mylnego. Drewno od jakiegoś czasu stosuje się nawet na zasadzie kontrastu. Bardzo industrialny styl, nowojorski loft? Zdecydowanie się na zastosowanie drewna, nawet w towarzystwie betonowej ściany czy dużej ilości metalu to nie problem, a ostatnio nawet modny krok. Przełamanie surowości wnętrza delikatnymi wstawkami drewna, może spowodować, że nasze mieszkanie nabierze zupełnie innego poziomu.

3. Nie potrzebują towarzystwa firanek

Zastosowanie żaluzji powoduje, że nie unikamy konieczności używania firanek. Już same żaluzje są w stanie nie tylko dobrze regulować ilość wpadajągo do pomieszczenia światła, ale także stanowią skuteczną ochronę przed wścibskimi sąsiadami. A wieczorem, kiedy włączamy światła, wystarczy żaluzje zasłonić, obracając je o około 90 stopni. Tak przekręcone żaluzje uniemożliwiają osobom z zewnątrz obserwowanie tego, co dzieje się w środku mieszkania.

4. Zastosowanie materiałów naturalnych

Dlaczego tak dobrze czujemy się w lesie i w innych miejscach blisko z naturą? Otaczając się naturalnymi materiałami, sprawiamy, że czujemy się blisko natury nawet w domu. Poza tym wiele osób w dzisiejszych czasach unika używania plastiku i innych nienaturalnych materiałów. Co prawda nie zmieniamy często takich rzeczy jak żaluzje, ale całkowite wyeliminowanie plastiku obejmuje wiele płaszczyzn, nie tylko kwestie pojemników na żywność.

5. Różnorodność wyboru

Wybór wśród aluminiowych żaluzji jest o wiele szerszy, nawet taki, który imituje wygląd drewna. Imituje to nie to samo, co oryginał. Nie musimy nic imitować, jeśli mamy możliwość kupna drewnianych żaluzji i to w wielu odcieniach i typach. Bambusowe żaluzje są mniej gładkie, dzięki czemu ich kolor jest wielopłaszczyznowy. Natomiast „zwykłe” drewniane żaluzje można dostać w wielu naturalnych odcieniach, od bardzo ciemnych po bardzo jasne i delikatne odcienie. Dąb, jesion, wiśnia, lipa to tylko niektóre z drzew, z jakich można uzyskać żaluzje drewniane.

6. Drewno = luskus

Jak wygląda pięknie położona drewniana jodełka na podłodze w porównaniu z panelami? Można powiedzieć, że zastosowanie jednej i drugiej opcji ma swoje plusy i minusy. Zdecydowanie jednak, użycie drewna w pomieszczeniu, może podnieść poczucie luksusu. Może tak być dlatego, że drewno wygląda bardziej „bogato”, ale także cena niektórych konkretnych typów potrafi być naprawdę wysoka. Nie inaczej jest z zastosowanie drewnianych żaluzji. Dają one poczucie luksusu, szczególnie w połączeniu z innymi materiałami, jak skóra.

7. Nietypowe wykończenie

Dlaczego ludzie kupują <a href=”https://woodenadesign.pl/meble_industrialne-105191-p0.html”>meble</a> w takich sklepach jak Ikea? Głównym faktorem z pewnością jest cena. Innym może być dostępność, przez co wiele mieszkań wygląda podobnie. Rozpoznajemy już konkretne wzory czy typy mebli zakupione właśnie w tym sklepie. Chcąc się wyróżnić w tłumie, możemy postawić na nietypowe wykończenia. Takim nieoczywistym elementem mogą być właśnie drewniane żaluzje.

8. Niskie koszty utrzymania

Wbrew opiniom, drewniane żaluzje nie są tak trudne w utrzymaniu. Dzięki odpowiedniemu zaimpregnowaniu, jakie zapewnia dobry producent żaluzji, nie pochłaniają one wilgoci. Nie zużywają się więc szybko. Ich czyszczenie i konserwacja nie jest też niczym arcytrudnym. Wystarczy wilgotna szmatka i preparat do drewna, który zapewnia dłuższą antystatyczność. Inną alternatywą dla szmatki może być specjalna szczotka w kształcie litery E, która pozwala na czyszczenie większej ilości lameli naraz. Dzięki takiemu podejściu możemy mieć pewność, że żaluzje wytrzymają dłużej.

9. Drewno to izolator ciepła

Możemy mieć pewność, że wybierając drewniane żaluzje, nie musimy się martwić o nadmierne nagrzewanie mieszkania w trakcie upałów. Drewno jest dobrym izolatorem, więc zasłonięte żaluzje tworzą barierę, przez którą przedziera się znacząco niska ilość ciepła. Taka ciekawostka, suche drewno nie tylko nie przewodzi ciepła, ale także prądu. Nawet marmur potrafi przewodzić ciepło do 90 razy szybciej niż drewno.

Te 9 powodów z pewnością warto rozważyć w świetle tego, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania. Być może większość z nich zakreśli kierunek, w który chcemy podążać, jeśli chodzi o nasze wnętrza. Czy to są zaledwie błahe kwestie? Mogłoby się tak wydawać, ale każdy, kto kiedykolwiek odbierał mieszkanie od dewelopera lub wynajmował nowe mieszkanie, w którym nie było żadnego rodzaju osłon okiennych, wie, jak dużo zmienia ich zamontowanie. Jak dużo ciepła i przytulności wnosi tak pozornie nieistotna kwestia. Wszyscy przecież chcemy czuć się u siebie, naprawdę jak w domu.