Jak umyć rolety zewnętrzne?

Jak umyć rolety zewnętrzne?

Właściwa pielęgnacja rolet zewnętrznych może przedłużyć ich żywotność o lata, a to zależy od regularnego mycia i konserwacji.Te produkty znajdują się na zewnątrz budynku, są jego twarzą i muszą wyglądać schludnie. Ale jest znacznie ważniejszy powód czyszczenia rolet. Jest to struktura mechaniczna, której elementy z czasem się zużyją. Im częściej podnoszona jest roleta, tym szybciej zużywany jest jej zasób operacyjny. A brud i kurz w tym przypadku służą, jako ścierniwo, które zwiększa tarcie o mechanizm, który pomaga zwijać roletę. Większe tarcie – krótsza żywotność produktu. Za najsłabsze punkty brudnych rolet zewnętrznych uważa się lamele w miejscu ich wejścia w prowadnice.

Dlaczego tak ważne jest mycie rolet zewnętrznych?

Kurz i brud niszczą lakier, zmniejszają elastyczność projektu, a to jest ważna cecha rolet zewnętrznych. Spadki temperatury w połączeniu z wysoką wilgotnością również działają negatywnie. W szczelinach lameli gromadzi się woda, która zimą przy zmianach temperatury rozszerza się lub kurczy, rozluźniając połączenia. Gdy ten zły wpływ stanie się przyczyną awarii, roleta ulega zacięciu i konieczna jest naprawa.

Eksperci zalecają mycie rolet zewnętrznych, co trzy miesiące. Ale to zalecenie należy dostosować zgodnie z lokalizacją okien, regionem zamieszkania i innymi czynnikami. Na przykład, jeśli mieszkanie wychodzi na ruchliwą ulicę i jednocześnie ciche podwórko, widać wyraźnie, jak duża jest różnica w natężeniu zanieczyszczeń z jednej i drugiej strony. Wiosenne mycie elewacji domu wraz z myciem rolet zewnętrznych uważane jest za obowiązkowe. Byłoby miło, aby zbiegała się z tym konserwacja czyli kontrola pod kątem pojawienia się usterek, smarowanie mechanizmów.

Lepiej nie zwlekać z umyciem rolet zewnętrznych, czekając na wystarczającą ilość brudu, aby wypełnić lukę w konstrukcji. Po pierwsze, przez cały ten czas nawet niewielka jego ilość zwiększy zużycie rolet, po drugie, usuwanie uporczywych i utrwalonych zabrudzeń z metalu może być trudne nawet przy użyciu profesjonalnej chemii. Stosowanie silnych środków chemicznych jest przeciwwskazane, aby uniknąć uszkodzenia górnej warstwy lakieru, która pełni funkcję dekoracyjną i ochronną.

Jak umyć rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne stanowią barierę między domem a światem zewnętrznym. Chronią przed słońcem, hałasem i brudem.

Zanim rozpocznie się mycie rolet zewnętrznych, trzeba przygotować środki, które w tym pomogą:

  • Specjalne chusteczki nawilżane – do kurzu i brudu.
  • Szczotka z miękkim włosiem – do uporczywych zabrudzeń. Włosie powinno być na tyle miękkie, aby nie uszkodzić powłoki ochronnej.
  • Dwie ściereczki lub gąbki – w przypadku braku specjalnych ściereczek lub gdy zanieczyszczenie jest dość intensywne, można umyć powierzchnię jedną szmatką, drugą wytrzeć do sucha.
  • Detergent musi być łagodny. Może to być mydło do prania lub płyn do mycia naczyń. Nie należy używać roztworów zawierających substancje ścierne lub żrące chemikalia, zwłaszcza kwasy.

Rolety zewnętrzne dostępne są w wersji aluminiowej. W ich pielęgnacji należy uważać, aby nie uszkodzić powłoki ochronnej, prowadząc w ten sposób do korozji metalu. Jeśli zanieczyszczenie jest duże, najlepiej nanieść detergent bezpośrednio na wierzch rolety. Stąd zmywany jest wilgotną szmatką lub gąbką, nasączając brud. Jeśli to konieczne, trzeba ponownie nałożyć detergent z wodą. Można przecierać szczególnie zabrudzone miejsca miękką szczoteczką z włosiem. Jeśli zanieczyszczenie jest słabe, należy zrobić roztwór mydła, zwilżyć w nim ściereczkę i umyć roletę zewnętrzną.

Sprzęt do mycia rolet zewnętrznych

Do mycia rolet zewnętrznych wykorzystywane są również specjalne urządzenia, w których woda jest dostarczana pod ciśnieniem.Ta opcja będzie szybsza, a poza tym pomoże poradzić sobie nawet ze starym brudem. Istnieją również urządzenia ze specjalnymi ssawkami szczotkowymi, które delikatnie czyszczą rolety oraz inne części elewacji. Po umyciu rolety zewnętrznej musi być ona wycierana do sucha (jest to szczególnie ważne zimą). Teraz można nałożyć wosk na lamele. Zabezpieczy to przed wilgocią i nada rolecie równomierny połysk.

Ważne punkty w myciu rolet zewnętrznych:

  • Aby skutecznie wypłukać zabrudzenia z narożników, których jest wiele w konstrukcji, warto zmienić położenie lameli podczas procesu czyszczenia. Można rozpocząć procedurę od całkowicie zamkniętej rolety.
  • Należy bardzo uważać na miejsca, w których znajduje się automatyka. Woda nie powinna wnikać do jednostki sterującej, w przeciwnym razie konstrukcja może się całkowicie zawieść.
  • Lepiej jest przesuwać wilgotną szmatkę wzdłuż lameli ściśle pionowo, aby uniknąć deformacji, które mogą wystąpić, jeśli zbyt mocno dociśnie się je ręką, wycierając poziomo.
  • Przed złożeniem rolety po umyciu należy upewnić się, że jest całkowicie sucha.

Jak umyć rolety zewnętrzne zimą?

Pielęgnacja rolet zewnętrznych w okresie zimowym wiąże się z dodatkowymi utrudnieniami. Po pierwsze, lepiej nie myć ich niepotrzebnie. Woda szybko zamarznie, wpadając w szczeliny między lamelami i może doprowadzić do ich pęknięcia. Po drugie, czasami trudno je nawet opuścić, aby rozpocząć mycie. Materiał często zamarza, również dotyczy to prowadnic, a struktura jest słabo kontrolowana. Pomimo tego, że często zaleca się polewanie rolet wrzątkiem w celu ich rozmrożenia, eksperci kategorycznie sprzeciwiają się tej metodzie. Może to uszkodzić metal i trwale uszkodzić mechanizm.Tak, więc cała pielęgnacja zimą sprowadza się do tego, aby po znalezieniu lodu delikatnie pukać w materiał lub prowadnice, strącić go i osiągnąć powrót funkcjonalności rolety.