Jak zmierzyć okno dachowe do rolety?

Jak zmierzyć okno dachowe do rolety?

Rolety do okien dachowych to jeden z najpopularniejszych sposobów ozdabiania okien z pochyloną powierzchnią. Ich forma jest dostosowana do tego typu instalacji, a cechy konstrukcyjne pomagają poprawić charakterystykę pomieszczenia i doskonale harmonizują z całością zewnętrzną budynku.

Takie konstrukcje okienne mają kilka zalet:

  • Redukcja hałasu spowodowanego deszczem i wiatrem (rolety zewnętrzne).
  • Doskonałe zaciemnienie po zamknięciu (rolety zewnętrzne i wewnętrzne).
  • Poprawa estetyki wnętrza na poddaszu (rolety wewnętrzne).

Rolety z napędem ręcznym są optymalne, jeśli okno nie jest wysokie i można sięgnąć po produkt ręką. Zastosowanie napędu elektrycznego jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli okno znajduje się poza strefą dostępu, za pomocą sterowania elektrycznego rolety można otwierać i zamykać z dowolnego miejsca w pomieszczeniu, nawet z telefonu.

Jak zmierzyć okno dachowe do rolety?

Planując zakup rolet do swoich okien dachowych trzeba wykonać ich pomiar.Tylko idealnie dopasowana osłona może zagwarantować zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzaniem się poddasza. Jak dokonać takich pomiarów?

  • Trzeba zmierzyć szerokość ramy okna od krawędzi do krawędzi
  • Roleta musi być szersza o 2,7 cm (obudowa) od uzyskanego wymiaru, ponieważ umożliwi to jej prawidłowy montaż.
  • Materiał rolety musi mieć rozmiar o 2,5 cm mniejszy od tego rozmiaru, aby nie dochodziło do zakleszczenia się pomiędzy ramą okna.

Wysokość jest mierzona jest od dolnej do górnej krawędzi okna. Jest to konieczny wymiar do tworzenia prowadnic, będących o 2 cm niższe tak, aby mogła się zmieścić obudowa rolety. Tkanina takiej rolety będzie trochę dłuższa, dzięki czemu uda się uniknąć prześwitów pomiędzy szybą a roletą. Gdzie uzyskać najdokładniejsze informacje o rozmiarach rolet? Oczywiście u producenta, kupując rolety na zamówienie, nie trzeba wykonywać samodzielnych pomiarów,  zrobi to mierniczy. Jest to najlepsza opcja, ponieważ są różne rodzaje rolet i trzeba to uwzględnić wykonują taki pomiar.

Jak wybrać rolety do okien dachowych?

W zależności od tego czy są to rolety zewnętrzne czy wewnętrzne można wybrać:

  • Rolety zewnętrzne na okna dachowe – aluminiowe.
  • Rolety wewnętrzne na okna dachowe – materiałowe (w tym plisy).

Wiedząc już, jak zmierzyć okno dachowe do rolety, pozostaje tylko wybrać odpowiedni model.

Rolety zewnętrzne na okno dachowe

Okna umieszczone na dachu potrzebują nie tylko ochrony przed palącym słońcem, ale także przed wyciekiem ciepła w zimnych porach roku. Do takich okien najkorzystniejsze jest zamontowanie systemów rolet zewnętrznych, składających się z aluminiowych lameli i niezawodnie zabezpieczających otwory okienne przed podmuchami wiatru i deszczu. Rolety sterowane są z wnętrza pomieszczenia za pomocą pilota lub mechanizmu ręcznego. Podczas podnoszenia mechanizm składa się i przesuwa lamele do skrzynki zainstalowanej na zewnątrz.

Rolety aluminiowe (lamele) ułożone są jedna nad drugą i połączone ze sobą pionową drabinką linową zapobiegającą ich zwisaniu. Aluminium to lekki i wytrzymały materiał, który nie blaknie na słońcu, dlatego jest wykorzystywany do produkcji rolet zewnętrznych na okna dachowe. Idealny do skośnych otworów okiennych, okien obrotowych lub rozkładanych. Producent oferuje różne kolory można, więc dobrać odpowiednią opcję do każdego wnętrza. Rolety aluminiowe są łatwe w utrzymaniu czystości, nie boją się czyszczenia na mokro, efektywnie regulują przepływ światła i powietrza do pomieszczenia.

Rolety wewnętrzne na okno dachowe

Rolety materiałowe w kasecie nadają wnętrzu domowego komfortu i przytulności.To rolety wewnętrzne do niestandardowych okien. Mechanizm sprężynowy zapewnia równomierne naprężenie i przyleganie do okna przy dowolnym nachyleniu, co pozwala je otwierać bez składania tkaniny. Rolety sterowane są poprzez podnoszenie i opuszczanie specjalnego uchwytu, mocowanie tkaniny jest możliwe w dowolnej pozycji. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie na oknach dachowych rolet dzień-noc, to bardzo praktyczna opcja, ponieważ składa się z dwóch tkanin, przezroczystej i zaciemniającej, dzięki czemu można swobodnie ustawiać ilość światła wpadającego do wnętrza.

Rolety plisowane materiałowe okazały się doskonałym sposobem osłonięcia okien dachowych.To modele z poziomymi lamelami, ozdobione plisowaną tkaniną, mocowane sznurkiem, który umożliwia montaż i rozkładanie, a także mocowanie ich na określonej wysokości. W przypadku plisowanych rolet wewnętrznych do okien dachowych przewidziano różne urządzenia ułatwiające ich użytkowanie. Zazwyczaj w zestawie znajdują się drążki do sterowania, przedłużacze.

Rolety to najpopularniejszy element wystroju wnętrz na poddaszu, który nadaje przestrzeni poddasza elegancki i luksusowy wygląd. Producent rolet na okna dachowe oferuje duży wybór kolorów i wzorów tych produktów, ponadto wykorzystuje tylko materiały wytrzymałe, na które naniesione są specjalne substancje odpychające kurz. Obecnie można zamówić rolety termiczne do okien dachowych, które gwarantują nie tylko doskonałe zaciemnienie, ale również zapewniają one niższą temperaturę w pomieszczeniach.