Jaki kolor rolet?

Jaki kolor rolet?

Jaki kolor rolet wybrać, czym się sugerować i co uwzględnić dla praktycznego i dekoracyjnego aspektu? Przede wszystkim wybierając konkretny kolor rolet, trzeba polegać na swoim guście, biorąc pod uwagę swoją wyobraźnię i pragnienia. Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że wybierając konkretny kolor rolet, niezależnie od konkretnego typu czy konfiguracji, ostatecznie zmieni się postrzeganie w przestrzeni życiowej. Zamawiając rolety od producenta, projektant może zaproponować pewną kolorystykę, która będzie pasować do wnętrza.

Jak prawidłowo wybrać kolor rolet?

Rolety okienne wewnętrzne są nie tylko funkcjonalnym, ale również ważnym elementem dekoracyjnym. Swoją barwą i fakturą są w stanie stworzyć w pomieszczeniu określony nastrój, a także dostosować jego oświetlenie do pożądanego stopnia. Jeśli pomieszczenie znajduje się od strony północnej, warto wybrać jasne lub ciemne kolory, ponieważ jest mniej światła słonecznego. Dla części północnej najlepsze są: kremowe, różowe, złote i żółte odcienie lameli. Południowa część usytuowania pomieszczenia, w przeciwieństwie do części północnej, latem nagrzewa się od palącego słońca i jest zbyt jasna. Najlepiej nadają się rolety o zimnym tonie. Kolor lameli należy dobrać w kolorach niebieskim, zielonym i szarym.  

Wybierając kolor rolet należy wziąć pod uwagę gamę i kontrast ogólnej lub określonej części pomieszczenia, aby zwrócić uwagę określone szczegóły, przedmioty lub obszary pomieszczenia. Określić, który element lub wszystkie elementy wyposażenia najlepiej pasują do wybranego koloru rolet. Dokonując wyboru do małego pomieszczenia, najlepiej postawić na jeden kolor, który będzie w pełni współgrał z jego wyposażeniem, a jednocześnie nie będzie dominował nad pozostałymi kolorami.

Jak kolor rolet wybrać w zależności od funkcji pomieszczenia?

Kolejna zasada wyboru koloru rolet odnosi się bezpośrednio do przeznaczenia pomieszczenia, w którym będą zawieszone. W końcu bardzo ważne jest, aby taki element dekoracyjny był również funkcjonalny i odpowiedni.

Jaki kolor rolet do kuchni i sypialni?

Do kuchni nadają się białe rolety, które dobrze przepuszczają światło słoneczne. Wybierając kolor rolet do kuchni, warto skupić się na naturalnych odcieniach, które również są w stanie pobudzić apetyt. Dobrze prezentują się rolety cytrynowe, oliwkowe i niebieskie oraz ich kombinacje z firankami. Ale jeśli kuchnia jest wykończona metalicznie, to idealnie pasują do niej rolety w odcieniach srebra, złota lub brązu. Jednocześnie złoto może być stosowane nie tylko w tego typu wnętrzach, natomiast srebro stosuje się wyłącznie do nowoczesnych kuchni.

Należy zachować ostrożność przy doborze koloru rolet do sypialni. Do tego celu idealnie nadają się kolory niebieski i cyjan. Będą imitować dzienne lub nocne niebo, wyglądają dość romantycznie, a jednocześnie pozytywnie wpływają na stan psychiczny człowieka. Piaskowe odcienie są również idealne do sypialni. Wszystkie kolory, które są dyskretne i kojące, wszystko to jest idealnym rozwiązaniem do tego pomieszczenia. Co więcej, nie zależy to w ogóle od tego, czy rolety są pionowe czy poziome?

Jaki kolor rolet do salonu z balkonem?

Jeśli chodzi o dobór koloru rolet w salonie, tutaj można poeksperymentować. Z reguły funkcjonalnym dodatkiem takiego pokoju jest jego jednoczesne wykorzystanie zarówno, jako pokój rekreacyjny, jak i miejsce do gromadzenia gości i ogólnej zabawy. W salonie można nawet zastosować kombinacje rolet z wszelkiego rodzaju wzorami, co nie tylko nie psuje wnętrza, ale również nadaje mu wyjątkowy klimat. Jednocześnie nie zaleca się stosowania idealnie białych rolet, ponieważ będą wyglądać raczej nudno.

Oddzielną uwagę należy zwrócić na odcień rolet na balkonie, jeśli jest przeszklony. Właśnie tutaj jest całkiem właściwe, aby wybrać kolor biały. W końcu dobrze odbije nadmierne promienie słoneczne, a jednocześnie wpuści dużo światła do pomieszczenia, z którego wychodzi balkon lub loggia, co w tym przypadku jest bardzo ważne.

Wybór koloru rolet dla harmonii odcieni

Tak, więc ważną zasadą jest wybór koloru tego typu osłon, w zależności od stopnia harmonii odcieni.Ten parametr jest dość istotny, ponieważ określi smak projektu pomieszczenia. Można go stosować zarówno do rolet dwukolorowych, jak i do łączenia rolet z zasłonami. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich harmonijnych kolorów i odcieni, które będą się odpowiednio uzupełniać.

Tutaj należy użyć odcieni tego samego koloru podstawowego, które nieznacznie różnią się od siebie jasnością lub kontrastem. Ale poza tym wciąż istnieje kilka kombinacji kolorystycznych, które mogą idealnie ze sobą współgrać. Są to fioletowe i zielone, różowe i pomarańczowe, cytrynowe i limonkowe, czerwone i żółte. A jednak wszystkie te kolory doskonale łączą się z bielą. Wybór koloru rolet należy przeprowadzić z uwzględnieniem ogólnej kolorystyki pomieszczenia, w którym będą się znajdować.

W tym aspekcie istnieje jeszcze kilka bardzo ważnych zasad, których przestrzeganie pomoże osiągnąć dobre wyniki. Jeśli więc pokój jest głównie w kolorze niebieskim, to rolety w kolorach liliowym, fioletowym, oliwkowym i zielonym będą w nim wyglądać bardzo dobrze. Jeśli w pomieszczeniu dominują odcienie zieleni, lepiej wybrać rolety i zasłony w odcieniach cytryny i jasnozielonym. Również w tym przypadku dobrze będzie wyglądał piaskowy kolor.

Jeśli w pokoju jest dużo rzeczy w kolorze żółtym i czerwonym, to rolety fioletowe, różowe i pomarańczowe będą wyglądać całkiem ciekawie. Można też spróbować dobrać kolory rolet i zasłon tak, aby stworzyć efektowne i piękne kontrasty.Tutaj najbardziej udane kombinacje, zgodnie z logiką doświadczonych projektantów, to kombinacje odcienia żółtego z delikatnym liliowym odcieniem, czerwieni z ciepłym jasnozielonym, czarno-białym, brązowym i szarym kolorem.