Styl rustykalny we wnętrzach

Styl rustykalny we wnętrzach

Styl rustykalny we wnętrzach cieszy się popularnością od wielu lat. Swój początek miał w połowie XIX wieku, kiedy to z braku funduszy rzemieślnicy zaczęli korzystać z łatwo dostępnych materiałów, takich jak drewno. Miało to związek z brakiem środków na inne fabrykaty, ale także z miłości do natury, rodziny i spokojnego rytmu życia. Najczęściej wykorzystywanymi były takie gatunki drzew jak wierzba, sosna, dąb. Podobnie jest dzisiaj. Z tego naturalnego surowca powstają łóżka, stoły, komody, ale także wszelkie elementy dekoracyjne typu zegary, lampy, zabawki, pudełka. 

Kolory

Jakie kolory przeważają we wnętrzach w stylu rustykalnym? Dominujące barwy to przede wszystkim odcienie brązu i beżu, kolory ziemi, a także różnorodne barwy zieleni. Nie ma tu miejsca na kolory żywe, krzykliwe, które zakłóciłyby efekt ciszy i harmonii z naturą. Wszystkie barwy są ciepłe, stonowane co daje wrażenie sielskości i przytulności. 

Materiały 

Z jakich materiałów warto korzystać podczas urządzania przestrzeni w stylu rustykalnym? Na pewno na pierwszym miejscu pojawi się drewno posiadające widoczne słoje czy zadrapania. Tak naprawdę za materiał może posłużyć wszystko, co tylko może kojarzyć się z wnętrzem chatki umieszczonej pośrodku lasu. Obowiązkowo powinno pojawić się coś wykonanego z lnu, wełny czy sznurka. Każdy rodzaj materiału nawiązuje do sielskości i cechuje go naturalność i prostota. Wygięte gałęzie, suche patyki z leśnej polany, kawałek krzywej deski czy kłębek sznurka to także idealne materiały na dekoracje w stylu rustykalnym. 

Meble

Styl rustykalny niewątpliwe cechuje spokój i przytulność. W takim razie, jakie meble będą dobrze wyglądały we wnętrzach rustykalnych? Z pewnością sporą uwagę przyciągnie znajdujący się w kuchni duży stół z prawdziwego drewna. Skoro drewno jest elementem dominującym w tym stylu, więc tak naprawdę może znaleźć także zastosowanie jako podłoga w całym domu, sufit czy elementy ścienne. Wszystko jak zwykle zależy od naszej kreatywności i budżetu. 

W kuchni dobrze będą wyglądać meble w kolorze białym lub beżowym. Do frontów idealnie wkomponują się okrągłe gałki lub uchwyty w kolorze starego złota. Nie zapominajmy o dekoracji parapetu, na przykład o doniczkach wypełnionych samodzielnie zasadzonymi ziołami czy drewnianych dekoracjach.

Dekoracje

Skoro już o dekoracjach mowa, to jako dodatki i dekoracje w stylu rustykalnym może posłużyć wszystko, co znajduje się w lesie. Na przykład znalezione na polanie poroże jelenia, sprawdzi się jako dekoracja ścienna. Uschnięty pień drzewa świetnie nada się na stolik lub krzesło przy kominku. Powyginane gałęzie mogą imitować wieszak w przedpokoju, a ze sznurka warto zrobić lampę do kuchni. Oczywiście nie może przy tym zabraknąć wełnianych pledów rzuconych na kanapie czy lnianych poduszek z motywem roślinnym. 

Tak naprawdę w przypadku dekoracji ogranicza nas tylko wyobraźnia. Szczególnie cenne w stylu rustykalnym są dekoracje wykonane własnoręcznie. W salonie może to być wazon z dodatkiem sznurka, suszonych kwiatów czy małych patyczków. Do sypialni będzie pasować pleciona makrama czy koronkowa serwetka wydziergana wieczorami przy kominku. 

Należytą uwagę należy przyłożyć do rodzaju oświetlenia, ponieważ światło w stylu rustykalnym odgrywa dużą rolę.

Do dekoracji okien świetnie nadają się drewniane żaluzje, które są przede wszystkim produktem ekologicznym. Bogaty wybór odcieni sprawi, że lamele można dobrać do pozostałych elementów wyposażenia domu. Poza tym takiego rodzaju rolety można zamontować na kilka sposobów: 

  • Do ściany
  • W świetle szyby
  • Na ramie okiennej
  • Do sufitu

Co ważne, żaluzje drewniane mogą być użyte w każdym typie i kształcie okna, ponieważ są wykonywane na indywidualne zamówienie. Dzięki temu, że drewniane elementy zostają odpowiednio zaimpregnowane, żaluzjami drewnianymi można cieszyć się przez wiele lat. Ich czyszczenie nie wymaga specjalnych sprzętów czy umiejętności, wystarczy wilgotna szmatka z dodatkiem środka do ochrony drewna. Co dla wielu niezwykle istotne, rolety drewniane mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. 

Innym rodzajem osłony pasującej do stylu rustykalnego są z pewnością rolety rzymskie. Najwyższej jakości delikatny materiał, z którego są wykonane rolety, na przykład len, daje wrażenie lekkości, stanowi element dekoracyjny sam w sobie i świetnie pasuje do klimatu wiejskiej chatki. Najlepiej sprawdzą się rolety w kolorze écru, beżach czy bieli. Rolety rzymskie mają znaczną przewagę nad innymi osłonami szczególnie pod jednym względem, otóż można prać je w pralce. Jest to dobra opcja dla osób cierpiących na alergię z powodu kurzu czy roztoczy. Oczywiście należy pamiętać o ustawieniu niskiej temperatury, aby nie uszkodzić materiału. 

Styl rustykalny to połączenie spokojnego i sielskiego życia na wsi, ciepłem domowego ogniska z elementami naturalnymi. Drewniane meble i jasne kolory we wnętrzach to główne założenia stylu. Całość dopełniają naturalne dodatki w połączeniu z delikatnym lnem. Na oknie najlepiej sprawdzą się rolety rzymskie lub żaluzje drewniane.