W jaki sposób zmniejszyć koszty ogrzewania?

W jaki sposób zmniejszyć koszty ogrzewania?

Podwyżki prądu i gazu w ostatnim czasie dają się we znaki chyba większości z nas. Czy istnieją jakieś praktyczne sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania naszego domu lub mieszkania? Wiele osób zastanawia się, czy dzięki zamontowaniu rolet rachunki za ogrzewanie mogą być niższe? Czy rolety zapewniają większą izolację termiczną? W poniższym artykule postaramy się poruszyć te kwestie. 

Skąd właściwie ucieka ciepło?

W miesiącach zimowych szczególnie chcemy zadbać o to, aby w naszym gospodarstwie domowym panowała przyjemna temperatura. Oprócz grzejników ustawionych na większą moc to, co jeszcze może się do tego przyczynić? Być może większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że są miejsca, na które należy zwrócić większą uwagę. Co można do nich zaliczyć? Przede wszystkim okna i drzwi. Są to kluczowe elementy wyposażenia domu i to najczęściej przez nie ucieka najwięcej mas powietrza. Według niektórych opinii w przypadku okien jest to nawet do 30%. Czy można temu zapobiec? Jak najbardziej! 

Okazuje się, że już na etapie budowy domu lub mieszkania można zadbać o to, aby okna i drzwi były wykonane solidnie. Dzięki temu, że montaż zostanie przeprowadzony w sposób fachowy, okna oraz drzwi będą bardziej szczelne i dokładniej zaizolowane. W przypadku okien warto także pamiętać o ustawieniu odpowiedniego trybu: letniego lub zimowego. Sporo osób całkowicie pomija ten krok, a może mieć on spory wpływ na szczelność okna. 

W przypadku okien i drzwi może się także zdarzyć, że zajdzie potrzeba założenia dodatkowych uszczelek. Na szczęście ich koszt jest niewielki, a produkt można znaleźć w każdym sklepie budowlanym lub większym supermarkecie. Uszczelki musimy dopasować do wymiaru naszego okna. Takie samo działanie możemy wykonać w przypadku nieszczelnych drzwi. 

Sprawdźmy także parapet i upewnijmy się, czy nie wymaga on nałożenia dodatkowej warstwy izolacji. Praktyczne stały się także ostatnio specjalne poduszki pod drzwi wypełnione grubszą warstwą materiału. Taka poduszka może stanowić dodatkową barierę termiczną dla zimnego powietrza, jakie może dostać się z zewnątrz przez nieszczelne drzwi. 

Dlaczego rolety zewnętrzne?  

Nie będziemy owijać w bawełnę: rolety zewnętrzne nie są najtańszym produktem. Dlaczego jednak nie spojrzeć na ten zakup jak na swojego rodzaju inwestycję? Weźmy pod uwagę kilka istotnych funkcji, które pełnią rolety zewnętrzne i zastanówmy się, czy raz poniesiony wydatek nie zrekompensuje nam komfortu użytkowania? Co wpływa na skuteczność rolet w zatrzymaniu ciepła? 

  • Brak szczelin 
  • Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi (śnieg, grad, wiatr)
  • Warstwa pianki uszczelniającej w aluminiowym pancerzu

Czy to już wszystkie z zalet, jakie posiadają rolety zewnętrzne? Nie, jest ich zdecydowanie więcej.  

Inne funkcje rolet zewnętrznych

Oprócz wymienionych wyżej atutów rolety posiadają także szereg innych. Skupimy się na sześciu takich walorach i krótko je omówimy. 

  • Ochrona antywłamaniowa

Czy kiedykolwiek zastanawiali się Państwo, ile kosztuje podstawowa ochrona mienia w firmie ochroniarskiej? Miesięczne wydatki na sam monitoring wahają się w granicach 50 – 200 zł. Doliczmy do tego koszt kamer, czujników zbicia szyby, przycisków, okablowania posesji. Całkowity rachunek może wynieść więcej niż jedna roleta. Jaki z tego wniosek? 

Rolety antywłamaniowe to inwestycja w bezpieczeństwo swoje oraz swoich najbliższych. Poza tym już sama próba podniesienia rolety może obudzić domowników i skutecznie odstraszyć potencjalnego włamywacza. 

  • Izolacja akustyczna

Niewątpliwie ci, którzy mają lekki sen, przyznają, jaką ulgą jest posiadanie rolet mocowanych na zewnątrz. Osłony te skutecznie tłumią wszelkie hałasy dochodzące z zewnątrz takie jak szczekanie psów czy odgłosy ulewy.  

  • Możliwość montażu na dowolnym etapie

Innym ważnym walorem rolet jest to, że można je zamontować na każdym etapie budowy. Nie ma więc potrzeby uwzględniania montażu rolet podczas projektowania powierzchni. Nasz gust oraz upodobania do czasu zakończenia całej budowy mogą się jeszcze kilkakrotnie zmienić. 

  • Duży wybór kolorów

Kolejnym atutem jest możliwość dopasowania kolorystycznego rolety do elewacji budynku. Szare i nieciekawe rolety odeszły już w zapomnienie. Obecnie na rynku jest bogaty wybór barw i odcieni, więc z pewnością każdy znajdzie coś dopasowanego do swoich preferencji oraz możliwości finansowych.

  • Integracja z systemem Smart Home 

Jakie są jeszcze inne zalety zakupu rolet zewnętrznych? Na pewno do takich korzyści można zaliczyć okoliczność, że wszystkie osłony jesteśmy w stanie zintegrować z systemem inteligentnego domu.  Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne i funkcjonalne. Rolety można ustawić w taki sposób, aby opuszczały się lub podnosiły automatycznie o wybranej porze dnia. 

  • Zaciemnienie w ciągu dnia

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że rolety zewnętrzne szczególnie docenią rodzice małych dzieci. Dlaczego tak mówimy? Roleta oprócz tego, że zapewnia doskonałą warstwę izolacyjną, akustyczną oraz antywłamaniową, pozwala zaciemnić pomieszczenie nawet w środku słonecznego dnia.   

Z całą pewnością zastosowanie rolet zewnętrznych znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Straty ciepła można zredukować nawet do 15%.