Wpływ kolorów na samopoczucie

Projektowanie wystroju nowo kupionego mieszkania lub odświeżanie już posiadanego, może przysporzyć trochę stresów. Wielu staje wtedy przed wyborem odpowiedniego koloru ścian i wystroju. Biorąc pod uwagę, że na świecie istnieje około 16,7 miliona barw, takie zadanie może wydawać się wręcz niemożliwe. Na szczęście nie wszystkie te odcienie są powszechnie dostępne wśród farb czy dodatków.

Kolejną pomocą może się okazać zrozumienie, jak działa chromoterapia, a mówiąc prościej, jaki jest wpływ kolorów na samopoczucie. Zdaniem ekspertów konkretne barwy posiadają swój ładunek emocjonalny, dzięki czemu wpływają na nasze odczucia, energię lub jej brak, a nawet mogą pobudzić nasz apetyt. Poza kolorem również jego ton może mieć kluczowe znaczenie w odbieraniu naszego mieszkania jako przytulnego lub wręcz przeciwnie.

Zgodnie z tymi zasadami zastanówmy się, jak wybrać kolory wystroju, dzieląc mieszkanie na konkretne pomieszczenia i to, czemu mają służyć. Jednak zanim to, warto zadać sobie kilka istotnych pytań. Jak chciałbym czuć się w swoim mieszkaniu? Czy powinno ono stanowić moją oazę spokoju, czy raczej dodawać mi odpowiedniego kopa energetycznego? Co chciałbym, żeby moje mieszkanie mówiło o mnie?

Kuchnia

Kuchnia określana jest jako serce każdego mieszkania, bo przecież w niej tworzą się pyszne rzeczy, które tak bardzo kochają wszyscy domownicy. I co prawda klimat kuchni tworzy osoba, która nią zarządza, ale odpowiedni wystrój pomoże go podkreślić.

Dla odważnych – kolor czerwony. Nie jest najczęściej wybieranym kolorem do aranżacji tego pomieszczenia. Jego umiarkowane zastosowanie może przynosić jednak wiele korzyści. Uważa się, że wpływa on pobudzająco na zmysły, a przyglądanie się mu może nawet przyspieszyć oddech. Zdecydowaną korzyścią z zastosowania czerwieni w wystroju jest jego wpływ na pobudzenie apetytu, ale również trawienia.

Biel to najczęściej pierwszy wybór, jeśli chodzi o nowoczesne pomieszczenia. Sama biel uważana jest za kolor, który nigdy nie wyjdzie z mody, a odpowiednio zastosowana może podnieść odbiór mieszkania o kilka poziomów. Świetnie sprawdzi się w przypadku minimalistycznego wystroju, bo sama nie niesie ze sobą żadnego ładunku emocjonalnego. Z tego powodu jest świetnym uzupełnieniem innych barw.

Żółć podobnie jak czerwień należy do bardzo pobudzających kolorów. Jednak w przeciwieństwie do niej nie powoduje u wielu osób negatywnych odczuć, takich jak stres. Pobudza apetyt, wzmacnia koncentrację i podnosi produktywność. Jednocześnie, zależnie od wybranego odcienia, może dodawać energii i podnosić poziom samopoczucia. Delikatne odcienie żółtego mogą być z powodzeniem zastosowane jako kolory ścian do kuchni, ale często jest to też kolor rolet, które do niej wybieramy. Nie jest to pomieszczenie, które wymaga całkowitego przyciemnienia w nocy, a zasłonięcie ich w ciągu dnia pozostawi w pomieszczeniu przyjemny odcień światła, które przez nie wpada. Wybierając do kuchni rolety, plisy, czy żaluzje, oprócz koloru, pamiętajmy o właściwościach jakie powinna mieć tkanina – dobrze żeby przetrwała kuchenne rewolucje;)

Salon

Jest to pokój, w którym nie tylko mamy chęć odpocząć po pracowitym dniu w pracy, ale także, w którym przyjmujemy gości. Stanowi więc pewnego rodzaju wizytówkę naszej osobowości i naszego mieszkania. Salon to miejsce, które pod względem dekoratorskim zostawia najwięcej miejsca do popisu. Nie może jednak znacznie odbiegać stylem od reszty mieszkania, bo nawet najciekawszy wystrój może wyglądać wręcz groteskowo.

Czerwień, żółć i biel mają tu podobne zastosowanie, więc warto przeanalizować ich użycie nawet w wybieranych dodatkach.

Chcąc uzyskać salon, w którym będziemy w stanie zupełnie wypocząć warto sięgnąć po odcienie niebieskiego. Kojarzy nam się z bardzo przyjemnymi rzeczami, takimi jak morze i niebo, co może korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Wnieść niejako powiew świeżości do pomieszczenia. Za najbardziej polecany uznaje się błękit, który potrafi koić zszargane nerwy, czy obniżać puls, ale jednocześnie może powodować uczucie chłodu. Wpływa również na zmniejszenie apetytu, dlatego nie jest zalecany w pomieszczeniach przeznaczonych do spożywania posiłków.

Innym popularnym kolorem, który potrafi podobnie wpłynąć na nasze odczucia, jest zieleń. Kolor, który znajduje się pośrodku widma optycznego, co powoduje, że jest najbardziej wyważony. Poza tym kojarzy nam się z naturą, czyli czymś, co samo w sobie potrafi wpłynąć na ludzi kojąco. Kolor zielony jest zupełnym przeciwieństwem czerwieni w swoim działaniu, bo obniża ciśnienie krwi, pomaga rozładować stres i nerwy, a nawet działa regenerująco. Nic dziwnego, że jego różne odcienie znajdują tak wielu amatorów.

Ostatnimi czasy w salonach królują wszelkie odmiany szarości, czyli koloru achromatycznego. Oznacza to, że należy do kolorów zupełnie wyciszonych, który powinien stanowić raczej dobre tło dla innych jasnych barw. Może być również odpowiednim kolorem wybranych dodatków, które dodadzą pomieszczeniu wyrafinowania.

Brązy nadal są przez niektórych odbierane negatywnie, głównie przez ich wszechobecność w aranżacji wnętrz, jeszcze nie tak dawno temu. Dzisiaj wracają one do łask, szczególnie dzięki temu, że coraz częściej decydujemy się na meble, które wykonane są z lub imitują prawdziwe drewno.  Wszystko za sprawą skandynawskiego stylu, który do niedawna dominował rynek wnętrzarski. Brązy jako kolory ziemi uznawane są za odbierane raczej pozytywnie, chociaż podobnie jak to jest w przypadku szarości, zaleca się raczej ich używanie w dodatkach, niżeli jako główny kolor wnętrza. Brąz nie działa stymulująco na kreatywność, nie dodaje też energii, ale świetnie wydobywa z pomieszczenia jego szlachetność. A dzięki obecności prawdziwego drewna dodaje mieszkaniu przytulności i ciepła. Innym dobrem sposobem na wprowadzenie tego koloru jest wybór  rolet o takiej barwie. Szczególnie efektownie wyglądają w nim rolety rzymskie, które dodają też nowoczesności.

Sypialnia

Czyli ostatnie pomieszczenie, które widzimy przed snem i pierwsze zaraz po przebudzeniu. To, jak czujemy się w sypialni, ma duży wpływ na to, jak będzie wyglądała reszta naszego dnia. Dlatego też jej odpowiednie urządzenie jest bardzo ważne. Wystrój sypialni nie powinien działać na nas pobudzająco ani dodawać nam energii. Jest to ostatni efekt, jaki chcielibyśmy uzyskać. Takie kolory, jak żółty, pomarańczowy czy błękitny mogą nie być więc najlepszym wyborem.

Fiolet zależnie od wybranego odcienia może pomóc przy problemach z zasypianiem. Jego jasny odcień pomaga w walce z lękami i fobiami, więc wpłynie kojąco. Natomiast ciemny fiolet pomoże w skupieniu się w samotności, a także wpływa na naszą wyobraźnię. Ze względu na potrzebę silnego blokowania światła w trakcie snu, wybór rolet w tym odcieniu może pomóc w szybszym zasypianiu i podnoszeniu jego jakości.

Kolor, który wydaje się zarezerwowany tylko dla małych dziewczynek, może okazać się strzałem w dziesiątkę również w przypadku sypialni dla dorosłych. Róż uważany jest za kolor o właściwościach afrodyzjaku, który sprzyja romantyzmowi, ale nie tylko. Zależnie od wyboru jego odcienia, może wnieść do pomieszczenia wiele energii, ale też wiele niewinności, uroku i sprzyjać relaksowi. W połączeniu z innymi barwami może nabierać dużo powagi, czy nowoczesności.

Wiele osób stawia również na zastosowanie bardzo ciemnych barw, takich jak ciemna zieleń, ciemny granat czy nawet bardzo ciemny grafit. Jest to zdecydowanie ciekawe połączenie, o ile nie borykamy się ze stanami depresyjnymi, ponieważ mogą one wpływać na nas negatywnie. Użycie takich odcieni musi być dobrze przemyślane, bo zdecydowanie pomniejszają one pomieszczenie, ale jednocześnie mogą sprawić, że będzie bardziej przytulne.

Łazienka

Wystrój łazienki musimy dobrać zależnie od tego, jaki ma spełniać cel. Czy zdecydowaliśmy się na zamontowanie wanny i marzymy o wieczornym relaksie? Wówczas warto postawić na kolory i dekoracje, które będą oddziaływać na nas relaksująco. Może być to delikatny odcień zieleni połączony z bielą, albo odcienie beżu. A może uwielbiamy poranne, energetyczne prysznice, które pomagają nam dobrze zacząć każdy dzień? Warto postawić na kolor, który jeszcze wzmocni te odczucia, jak błękit czy żółć.

Innym popularnym sposobem jest wykonanie łazienki całej w bieli z delikatnymi akcentami kolorystycznymi.

Jak wyraźnie widać, wybór kolorów ścian czy wystroju mieszkania może mieć silny wpływ na nasze odczucia i to jak się nam w nim mieszka. Warto wziąć te kwestie pod uwagę, aby nasze pomieszczenia spełniały swoje role jak najlepiej. Aby zupełnie wypocząć w mieszkaniu po trudnym dniu w pracy.