Na co zwrócić uwagę wybierając okna

Zakup stolarki okiennej nie należy do najprostszych i najtańszych inwestycji. Warto się jednak dobrze pochylić nad tematem, ponieważ od okien zależy naprawdę wiele. Nie chodzi tylko o wygląd mieszkania, ale także o bezpieczeństwo oraz energooszczędność całego domu. Warto pamiętać, że jest to przedsięwzięcie na dłuższy okres, dlatego dobrze, aby było starannie przemyślane.

Podczas remontu mieszkania w starym budownictwie, najczęściej wymienia się okna. Podobnie wygląda sytuacja z podczas planowania wzniesienia nowego budynku. W drugim przypadku wiele zależy od tego, na jakiego rodzaju okna się zdecydujemy. Na przykład decydując się na kupno i montaż systemu rekuperacji, można postawić na duże przeszklenia. Takie rozwiązanie sprawi, że dom nie tylko będzie pięknie doświetlony, ale będzie też wspaniale prezentował się z zewnątrz. Z racji tego, że przy zamontowanej rekuperacji nie ma potrzeby otwierania okien, mogą one wypełniać naprawdę sporą część wnętrza.

Pewne szczegóły takie jak rodzaj i typ okna, są niezwykle istotne przy selekcji różnego rodzaju osłon okiennych. Do wyboru jest obecnie mnóstwo opcji. W zależności od tego czy będą to rolety zewnętrzne, plisy czy inne, okno odgrywa sporą rolę w tej aranżacji.

Rodzaje okien

Wśród rodzajów okien można wymienić:

  • okna drewniane (niebywale klasyczne i ponadczasowe, przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji posłużą na wiele lat, pasują zarówno do wnętrz w dawnym stylu, jak i do nowoczesnego budownictwa)
  • okna dachowe / obrotowe, uchylne, uchylno-obrotowe] (wśród wielu ważnych parametrów, należy wziąć pod uwagę odpowiedni kąt nachylenia oraz poziom bezpieczeństwa)
  • okna aluminiowe (tego typu okna są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, trwałe, droższe niż plastikowe oraz cechują się mniejszą izolacją cieplną)
  • okna plastikowe (do wyboru jest wiele kształtów, są łatwe w użytkowaniu i niedrogie. Poza tym dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie występuje duża wilgoć, czyli łazienka, kuchnia czy pralnia)

Wybór typu okna zależy od inwestora, jednak warto przeanalizować wiele czynników. Na przykład styl budowy, charakter elewacji i inne. Jednak najważniejszym elementem, który należy wziąć pod uwagę, są parametry techniczne okna. Wśród nich można wymienić, chociażby wodoszczelność czy wytrzymałość.

Dźwiękoszczelność

Odpowiednio dobrana stolarka okienna zapewni wyższą izolację cieplną całego budynku. Biorąc pod uwagę mroźne zimowe dni, solidne okna to podstawa
Nie jest to jednak jedyną zaletą dobrych okien. Właściwa izolacja akustyczna, którą mogą zapewnić okna, jest niezwykle istotna w codziennym użytkowaniu. Po wyczerpującym dniu miło jest zaszyć się w swoim domu i odłączyć od hałasów z zewnątrz. Jeśli okna wychodzą na główną drogę, węzeł komunikacyjny czy boisko szkolne, dobrze zwrócić uwagę na ich dźwiękoszczelność. Poziom dźwiękoszczelności określany jest przez decybele. Im wyższy poziom, tym lepsza jest dźwiękoszczelność.

Bezpieczeństwo

Innym bardzo ważnym parametrem, który trzeba przeanalizować przed zakupem stolarki okiennej, jest poziom bezpieczeństwa wybranego typu okna. Wiele nowoczesnych rozwiązań oferowanych przez producentów może sprawdzić się w naszej sytuacji. Bezpieczny dom to cel każdego inwestora. Jednym ze skutecznych sposobów przeciwdziałających włamaniom są rolety zewnętrze.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne nie są tylko ozdobą okna, lecz pełnią wiele użytecznych funkcji. Jedną z nich jest wzmocnienie izolacji termicznej pomieszczeń.
Poza tym są niezwykle odporne na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych, takich jak śnieg, grad czy deszcz. Rolety dobrze wyciszają hałasy dobiegające z zewnątrz, co z pewnością sprawdzi się, gdy chcemy ułożyć niemowlaka do snu. Inna zaleta rolet zewnętrznych to zapewnienie całkowitego zaciemnienia wewnątrz domu. Takie rozwiązanie na pewno docenią wszystkie osoby wracające do domu nad ranem z nocnej zmiany.

Kolejnym atutem rolet montowanych na zewnątrz jest odbijanie promieni słonecznych w gorące dni. Możliwość odgrodzenia się od upału to funkcja podnosząca komfort życia. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych kolorach oraz wzorach, aby zadowolić nawet najbardziej wymagających inwestorów. Każdy znajdzie rolety dopasowane do swoich osobistych preferencji.

Oprócz rolet zewnętrznych okno może zostać wyposażone w szybę, którą trudno zbić. Taki rodzaj okna składa się z kilku warstw, gdzie każda warstwa chroni kolejną. Dodatkowo dbając o bezpieczeństwo najmłodszych domowników, warto wyposażyć okno w czujniki. Taki sprzęt współpracujący z systemem inteligentnego domu informuje o otwarciu lub zamknięciu okna, dzięki czemu możemy na bieżąco śledzić sytuacje nawet podczas naszej nieobecności. Inny wariant zapewniający ochronę przed niepożądanymi gośćmi, to klamki z zabezpieczeniem.

Poświęć chwilę na podjęcie decyzji

Planując zakup stolarki okiennej, należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale także szereg różnych elementów. Zalicza się do nich na przykład współczynnik przepuszczalności określany literą g, izolację akustyczną czy bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrany rodzaj osłon okiennych sprawi, że okno będzie wspaniałą ozdobą domu.