Żaluzja plisowana czy roleta zewnętrzna

Żaluzja plisowana czy roleta zewnętrzna

Okna są tak standardowym wyposażeniem domu, że z reguły nie poświęcamy większej ilości czasu na zastanawianie się, nad pełnioną przez nie funkcją. Wielu inwestorów przekonało się jednak, że warto wliczyć w koszty budowy lub remontu, dobrej jakości okna. Dlaczego? Taka inwestycja zwróci się bardzo szybko, ponieważ solidne i dobrze zamontowane okna, mogą znacznie obniżyć koszty miesięcznych rachunków za ogrzewanie. Czy to jedyna rola okien? Zastanówmy się chwilę nad tym, jaką jeszcze pełnią funkcję. 

Jaką funkcję spełniają okna w pomieszczeniu?

 • zapewniają stały dostęp do światła słonecznego
 • dają możliwość korzystania ze świeżego powietrza
 • izolacja od hałasów z zewnątrz
 • izolacja termiczna w chłodniejsze dni
 • ochrona zdrowia (w czasie wypadku)
 • funkcja ozdobna

Widać więc, że okno ma naprawdę wiele zastosowań. Czy okna dachowe spełniają te same funkcje? Zdecydowanie tak, a nawet można powiedzieć, że wymaga się od nich więcej. Dlaczego można tak powiedzieć? Okna znajdujące się na piętrze lub poddaszu, często pełnią funkcję ozdobną. Mogą być w różnych kształtach i wymiarach. Okno dachowe, gdy jest fachowo zamontowane i odpowiednio zabezpieczone, stanowi także ochronę przed nagrzaniem domu w lecie lub sporym wyziębieniem w miesiącach zimowych. 

Bezpieczeństwo i komfort życia to jeden z głównych aspektów, który bierzemy pod uwagę urządzając dom lub mieszkanie.  Warto pamiętać, że gdy okno jest dodatkowo zabezpieczone roletą zewnętrzną lub żaluzją plisowaną, stanowi także ochronę przed włamaniem. Obecnie na rynku jest ogromny wybór osłon na okna, zarówno wewnętrznych, jak i montowanych na zewnątrz budynku. 

Być może zastanawiasz się, co jest bardziej praktyczne oraz daje większe możliwości. 

W tym artykule przedstawimy jakie są różnice między roletami a żaluzjami plisowanymi, a wybór oczywiście i tak należy do Ciebie.

Kiedy warto zdecydować się na plisy?

Pomieszczenia usytuowane na poddaszu to najczęściej sypialnia, pokoje dla dzieci, sypialnie dla gości, Zależy nam na tym, żeby była to komfortowa i spokojna przestrzeń. Jeśli chcemy zostawić otwarte okno w ciągu dnia lub nocy, plisa będzie dobrym wyborem. Dlaczego? Bez względu na to, czy chcemy przysłonić całe okno lub tylko jego część, żaluzja plisowana pozwala na otwarcie całego okna. Tylko od potrzeb domowników zależeć będzie ustawienie żaluzji w odpowiedniej pozycji. Możliwości jest kilka: 

 • żaluzja zasłaniająca górną część okna, dół widoczny
 • żaluzja na środku okna, góra i dół odsłonięte
 • żaluzja na dole okna, odsłonięta góra
 • żaluzja na całej długości okna

Jak działają plisy?

Żaluzje plisowane można zamocować na każdym etapie remontu. Montaż plisy nie narusza w żaden sposób konstrukcji okna. Dodatkowo nie ma potrzeby nawiercania otworów w ramie okiennej, a sama żaluzja zamocowana jest bezpośrednio na szybie. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie przeszkadza przy otwieraniu okna. Montaż takiej plisy jest bardzo szybki i prosty. Jak to zrobić?  Plisę montuje się po prostu na specjalnych prowadnicach, których kolor możemy dobrać indywidualnie. Jakie są jeszcze zalety takiego wyboru? 

Żaluzja plisowana- dlaczego warto?

Jedną z wymienianych korzyści jest fakt, że żaluzję można łatwo zdemontować, gdy chcielibyśmy umyć okna. Docenią to z pewnością osoby lubiące porządek w każdym zakamarku domu.  

Ogromnym plusem jest fakt, że instalacja plisy jest możliwa właściwie na każdym kształcie i typie okna, także na oknach dachowych. Poza tym każda plisa wyposażona jest w mechanizm hamujący. Czy to praktyczne? Jak najbardziej! Żaluzja zostaje za każdym razem w takiej pozycji, w jakiej ją ustawimy i nie zsuwa się po oknie. 

Inną z wymienianych zalet plis jest dużo większy wybór wzorów i kolorów, niż w przypadku rolet zewnętrznych. Kolor, kształt, materiał możemy dostosować tak, by współgrał z resztą elementów wyposażenia w domu. Ciemniejsza barwa plisy, będzie stanowiła mocniejszą ochronę przed źródłem światła docierającego z zewnątrz, jednak nie przysłoni go całkowicie.  

Kiedy zdecydować się na roletę zewnętrzną? 

Roleta montowana od zewnętrznej strony okna to także dobry wybór. Jakie są główne korzyści instalacji rolety zewnętrznej? Roleta zewnętrzna zwiększa bezpieczeństwo o wiele bardziej niż plisa. Stanowi dodatkową barierę przed włamaniem. Jest to szczególnie praktyczne podczas naszej nieobecności. Poza tym może zapewnić mocniejsze zaciemnienie pomieszczenia, nawet w środku słonecznego dnia. Docenią to zwłaszcza osoby lubiące spać w całkowitej ciemności i niebędące w stanie wypocząć, gdy dociera do nich najdrobniejsze światło. W przypadku plisy, światło księżyca lub latarni ulicznej może przenikać poprzez materiał i przeszkadzać w trakcie snu. 

Oprócz tego, jeśli zależy nam na mocniejszej izolacji, roleta zewnętrzna także będzie lepszym wyborem. Roleta zabezpiecza dodatkowo pomieszczenie przed jesiennym wiatrem, zalaniem czy silną burzą. Solidne okno wzmocnione roletą od zewnątrz to gwarancja niższych rachunków zimą.

Plusem takich rolet jest to, że mogą być sterowane automatycznie. Można zasłonić okno leżąc wygodnie w łóżku, dzięki temu nie obudzi nas wschodzące słońce świecące prosto w oczy. Atutem rolet zewnętrznych jest także możliwość montażu na każdym etapie budowy domu czy remontu mieszkania. Do wad można zaliczyć z pewnością mniejszy wybór kolorów czy wzorów niż w przypadku żaluzji wewnętrznych.  Podsumujmy więc krótko, co ustaliliśmy: 

Żaluzja plisowana zalety

 • Prosty i szybki montaż
 • Brak ingerencji w konstrukcję okna
 • Duży wybór kolorów, wzorów, materiałów
 • Możliwość ustawienia według preferencji domowników
 • Korzystniejsza cena
 • Przylega bezpośrednio do szyby, nie faluje przy wietrze
 • Łatwe zdejmowanie podczas porządków

Roleta zewnętrzna zalety

 • Solidniejsza ochrona antywłamaniowa
 • Możliwość zaciemnienia pomieszczenia w środku dnia
 • Całkowite zaciemnienie podczas snu
 • Sterowana automatycznie
 • Lepsza izolacja termiczna
 • Wzmocniona ochrona przed hałasem z zewnątrz
 • Izolacja przed wiatrem wodą

WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE.