Jak mierzyć okno pod roletę?

Jak mierzyć okno pod roletę?

Jak zmierzyć okno do rolety? Niezależnie od sposobu, w jaki zdecydowaliśmy się na zakup rolety, musimy poznać poszczególne wartości, aby móc dopasować jej odpowiednie elementy. Nawet zakup stacjonarny wymaga od nas znajomości niezbędnych informacji. Oto kilka wskazówek, które pomogą zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie.

 

Na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą kwestią, która reguluje każde mierzenie okna to sposób montażu rolety. Każdy sposób znacznie się od siebie różni, z tego powodu szerokość i długość rolety może się od siebie także różnić. Jakie sposoby montażu są dostępne? Montaż bezinwazyjny z użyciem plastikowych haków montażowych. Montaż bezinwazyjny z użyciem mocnej taśmy montażowej. Montaż na ramie okiennej, poprzez wywiercanie dziur montażowych. Montaż na ścianie lub do sufitu.

Niezależnie jednak od rodzaju montażu zaleca się pozostawienie dodatkowej długości materiału na belce rolety. Dzięki temu przy rozwijaniu rolety nie będzie ona otwierana do końca. W niektórych wypadkach takie rozwinięcie oznaczałoby, że cały ciężar materiału musiałby opierać się jedynie na miejscu montażu materiału do belki. To mogłoby uszkodzić to złączenie, a tym samym poprawne działanie rolety.

Montaż inwazyjny na ramie okiennej

Taki montaż najczęściej dotyczy rolet, które wzbogacone są o kasetki maskujące belki rolety oraz prowadnice. Umieszczane są na ramie okna, w pewnej odległości od szyby. Jak zmierzyć odpowiednie wartości?

Szerokość – mierzymy odległość listew szybowych, szczególnie jeśli decydujemy się na zastosowanie prowadnic. Prowadnice montujemy na zewnętrznych krawędziach listew szybowych, więc potrzebujemy informacji o szerokości pomiędzy nimi. W ten sposób określamy szerokość materiału rolety. Jeśli natomiast nie decydujemy się na prowadnice, mierzymy szyby i dodajemy do tych wartości dodatkowe centymetry. Ten ostatni krok pozwoli nam na brak prześwitów, przy czym należy pamiętać o odległości co najmniej 0,5 cm od klamki okna.

Długość – mierzymy wysokość skrzydła plus dodatkowy materiał, który pozostanie na belce (do dwóch obrotów).

 

Montaż nieinwazyjny na ramie okiennej

Jednym ze sposobów na montaż nieinwazyjny to użycie specjalnych, plastikowych haków, które zawieszamy na ramie okna. Na tych hakach umieszczamy cały mechanizm rolety, dzięki czemu unikamy pozostawiania dziur pomontażowych. Nie powinny one utrudniać operowania oknem.

Innym sposobem jest montaż rolety z kasetą, dzięki dwustronnej taśmie montażowej.

Szerokość – mierzymy szerokość pomiędzy wewnętrznymi brzegami ramy okiennej. Do tego należy doliczyć dodatkowe centymetry, aby zapobiec powstawaniu prześwitów. Szerokość rolety to szerokość materiału rolety plus szerokość mechanizmu rolety, dlatego obliczając, ile materiału potrzebujemy, musimy pamiętać o doliczeniu odpowiednich wartości, żeby cały pakiet nie zawadzał między innymi o klamkę. Osprzęt rolety zajmuje około 4 cm (belka nawijająca i haki montażowe).

Długość – mierzymy wysokość skrzydła okna plus dodatkowy materiał, który pozostanie na belce (do dwóch obrotów).

 

Montaż ścienny

Montaż rolety na ścianie najczęściej stosowany jest w wypadku pokaźnych rolet wolnowiszących, które potrzebują większego wsparcia. Instalacja na ścianie to między innymi zasłonięcie całej wnęki okiennej, dlatego też zdejmowanie tych pomiarów może się znacznie różnić. Montaż na ścianie oczywiście pozostawia dziury w ścianie, są one jednak łatwiejsze do naprawienia niż te pozostawione w ramie okiennej.

Szerokość – mierzymy szerokość całej wnęki okiennej, plus dodajemy odpowiednią ilość centymetrów, które pozwolą na uniknięcie powstawania szczelin, przez które mogłyby wpadać promienie słoneczne. Zależnie od efektu, jaki chcemy uzyskać, takie dodatkowe centymetry mogą zaczynać się na 4 lub 5 cm, a kończyć nawet na 30 cm.

Długość – mierzymy wysokość wnęki okiennej. Pamiętamy jednak, że montaż na ścianie wymaga pozostawienia dodatkowej przestrzeni na osprzęt rolety nad wnęką okienną. Pomijając tę informację, mogłoby się okazać, że długość rolety po rozwinięciu jest niewystarczająca do zasłonięcia całej wnęki okiennej. Taka odległość od krawędzi górnej wnęki powinna wynosić co najmniej 7 cm. Im cięższa roleta, tym więcej miejsca możemy potrzebować do instalacji. Jeśli pozostawilibyśmy za mało przestrzeni, mogłaby się ona nie utrzymać na krawędzi wnęki.

 

Zdejmowanie pomiarów będzie się znacznie różnić zależnie od sposobu montażu, o czym należy zdecydować jeszcze przed wyjściem do sklepu. Nie każdy montaż jest możliwy w każdym pomieszczeniu. Przykładem może być sytuacja, kiedy przestrzeń nad wnęką okienną jest niewielka, co uniemożliwia montaż naścienny. W takiej sytuacji warto rozważyć montaż sufitowy, co również będzie wymagało innych odległości. Innym przykładem może być fakt, że wybrany sposób montażu będzie szpecił okno lub nie będziemy w stanie osiągnąć efektu, na którym nam zależało. Nie każde okno wypełnia także całą wnękę okienną, co może również zmienić wartości, które możemy zdjąć, aby ostateczny wygląd był estetyczny. Nie jest to najtrudniejsze zadanie, ale wymaga dokładności.