Jak mierzyć roletę dzień i noc?

Jak mierzyć roletę dzień i noc?

Rolety dzień noc szturmem przejęły rynek rolet i innych osłon okiennych. Dużo zawdzięczają swojej wyjątkowej budowie, ale też dzięki efektowi, jaki powodują. Rolety dzień noc to element, który wnosi do każdego pomieszczenia nieco nowoczesności, czyli efektu tak dziś pożądanego. Aby zastosować ten model rolet, należy odpowiednio zmierzyć roletę dzień-noc. Jak to zrobić?

 

Jak zmierzyć rolety dzień i noc?

Przy zdejmowaniu odpowiednich wymiarów należy zwrócić uwagę na kilka szczególnych czynników. Jednym z najistotniejszych jest sposób montażu, który planujemy wykonać. Montaż wpływa na wiele różnic pomiędzy wymiarami, których potrzebujemy. Chcąc, chociażby umieścić roletę na oknie plastikowym, możemy zastosować trzy różne rodzaje montażu, zależnie od tego, czy jesteśmy gotowi ingerować w strukturę ramy okiennej. Montaż inwazyjny na skrzydle okiennym, montaż bezinwazyjny przy pomocy haków montażowych oraz przy pomocy taśmy montażowej. Poza tym oczywiście rolety mogą zostać zamontowane do ściany i sufitu. Każdy ze sposobów wymaga innego rodzaju wymiarów.

Dodatkowym czynnikiem, o którym wiele osób może nie pamiętać, jest pozostawienie odpowiedniej ilości materiału na belce rolety. Taki dodatkowy materiał pozwoli rolecie nie stracić swojego kształtu i służyć na dłużej. Nadwyrężanie połączenia materiału i belki może spowodować jego uszkodzenie, a w rezultacie niepoprawne zwijanie się tkaniny, a nawet jej uszkodzenie. Ilość materiału, którą chcemy pozostawić powinniśmy ustalić w oparciu o szerokość zastosowanej belki oraz ciężkość materiału i belki obciążającej, o ile taka została zastosowana.

 

Montaż na skrzydle okiennym – inwazyjny

Inwazyjny montaż to przede wszystkim ingerencja w strukturę ramy okiennej. Taki montaż, czyli zastosowanie wkrętów lub gwoździ (zależnie od zalecanego przez producenta sposobu) pozostawi po sobie ślady, które po zdemontowaniu rolety nie pozostaną niezauważone. Jak zmierzyć roletę dzień i noc?

Długość – aby określić długość rolety, należy zmierzyć wysokość ramy okna oraz doliczyć dodatkowe centymetry materiału, które powinny pozostać na belce rolety.

Szerokość – aby określić szerokość rolety, należy zmierzyć odległość pomiędzy jedną a drugą listwą, które znajduje się przy szybie. Ta odległość musi zostać określona dokładnie, szczególnie kiedy stosujemy prowadnice maskujące. W razie ich pominięcia do otrzymanej wartości dodajemy odpowiednią ilość centymetrów, aby uniknąć prześwitów pomiędzy roletą a szybą. Zachowując przy tym około pół centymetra odstępu od klamki okna.

 

Montaż na skrzydle okiennym – bezinwazyjny

Bezinwazyjny montaż rolety dzień i noc to rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób, bo nie pozostawia ono po sobie żadnych niechcianych śladów. Świetny sposób na zastosowanie rolet w wynajmowanym mieszkaniu albo takim, które zaraz planujemy sprzedać. Pomijając powód, dla którego moglibyśmy zdecydować się na bezinwazyjny montaż, istnieją na niego co najmniej dwa sposoby. Instalacja przy pomocy specjalnych plastikowych haków, które sprawdzają się szczególnie  przy roletach typu mini oraz użycie taśmy montażowej, szczególnie przy roletach dzień i noc z kasetą maskującą. Oba sposoby nie nie mogą utrudniać operowania oknem. Jak poprawnie zmierzyć roletę dzień i noc?

Długość – aby określić długość rolety, należy zmierzyć wysokość ramy okiennej, a do tego doliczyć dodatkowe centymetry materiału, które powinny pozostać na belce rolety.

Szerokość – aby określić szerokość rolety, należy zmierzyć odległość pomiędzy jedną a drugą listwą szybową. Ze szczególną starannością, jeśli planujemy zastosować prowadnice, które zasłaniają krawędzie materiału rolety. Wszelkie błędy w pomiarze mogą spowodować stałe uszkodzenia materiału, który mógłby się marszczyć, przez co m.in. nie składałby się poprawnie.

Pomijając jednak zastosowanie prowadnic, nadal powinniśmy zadbać o brak ewentualnych prześwitów. Materiał powinien znajdować się w odległości około pół centymetra od klamki.

Montaż ścienny

Montaż rolety dzień i noc na ścianie pozwala nie uszkodzić plastikowych okien. Jest to rozwiązanie stosowane przede wszystkim w przypadku rolet wolnowiszących, czyli takich, które są wyraźnie szersze niż klasyczne modele. Zwiększone wymiary wpływają na ciężar rolety, a to z kolei wymusza zastosowanie montażu, który zapewni jej stabilność.

Ten typ montażu zasłania wnękę okna, co wymaga zupełnie innych pomiarów niż dwa poprzednie przypadki.

Długość –  aby określić szerokość rolety, należy zmierzyć wysokość wnęki okiennej. Aby było to miarodajne, najpierw należy ustalić, jak taka roleta ma ostatecznie wyglądać i gdzie zostanie umieszczona. Dopiero potem możemy określić wysokość takiego montażu nad wnęką i całą jej długość, a to daje nam pełną długość rolety. Należy pamiętać jednak o ochronie krawędzi górnej wnęki, zostawiając co najmniej 5 do 7 cm od jej brzegu.

Szerokość – aby określić szerokość rolety, należy zmierzyć szerokość wnęki okiennej. Dodanie dodatkowych centymetrów materiału pozwoli zapobiec niechcianym prześwitom – po około 10 cm z każdej strony. Pamiętamy jednak, że szerokość rolety obejmuje także mechanizm rolety, którego wymiary będą wystawać poza szerokość wnęki okiennej.