Urządzamy wnętrza w stylu angielskim

Urządzamy wnętrza w stylu angielskim

Historia stylu angielskiego

Urządzamy wnętrza w stylu angielskim – styl angielski ma niejedno oblicze. Przede wszystkim, warto na początku wspomnieć, skąd wzięła się jego nazwa. Jak nietrudno się domyślić, pochodzi z Wysp Brytyjskich i kojarzony jest z epoką Królowej Wiktorii (tak zwana epoka wiktoriańska), która był złotym czasem dla Wielkiej Brytanii. Słynna królowa w czasie swoich rządów szczególnie podkreślała wartość rodziny. Z drugiej strony angielscy szlachcice, których posiadłości znajdowały się na wsiach, tworzyli ogromne wnętrza pełne niuansów.  Jest to zatem mieszanka bogatych, miejskich inspiracji z motywami wiejskimi, romantycznymi. Wiele akcentów pochodzi z także z kierunku kolonijnego. Jak urządzić wnętrze w stylu angielskim? Podpowiadamy kilka ciekawostek oraz praktycznych rad. 

Wzory i kolory w stylu angielskim.

Jakie kolory dominują we wnętrzach w stylu angielskim? W większości są to barwy ciepłe, budujące atmosferę przytulności i spokoju. Można do nich zaliczyć pudrowy róż, biel, beż, fiolety czy także odcienie zieleni. Całość ma nadać formę romantyczności i wytworności. Ściany najlepiej pomalować w tonacji jasnego różu, bielu, delikatnej lawendy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na całej ścianie umieścić fototapetę z motywem kwiatów. Oczywiście jeśli wcześniej nie pomyśleliśmy o umieszczeniu boazerii z dekoracyjną sztukaterią przy suficie. 

Meble w stylu angielskim

Meble w stylu angielskim to mieszanka motywów orientalnych i kwiatowych, a także różu, beżu i bieli. Powinny być wykonane z drewna i polakierowane lub odpowiednio ozdobione farbą. Pikowane kanapy są duże, miękkie i wygodne, a na nich leżą niezliczone ilości haftowanych poduszek. Do mebli wypoczynkowych pasują także wszelkie podnóżki, pufy, małe stoliczki. Co jeszcze wyróżnia meble w stylu angielskim? To, co widać na pierwszy rzut oka, czyli uchwyty, gałki czy frezy. W przypadku mebli sypialnianych łóżko posiada fikuśny zagłówek, najlepiej otoczony delikatnym baldachimem. 

Istnieje teoria, która mówi, że ze względu na niezbyt ciekawą pogodę, jaka panuje przez większość roku, Anglicy lubią spędzać czas w domu.  Co na ten temat wspomina historia? Według dziejów kobiety w Anglii w XIX wieku rzadko miały okazję spędzać czas poza domem. Po otwarciu w Londynie pierwszej herbaciarni stała się ona miejscem spotkać szczególnie kobiet. To właśnie w takim miejscu mogły swobodnie rozmawiać, plotkować i spędzać miło czas podczas deszczowego dnia. 

Piciu herbaty często towarzyszy czytanie książki, więc wnętrza wyposażone są w biblioteczki lub regały, najlepiej zajmujące całą ścianę. Ciepła wnętrzu dodaje palący się kominek, a obok niego miejsce do siedzenia, na przykład wielkie poduchy leżące na miękkim i puszystym dywanie.

Dodatki w stylu angielskim.

Styl angielski cechują praktyczne przedmioty, ale i mnóstwo niepotrzebnych bibelotów. Do dekoracji przydatnych na co dzień z pewnością można zaliczyć zegar, który ma odmierzać czas do wypicia kolejnej filiżanki herbaty. Może być zawieszony na ścianie lub stać na regale z książkami. Stylem powinien wpasować się w pozostałe dodatki. 

W biblioteczce oprócz książek mile widziane będą wszelkie pamiątki rodzinne, zdjęcia w zdobionych ramkach, portrety pokoleń. Ponadto styl angielski to niezliczone ilości filiżanek, kubków i wszelkich akcesoriów do herbaty w postaci imbryczków, talerzyków, łyżeczek i tym podobnych. Całość dopełni kryształowy żyrandol oraz małe kinkiety. 

Jakie dodatki znajdziemy jeszcze w angielskim wnętrzu? Na stolikach nie powinno zabraknąć dekoracji takich jak koniki, świeczniki, wazony, lusterka. 

Co ważne, mieszkańcy Wysp Brytyjskich sporą wagę przywiązują do osłon okiennych. Mają one pasować do stylu i współgrać z pozostałymi elementami wyposażania domu. Jak urządzić okno w styl angielskim? 

Zasłony

Do stylu angielskiego pasują przede wszystkim grube zasłony, które w ciągu dnia spina się przy pomocy ozdobnych klamerek lub chwostów czy sznurków. W przypadku zasłon także ma być na bogato, więc dobrze będzie, gdy pojawią się na nich motywy kwiatowe. Warto wspomnieć, że najczęściej wybieranym wzorem są róże, liście oraz ptaki. Tkaniny w stylu angielskim odgrywają główną rolę, dlatego warto zdecydować się na materiał przyjemny w dotyku, nadający pomieszczeniu przytulności. Do takich można zaliczyć bawełnę, woal lub wiskozę. 

Firany

Firany mają drobne wzory i są w jasnych barwach. Dobrze zwrócić uwagę, aby zarówno firany, jak i zasłony, nie przytłoczyły swoim motywem całości pokoju. Firany wykonane z lnu nadadzą wnętrzu lekkości. Zamocowane w oknie kuchennym mogą idealnie komponować się z dodatkami na parapecie takimi jak metalowe koszyczki, figurki kogucików, większe doniczki z kwiatami. Do kuchni pasują firanki gładkie, haftowane lub zakończone koronką, do tego sięgające nie dalej niż do parapetu.

Rolety w stylu angielskim

Podczas urządzania kuchni wzorowanej na styl królowej Wiktorii, praktyczne mogą okazać się także rolety rzymskie. Dlaczego to będzie właściwy wybór? Przede wszystkim rolety rzymskie wykonane są z delikatnych materiałów. Oczywiście możemy decydować o grubości tkaniny, jednak nawet w przypadku całkowitego opuszczenia rolety, do pomieszczenia dostanie się niewielkie światło. Ich zdecydowaną zaletą jest funkcjonalność, ponieważ większość tkanin można prać w pralce. 

Na koniec warto dodać, że w kuchni sprawdzą się także plisy. Co świadczy o ich korzyść? Fakt, że można je ustawić w dowolnej pozycji na oknie. W razie potrzeby możemy odsłonić plisę od góry lub od dołu. Z pewnością zapewni to prywatność, jednocześnie umożliwiając otoczenie na zewnątrz. 

Podsumowując, styl angielski to fikuśne bibeloty, drewniane i zdobione meble, miękkie i haftowane poduszki. Do tego praktyczne dodatki na półkach takie jak książki czy zegary, a w oknach zasłony z motywem roślinnym lub rolety rzymskie bądź plisowane.