fbpx

5 powodów aby wybrać żaluzje fasadowe zamiast marmuru

roletypolska.pl zaluzje fasadowe

Tytuł i wstęp czyli fasada całego artykułu

Fasada. Fasada – przesada. Znasz takie pojęcie? Nie używamy go na co dzień. Fasadowa może być na przykład czyjaś mowa. Mina. Albo zachowanie. Generalnie “fasadowy” brzmi bardzo kiepsko, ponieważ nasuwa od razu negatywne skojarzenia. Jakie?

Oto kilka niepochlebnych konotacji słowa fasadowy:

  • przesadny sposób mówienia
  • coś jest pozorne lub udawane, na pokaz
  • określa osobę która coś deklaruje ale nie robi
  • jakieś działanie robione “pod publiczkę”
  • mówienie czegoś, co jest tylko pustym sloganem

Wszystkich synonimów słowa fasadowy naliczyłem 93. Całkiem sporo. A pozytywną lub rzeczową konotacje ma tylko 7 z nich. Wiele by rozprawiać o tym, że fasadowy to inaczej:

  • efekciarski
  • sztuczny
  • fikcyjny
  • lipny
  • pozorny
  • urojony
  • wydumany

Ale wiadomo, że wszystkie te potoczne czy synonimowe znaczenia wywodzą się z korzenia jakim jest fasada. To przecież termin architektoniczny. A nawet budowlany. Fasada jako taka to brzmi dostojnie i dumnie. I ma bardzo pozytywne skojarzenia:

  • czołowy
  • eksponowany
  • elewacyjny
  • frontalny
  • frontowy
  • przedni
  • pokazowy

Co znaczy fasada w kontekście budowlanym?

Już lepiej. Ale wróćmy do korzeni. Co to jest fasada? Z pomocą rusza Wikipedia. Parafrazując fasada znaczy:

najważniejsza i najbardziej efektowna elewacja. Odznacza się szczególną dekoracyjnością. Zdarza się, że jest wręcz monumentalna. Spełnia rolę reprezentacyjną dla całego budynku wyróżniając się spośród pozostałych elewacji. Najczęściej jako fasadę rozumiemy elewację przednią, choć może odnosić się do wszystkich.

Fasada zaluzje

https://roletypolska.pl/oslony-zewnetrzne/zaluzje-fasadowe-krakow/

Każdy niejeden raz widział plan filmowy, na którym ulica składała się tylko z fasad, czyli frontowych ścian budynku. A za nią tylko podpórki i pusty stelaż. Na planie filmowym oba znaczenia fasady czy fasadowości łączą się w jedno dając widzowi poczucie, że widzi coś jakby ze snu, coś potężnego, prawdziwe miasto. Efekt w kinie jest powalający a środki użyte w tym celu niewielkie w stosunku do wybudowania całego miasta z ulicami i placami. Kino osiągnęło mistrzostwo w kreowaniu takiej iluzji. Mnie nasuwają się pytania:

 1. Czy możemy się coś z tego nauczyć urządzając mieszkanie lub budując dom?
 2. Czy warto?
 3. Czy to jest uczciwe?

Nie chodzi nam bynajmniej o kwestie etyczne tylko estetyczne. Anulujemy więc pytanie trzecie. Na nie każdy odpowie sobie sam. Zajmijmy się rzemiosłem architektonicznym.

Urok żaluzji fasadowych

Co mają żaluzje fasadowe do architektury?

Ponieważ żaluzje fasadowe wychodzą z poletka “urządzanie wnętrza” i wchodzą na pole Architektura. Dlaczego tak górnolotnie?

Zastanawiając się nad zakupem i zastosowaniem żaluzji fasadowych tak naprawdę wpływamy na architekturę naszego domu. Nie, że stajemy się od razu architektami. Za dużo powiedziane. Ale możemy:

 • upiększyć,
 • unowocześnić,
 • poprawić funkcjonalność,

naszego domu. Jego bryły. Spowodować efekt kinowy. Wyobraź sobie, że zapraszasz znajomych, którzy słyną z dobrego gustu i są jak się to mówi – “bywali w szerokim świecie”. Fajnie jest na kimś takim zrobić wrażenie. Otwierasz bramę, ów ktoś wchodzi, patrzy i po oczach widzisz, że pomyślał – wow. A jak to jeszcze powie – o to właśnie chodziło. Efekt jest super fajny ale czy od razu w tym celu trzeba sprowadzać marmury z wyspy Brac? Na tej pięknej wyspie chorwackiej nieopodal Splitu, w licznych kamieniołomach wydobywa się marmur. Z niego zbudowano Pałac Dioklecjana – właśnie w Splicie. Niedaleko. Z portu Supetar, promem, mamy zaledwie 18 km do Splitu.

A do Polski? Do Krakowa marmur musiałby podróżować jakieś 1250 km lądem. Kawał drogi – sam transport kosztowałby majątek. Co prawda z tego samego marmuru budowano Biały Dom w Waszyngtonie. Musiał więc pokonać ponad 7500 km drogą wodną. Ale co się nie robi dla efektu. Dla fasady słynnego White House. Dla najważniejszego przybytku władzy w Ameryce Północnej. Fasada musi odpowiadać pozycji zarówno Dioklecjana jak i prezydenta Trumpa. I odpowiada. To w końcu marmur. Nie wymaga żadnych wykończeń czy “fasadowych” sztuczek rodem z kina. Tu musi być blichtr i budynek ma wyglądać jak przysłowiowy “milion dolarów”. Bez stelaża z drugiej strony jak w dekoracjach do filmu Kleopatra czy Wojny Gwiezdne.

Split i Pałac Dioklecjana zbudowany z marmuru z wyspy Brac

Jaki efekt chcesz osiągnąć ozdabiając elewację domu?

Efekt:

 1. zaskoczyć ekstrawagancją i mamoną?
 2. zaskoczyć gustem i sprytem?

Jeżeli to pierwsze – ruszaj na rekonesans na wyspę Brac. Jeżeli nie jesteś aż tak ekstrawagancki ale jednak zasobny, z gustem i sprytny – poznaj ofertę żaluzji fasadowych. Oraz jak dzięki nim osiągniesz efekt WOW, zrobisz wrażenie na gościach i  w ogóle to napompuje Twoje ego. Świetny prezent zrobiony dla samego siebie aby w naszych życiowych dołkach znaleźć także coś co może nie przetrwa tysięcy lat jak marmurowy pałac Dioklecjana ale na pewno zrobi piorunujące wrażenie na współczesnych.

Żaluzje fasadowe w akcji – fasada nowoczesnego domu

Co to jest żaluzja fasadowa?

Czy za czasów Dioklecjana była znana technologia obróbki aluminium?

Czy w Białym Domu są żaluzje aluminiowe?

Nie wiem. Ale wiem nieco na temat żaluzji fasadowych i tym się z Tobą podzielę.

Wykonanie lamelek

To także żaluzja ale przystosowana do warunków na zewnątrz budynków. Czyli słońca, wody i generalnie pogody. Jej zadanie to głównie ochrona przed promieniami słonecznymi oraz efekt “architektoniczny” bez marmurów z wyspy Brac. Możemy dzięki ruchomym lamelkom dowolnie regulować ilość słońca jaka wpada do wnętrza. Wystarczy zmienić kąt ich ustawienia wobec promieni słonecznych. Zamknięcie dopływu światła daje także efekt izolacji cieplnej oraz akustycznej, ale oczywiście znacznie mniejszy niż dla rolet zewnętrznych.

Lamelki są najczęściej wykonane z aluminium o specjalnie zabezpieczonej powierzchni przed blaknięciem, mrozem i agresywnymi substancjami które mogą znaleźć się w powietrzu czy deszczu. Są także lamelki drewniane – bardzo co prawda efekciarskie, ale ich odporność na powyższe czynniki jest znacznie mniejsza.

Lamelki fasadowej żaluzji z bliska

Komfort regulacji

Podejmując decyzję co do zakupu trzeba pomyśleć jak nimi sterować. Można oczywiście robić to ręcznie – taniej i zdrowo ale trend na rynku jest odwrotny. Większość kupuje żaluzje z napędem elektrycznym. Zalety:

  1. wygoda użytkowania – sterowanie jednym palcem
  2. oszczędność energii (ogrzewanie)
  3. bezpieczeństwo – czujnik wykrywa opór i zatrzymuje ruch
  4. współpraca z automatyką pogodową, zaopatrzoną w czujniki wiatrowe i słoneczne
  5. możliwe podpięcie do coraz systemów typu „dom inteligentny”.

Estetyka elewacji

Na przykład żaluzje w ofercie Portos, są dostępne w 8 kolorach. Sprawdź na liście czy koresponduje z kolorem Twojej elewacji?

Dostępne kolory:

  1. biały,
  2. beżowy,
  3. jasny szary,
  4. srebrny,
  5. szare aluminium,
  6. antracyt,
  7. stalowy antracyt oraz
  8. oliwka.

Na rynku można spotkać jeszcze szerszy wybór kolorów sięgający 20 i więcej. Sądzę, że z łatwością dopasujesz kolorystycznie żaluzje do Twojej fasady.

A czy nadają się na elewację domu w stylu klasycznym? Tak. Choć na zdjęciach zobaczysz poniżej nowoczesną elewację to znakomicie się komponują także z tradycyjną architekturą. Cechuje je prostota i elegancja ale taki efekt daje świetne wrażenie WOW właściwie w każdym stylu budownictwa. Oczywiście warto wcześniej wszystko przedyskutować telefonicznie z ekspertem. Dlatego polecamy kontakt telefoniczny. Zadzwoń i dowiedz się. nasz ekspert może także zadać Tobie parę pytań aby poznać techniczne uwarunkowania twojego domu.

Oto jak bogato prezentują się na elewacji

rolety fasadowe

Galeria rolety w całej okazałości

rolety fasadowe

Podsumowanie

Wracając do naszych początków ze wstępu. Nie potraktuj tematu żaluzji na fasadę Twojego domu “fasadowo”, czyli efekciarsko. Ma być raczej efektownie i efektywnie. Potraktuj go frontalnie jako temat przedni i pokazowy wobec przechodniów, przejezdnych, przyjezdnych gości a szczególnie tych, na których twarzy chcesz zobaczyć efekt WOW, choć nie powiedzą tego głośno. A i dla swojej satysfakcji. Przemyśl czy Twoja elewacja to fasada czy zwykła elewacja. Jeżeli jest z białego marmuru – szkoda kombinować. Jeżeli nie – żaluzje fasadowe mogą sprawić, że za cenę promila ceny marmuru z wyspy Brac – twoja elewacja stanie się fasadą. A poza nowoczesnością i efektownym dizajnem zyskasz zazdrosne miny gości. Bezcenne. Za żaluzje fasadowe rachunek uregulujesz kartą Visa lub gotówką.

Zapraszamy do konsultacji – jesteśmy gotowi na najskrytsze “fasadowe” zapytania. Odpowiemy z myślą o Twojej nowej fasadzie w technologii koloryzowanego Alu czyli High-Tech.

Oto jest pytanie – żaluzje fasadowe (efekt jak na zdjęciu), czy…

… marmur?

2 komentarze do “5 powodów aby wybrać żaluzje fasadowe zamiast marmuru

 1. werek mówi:

  przecież żaluzje są na oknach a marmur na fasadzie wiec jak można pisać takie bezsensy żaluzje czy marmur? Przecież nikt sobie okien marmurem nie zasłoni !

  • REDAKTOR BLOGA ROLETYPOLSKA.PL mówi:

   Faktycznie gra słów może zaskakiwać jednak żaluzje fasadowe używane są nie tylko na oknach 🙂 Proszę zerknąć na jedną z naszych realizacji: zakładka żaluzje fasadowe. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial