Rolety dzień noc – jak je wyregulować?

Rolety dzień noc – jak je wyregulować?

Dłuższe użytkowanie rolet może spowodować, że powoli będą tracić swoją świetność. Kupione rok temu plisy opadają na oknie i nie pozostają na wybranym przez nas miejscu? Pasy rolety dzień i noc nie nakładają się na siebie idealnie, pozostawiając prześwity? Tych kilka oznak może wskazywać na konieczność poprawnej regulacji rolety. Jak samodzielnie wyregulować roletę?

Rolety dzień noc – jak je wyregulować?

Rolety dzień i noc mają nietypową budowę, która wymaga odpowiedniego zgrywania się materiałów. Jeśli tkanina jest opadnięta, może to oznaczać, jak już wspomnieliśmy, pojawienie się prześwitów i niepoprawnego zwijania rolety. Przyczyn może być kilka. Agresywne pociąganie za sznurek rolety, co może zmienić miejsce położenia uchwytów rolety. Nieostrożne wygłupy dzieci i zwierząt z roletą. Nieostrożne czyszczenie rolety. Oczywiście przyczyn może być więcej, jednak tych kilka wykazanych może wpłynąć na niepoprawne działanie rolety. Niestety w przypadku tego modelu przemieszczanie się materiału zauważalne jest nawet dla niezorientowanego laika. Wobec tego, jak wyregulować rolety dzień i noc?

Sposoby na regulację rolet dzień-noc

Niepoprawne układanie się materiału rolety może wynikać z krzywej instalacji rolety. Jeśli pomiędzy uchwytami nie została zachowana linia prosta i jedna strona znajduje się wyżej lub niżej niż druga, będzie to wpływało na działanie rolety. Przekrzywiona belka rolety będzie powodować osuwanie się materiału, a tym samym się rozregulowywać. Nic więc dziwnego, że zachęcani jesteśmy do instalacji tego modelu rolety z należytą starannością. Pomocne może się okazać użycie poziomicy, która pomoże ustalić poprawną pozycję rolety. Jeśli przyczyną jest źle wykonany montaż, będzie to oznaczało konieczność jego poprawienia. Mówiąc prościej, należy wykonać go jeszcze raz.

Drugim sposobem, który może pomóc przy poprawnemu ułożeniu materiału rolety, może być umieszczenie dodatkowego materiału w miejscu braku rolety. Dzięki całkowitemu rozwinięciu rolety będziemy w stanie ocenić, czy problem polega głównie na osunięciu się materiału, czy też w którymś miejscu puściło złączenie rolety z belką nawijającą. Pierwszy powód pozwoli nam na wspomnianą wcześniej ingerencję uzupełnienia braku materiału innym, który niejako wypełni lukę przy nawijaniu tkaniny, wyrównując jej pozycję. Oznacza to niestety podejmowanie wielu prób i godzenie się na wiele błędów. Jednak taki zabieg pozwoli niejako na wyrównanie rolety, co wpłynie na poprawne układanie się pasów przy przesuwaniu.

Rolety plisowane – jak wyregulować?

Przyczyn rozregulowania się rolet plisowanych może być tak samo wiele, więc nie będziemy się w nie zagłębiać. Jednak ta najczęściej spotykana to niepoprawny, samodzielny montaż rolet i ich nieodpowiednie naciągnięcie. Może to wynikać z braku wystarczającego przygotowania się lub nieodpowiednio zdjętych pomiarów. Jakkolwiek by nie było, rozregulowane plisy mogą np. samoistnie opadać, a tym samym nie spełniać swojej podstawowej roli. Takie sytuacje wymagają naszej ingerencji.

Jak samodzielnie wyregulować rolety plisowane? Przy poprawnym montażu z obu stron rolet umieściliśmy sznureczek, który stanowi mocowanie rolet. Ich długość, czyli wysokość zawiązania, wpływa na odpowiednie naprężenie rolety. Tak przygotowana roleta działa bez zarzutu i trzyma się wyznaczonych przez nas miejsc. Poluzowanie tego sznureczka lub nieodpowiednie określenie jego długości już przy montażu będzie wpływać na sztywność rolety. Właśnie ten krok wymaga naszej ingerencji i regulacji. 

Regulacja plis

Skracanie mocowania musimy przeprowadzić bardzo starannie. Jeśli zawiążemy supeł na nieodpowiedniej wysokości, możemy sprawić, że roleta nie będzie działać płynnie, a tym samym możemy przyczynić się do uszkodzenia jej mechanizmu. Dlatego też kolejny supeł na sznureczku umieszczamy dokładnie ponad poprzednim, co pozwoli nam zachować odpowiednią ostrożność. Tę samą czynność powtarzamy na drugim mocowaniu.

Przy skracaniu mocowania musimy dołożyć starań, aby sznurki nie były ze sobą poplątane. Powinny znajdować się w pozycji do siebie równoległej.

Kiedy samodzielne regulowanie jest niemożliwe?

W niektórych przypadkach niepoprawnego działania rolet wina leży po stronie producenta. Słabe wykonanie i niskiej jakości komponenty znacznie wpływają na funkcjonowanie rolety i jej wytrzymałość. Jednym z najczęściej uszkadzających się mechanizmów jest mechanizm napędzający roletę, tzw. mechanizm łańcuszkowy. Jednak wśród tej listy znajdziemy także słabe wykonanie połączeń materiału rolety z belką nawijającą. Z tego powodu rozwijanie i zwijanie rolet może spowodować osuwanie się materiału, co będzie widać po uszkodzonym połączeniu lub pozostałościach kleju.

Biorąc pod uwagę te możliwości, jesteśmy zachęcani do wyboru producentów, którzy będą w stanie zapewnić nam produkty najwyższej jakości. Takie, które posłużą nam na lata, a nie jedynie na jeden sezon. Na szczęście nie zawsze w tej dziedzinie, poziom wykonania wzrasta wraz z ceną, co jeszcze bardziej potęguje potrzebę szukania najlepszych rozwiązań.