Co można zawiesić na duże okna? Podpowiadamy

Zabierając się za ten artykuł byłam ciekawa jak duże może być duże okno. Większe są zazwyczaj przesuwne drzwi na taras – 580 cm x 280 cm. Ze względu na taki wymiary wybór osłon okiennych może nie być prosty. Poniżej przedstawiamy praktyczne rozwiązania.

Sprawę ułatwia fakt, że praktycznie wszystko co można zamontować do sufitu lub ściany może być duże – rolety rzymskie, żaluzje (do dużych okien zwłaszcza bambusowe, 50 mm), rolety dzień-noc, rolety wolnowiszące ale też plisy (te wyjątkowo montowane w świetle szyby).

Aluminiowe odnajdują się w skandynawskich, bardzo minimalistycznych wnętrzach zwłaszcza w miejskiej okolicy oraz w biurach często z „długimi” oknami. Żaluzje bambusowe natomiast komponują się kiedy mogą nawiązać do drewnianego stołu czy blatu w podobnych odcieniach. Przykładem może być salon z kuchnią, którego panoramiczne okno wychodzi na zielone łąki – latem to połączenie kolorów jest naprawdę sielskie.

Dostępne są dwa rodzaje 50 mm lub 25 mm (również 16 w wersji aluminiowej). Najszersze, 50 mm, zasłaniają całą wnękę okienną czym zdecydowanie przykuwają uwagę. Lamele 25 mm są nieco bardziej minimalistyczne, mogę być montowane w świetle szyby – dobre rozwiązanie zwłaszcza dla posiadaczy przesuwnych drzwi balkonowych.

Rolety rzymskie częściej goszczą w warunkach domowych niż w biurowcu. Ich obłość, materiałowa struktura w salonie czy sypialni nadaje niezwykłej przytulności. Po rozwinięciu w słoneczny dzień ostre światło cudnie przełamuje się w miękkie.

Polecamy przeczytać również :

Co można zawiesić na duże okna?

Czy warto instalować żaluzje drewniane?

Rolety dzień-noc są opcją odpowiednią zarówno do biura jak i mieszkania. Dozują ilość wpadającego światła ograniczając widoczność z zewnątrz. Mogą być zarówno szerokie jak i dość długie. Łączą też wiele opcji montażowych – na ścianie, suficie, oraz na oknie inwazyjnie lub bezinwazyjnie.

Plisy dają ogrom możliwości nie tylko ze względu na dostępne rozmiary ale też kształty. Pisy dają radę przy trójkątnych, a nawet okrągłych. Mają też bardzo duży zakres możliwości jeśli chodzi o ilość przepuszczanego światła, mogą tylko je delikatnie zmiękczyć lub wprowadzić mrok w środku dnia. Sprawdzą się też przy drzwiach przesuwnych – chowają się w świetle okna.

Rolety wielkogabarytowe. Nazwa zobowiązuje, a w tym przypadku nawet mówi sama za siebie. Specyfikacja bardzo podobna jak w przypadku rolet dzień-noc z tym, że te są jednolite. Dzięki temu ich zastosowanie daje nieco większe pole do popisu. Można nimi zasłonić całkiem sporą wnękę lub wizualnie wydzielić biuro w pokoju dziennym lub sypialni.

Duże okna nie są utrudnieniem, przeciwnie, dają ogrom możliwości.

Zapraszamy na bezpłatny pomiar, nasz pracownik chętnie zaproponuje dostępne rozwiązania nawet na wymagające okna.

A jeśli jakieś okno zaskoczy nas rozmiarem, gwarantuję, potraktujemy to jak wyzwanie 😉