Czy warto instalować żaluzje drewniane?

Drewno – to brzmi słabo, nie dajmy się zwariować

Drewno, drewniany, drewnianego, drewnianemu i tak dalej. Odmiana tego słowa przez przypadki brzmi słabo i kojarzy się z czymś sztywnym i drętwym. Czy to ma sens aby w XXI wieku “wracać do lasu” i w swoim mieszkaniu coś przysłowiowo „rzeźbić w kijku”? Przecież technologia poszła niebywale do przodu i mamy powszechnie dostępne materiały kosmiczne, plastiki, kompozyty, kevrale, grafeny, tytany. Żaluzje natomiast od zawsze kojarzą się z metalem. Najczęściej jest to aluminium. Po co więc udziwniać wystrój naszych okien skoro same okna nie są już od dawna drewniane? Wewnątrz mamy przecież ramy konstrukcyjne czy profile metalowe otoczone plastikowym wykończeniem. Efekt? Znakomity. Dzisiaj niemal każdy ma plastikowe okna. Pomyślmy chwilę – czy w takiej sytuacji, gdy mamy: 

  1. XXI wiek
  2. zaawansowaną technologię
  3. plastikowe okna
  4. znakomite materiały wnętrzarskie imitujące naturalne 

…jest sens aby na siłę coś nadal wykonywać z drewna a w szczególności żaluzje? 

Przecież pewien Wielki Król o imieniu Kazimierz ju dość dawno “zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną”. Lansowanie drewna przypominałoby zawracanie Wisły kijem – czyli krok wstecz w cywilizacyjnym rozwoju!

Żaluzje drewniane są jednak produkowane. Czy to po prostu pomyłka, kaprys lub wybryk? Czy drewniane żaluzje wnoszą coś, coś specjalnego, nowego, unikalnego do naszego wnętrza? 

Oto kilka zdjęć i powrotów do przeszłości. Udajmy się w małą podróż – jak to ongiś bywało. To raz. A po drugie czy rzeczywiście drewno to przestarzała technologia? Czy drzewa i drewno jako materiał są technologicznie zacofane? Przeczytaj ten artykuł do końca – poznasz odpowiedź na to pytanie. 

Drewno dawniej i dziś

Przypomnijmy sobie, wracając myślami do wieków poprzednich, że drewno i kamień pełniły podstawową rolę w budownictwie. Do czego więc używano drewna? 

Oto kilka przykładów: 

  1. drewniana konstrukcja
  2. drewniane dachy
  3. drewniane dachówki – gonty
  4. drewniane meble
  5. drewniane okna i drzwi 
  6. drewniane podłogi
  7. drewniane sufity
  8. drewniane łyżki i misy 
  9. drewniane zabawki i gadżety. 

To zaledwie kilka przykładów. Może Cię to zdziwi, ale nawet rynny i rury spustowe do rynien robione były z drewna. Dzisiaj to swego rodzaju ekstrawagancja, ale można spotkać takie domy. 

GALERIA:

stare budownictwo drewniane i przedmioty z drewna

Wady drewna

Oczywiście dostępność drewna i jego właściwości powodowały bardzo szerokie użycie w budownictwie, ale ma ono swoje niezaprzeczalne wady: 

  • sęki – a to sęk! Sęki uchodzą za wady choć to kwestia punktu widzenia 😉 
  • podatność na odkształcenia (schnięcie/starzenie) 
  • pęcznienie pod wpływem wody – wchłania ją i pęcznieje 
  • pękanie – schnąc – pęka 
  • niekształtność – nie ma idealnych wymiarów 
  • przebarwienia – pojawiają się na nim przebarwienia
  • zgnilizna od grzybów – podatne na choroby grzybowe 
  • łatwopalność – nie jest niepalne lecz czy to wada dla miłośników kominka?

To nie wyczerpuje wszystkich wad tego materiału i aż dziw bierze, patrząc na jego oszałamiającą karierę w naszych domach i mieszkaniach. Właściwie drewno powinno być zakazane – nawet na podpałkę się nie nadaje bo wydziela dym i różne lotne frakcje. W dobie walki o czystość powietrza argument dużego kalibru. 

A co by się stało gdyby nagle zakazano używania drewna w budownictwie? Budownictwo by po prostu stanęło. Przecież nawet meblowe płyty wiórowe jako podstawowy surowiec wykorzystują drewno. 

Skąd więc taka kariera drewna? Może jednak ma jakieś zalety? 

Zalety drewna 

To przejdźmy do jego zalet, które sprawiły, że nie wyobrażamy sobie wręcz, bez drzewna wnętrz 😉

Oto kilka z nich:  

    • piękno – Staff zachwycał się ich pięknem w wierszu “Wysokie drzewa” (cytat poniżej)
    • zapach
    • słoje
    • sęki – jako zaleta
    • jest łatwe w obróbce
    • nierozciągliwość 
    • wszechstronne – potrafimy zrobić z niego niemal wszystko
    • izolacja termiczna i elektryczna
    • drewno jest eko
    • odporność na chemiczną agresję
    • i wiele innych. 

Cytat z Leopolda Staffa:

O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa,

W brązie zachodu kute wieczornym promieniem,

Nad wodą, co się pawich barw blaskiem rozlewa,

Pogłębiona odbitych konarów sklepieniem. 

Nawet wtedy, gdy drzewo zamienia się w drewno i staje się surowcem – jego naturalne piękno pozostaje. 

Co tu dużo mówić czy pisać po próżnicy. Dla miłośników drewna jego obecność w mieszkaniu jest po prostu konieczna i już. Nawet nowoczesne wnętrza z betonu, szkła i stali lub aluminium świetnie komponują się z elementami drewnianymi – choćby na zasadzie kontrastu. 

O cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa?

Dlaczego drewno? 

meble drewnianeDrewno bierze się z drzewa. To po prostu odpowiednio obrobione po ścięciu drzewo. Drzewa z naszego otoczenia jakbyśmy zaczęli wymieniać – może 10 do 15 gatunków każdy potrafi. Spróbujmy: brzoza, dąb, buk, modrzew, lipa, wierzba, świerk, sosna, orzech, jabłoń. Jest 10 gatunków. A ile gatunków drzew możemy spotkać na świecie? Szacuje się, że jest ponad 30 tysięcy gatunków. Co to oznacza w praktyce? 

To istny teatr, eksplozja, eksplozja – czego? 

    • faktur
    • słojów
    • kolorów
    • przebarwień 
    • twardości 
    • sęków. 

To jest czyste szaleństwo wariantów i możliwości. Trzydzieści tysięcy gatunków. Od pradziejów budowano z niego chaty, narzędzia, dworki, mosty, palisady, mury obronne, maszyny (np. kieraty konne w Kopalni Soli Wieliczka). W kopalni jako materiał konstrukcyjny do zabezpieczenia wyrobisk solnych używa się tylko i wyłącznie drewna. W mieszkaniu daje niezwykłe odczucie naturalnego ciepła. Jest naturalne. Przyjemne w dotyku. Nie oparzy ani nie oziębi. Można je kolorować i tworzyć niezliczone kompozycje dzięki słojom, które podkreśla bejcowanie. Możliwość obróbki mechanicznej daje ogromne możliwości, z których korzystają stolarze, cieśle, artyści, architekci i majsterkowicze.

Struktura słojów drewna w całej okazałości. Czyż nie jest piękna?

Pęknięcia – wada czy zaleta? Jak uważasz?

Wielki powrót drewna

Czy współczesne technologie wyparły to staroświeckie drewno z naszych mieszkań? Okazuje się, że wręcz przeciwnie. Drewno wraca wielka falą. Oto kilka przykładów: 

    • domy z bali 
    • karczmy z drewna 
    • hoteliki drewniane
    • meble z drewna
    • stare stodoły przerabia się na meble pozostawiając starą fakturę i słoje
    • łodzie flisackie przerabia się na stoły 
    • łączy się metal z litym drewnem i materiałami kompozytowymi. 

To zaledwie kilka przykładów pokazujących, że drewno jest nie do ruszenia i nie do podrobienia. Nie wiem dokładnie, ale może nawet połowa Stanów Zjednoczonych i Kanady to domy o konstrukcji typowo drewnianej. A jest to kraj najbardziej chyba na świecie zaawansowany technologicznie. Zalety drewna są nawet tam doceniane i wykorzystywane na potęgę. Bo co z tego, że są materiały imitujące drewno? Nawet plastikowe okna udają drewniane. Co z tego, że kopiści lub oszuści podrabiają czy “produkują” Van Goghi? Nic nie zastąpi impresjonistów w oryginale. Zawsze imitacja pozostanie imitacją. Podróbką. Czymś zastępczym – jak wyroby czekoladopodobne. Co mają wspólnego z czekoladą? Tylko napis. To żenada i synonim czegoś kiepskiego, zastępczego – tani sort z dolnej półki. Po co nam imitacje, skoro stać nas na oryginalne drewno? To ważne pytanie. A teraz pora na kluczowe pytanie. 

Galeria wnętrz z elementami drewnianymi

Czy żaluzje drewniane będą pasować do Twojego wnętrza? 

Mam na myśli to wnętrze wewnętrzne (wewnątrz Twojej osoby) oraz wnętrze zewnętrzne (pokój na zewnątrz Twojej osoby). To pierwsze znaczenie to kwestia gustu. Lubisz naturalne drewno lub nie. Ale nawet jeżeli nie, to nasze gusta nie są wykute w kamieniu i się zmieniają. Może zachwyci Cię piękno drewna, zainspiruje jego faktura i zmienisz zdanie? A jeżeli kochasz drewno to może zastanawia Cię, czy pasuje do tego konkretnego pomieszczenia, które masz na myśli. Drewno ma tak zniewalający urok, że metodą kontrastu znakomicie komponuje się w nowoczesnym wnętrzu, nawet gdy ściany to szara faktura betonu. Nadaje mu odrobinę ciepła i kontrapunkt jak w kompozycji muzycznej. Drewniana “nuta” nadaje pomieszczeniu nowy sznyt i fason. Może warto spróbować? Zanim jednak to nastąpi – mam na myśli decyzję – zapraszam do naszej galerii. Być może te zdjęcia pozwolą Ci podjąć decyzję?

Żaluzje drewniane

konkretnie bambusowe

z lekka nutą kwiatową – storczyk!

Czy istnieje zaawansowana technologia drzew? 

Wracając do pytania ze wstępu – czy istnieje coś takiego jak zaawansowana technologia w przypadku drzew i drewna? Czy to po prostu starożytny wynalazek, który swoim prymitywizmem zawojował techniki budowlane i wnętrza? Co dowiadujemy się z poletka odkryć naukowych w tej materii? 

Okazuje się, że drzewa dysponują technologią nieosiągalną dla człowieka. Nasze kompozyty czy metale ery kosmicznej to zabawki małego Kazia w porównaniu z zaawansowaną technologią używaną przez drzewa! Niemożliwe? A jednak. Poznaj kilka ciekawostek. Zapewniam – zmienisz zdanie na temat drzew i drewna. Wyobraź sobie, że drzewa używają powszechnie absolutnie kosmicznej i nie dokońca zhakowanej technologii zwanej 

  • fotosyntezą. Nadal nie wiemy jak działa fotosynteza. A jest w pełni technologią i to tak zaawansowaną, że inżynierowie marzą aby ją rozpracować i zaadoptować. Na dodatek to nanotechnologia na poziomie atomów i cząstek elementarnych. 
  • Co zdumiewające – odkryto w roślinach układ nerwowy a także
  • coś w rodzaju mózgu, który dysponuje do przetwarzania informacji komputerem kwantowym. Technologia marzeń dla współczesnych inżynierów od superwydajnych komputerów. 

To zaledwie kilka przykładów wskazujących, że drzewa to wysoce inteligentne i technologicznie zaawansowane “istoty żywe”, których technika przerasta wszystko co stworzyli dotąd ludzie. Tak więc argument o prymitywizmie drewna ostatecznie i nieodwołalnie upada. To ludzka technika jest przy nim prymitywna. 

Żaluzje drewniane – kilka słów opisu

Jeżeli szukasz czegoś naprawdę eleganckiego, ekskluzywnego i naturalnego do wystroju Twojego pokoju warto zwrócić uwagę na ofertę żaluzji drewnianych. Wykonuje się je ze specjalnie dobranych gatunków drewna. Wykonanie zapewnia odpornośc na wypaczanie się drewna pod wpływem wilgoci czy temperatury a zachowuje jego wrodzoną urodę. Zapraszamy – zaglądnij do naszego działu Oferta – żaluzje drewniane

Dowiesz się więcej szczegółów o tych żaluzjach: 

    1. jakie gatunki drewna są używane do ich produkcji?
    2. do jakich wnętrz pasują żaluzje drewniane?
    3. jak się je montuje?
    4. czy jest możliwe sterowanie? 
    5. jak czyścić żaluzje drewniane? 

Zapraszamy – czytaj więcej o żaluzjach z drewna tutaj

Co zrobić gdy podejmiesz decyzję na tak?

Jestem Ci bardzo wdzięczny, że przeczytałaś/eś ten artykulik. Nie wiem czy wniósł coś nowego do Twojego “światopoglądu mieszkaniowego” ale jeżeli tylko zainspirował to było warto go napisać. A tobie przeczytać. Jeżeli masz dodatkowe pytania do nas – napisz lub zadzwoń. Serdecznie zapraszamy do kontaktu. Do usłyszenia!

Zobacz jak żaluzje drewniane prezentują się na oknie