Najlepszy sposób na komary czyli moskitiera

Wstęp, czyli audiobook poprzedniej generacji

Pamiętam, jak babcia czytała mi na głos w dzieciństwie przygody Stasia i Nel. Niezapomniane chwile. Oczekiwanie na kolejny fragment powieści – podobnie jak dzisiaj, gdy czeka się na kolejny odcinek serialu. To był mój najwspanialszy serial z babcią w roli Krystyny Czubówny. Pewnie też pamiętasz tę fantastyczną, klasyczną lekturę “W pustyni i w puszczy”. Potem naszą wyobraźnią zawładnęły 2 ekranizacje kinowe. Którą wersję ekranową lubisz najbardziej? Tę pierwszą z Moniką Rosca czy tę drugą, z Karoliną Sawka? Albo pytanie do pań: Tomasz Mędrzak czy Adam Fidusiewicz?

Afryka, przygoda, słonie, lwy i piękni bohaterowie. W tle piękna muzyka i egzotyczny kontynent. To pozostaje w pamięci na zawsze. Ta powieść to klasyka literatury dla dzieci i młodzieży. “Scenariusz” tej historii wyszedł spod pióra noblisty – samego Henryka Sienkiewicza i nikogo nie dziwi, że trzyma w napięciu do końca. Oto krótka ściąga dla Ciebie – aby odświeżyć lekturę z gdybyś zapomniała lub zapomniał. 

Oto hasłowy spis treści tej powieści 🙂

 1. Staś (lat 14) i Nel (lat 8) przebywają razem w Port Said.
 2. Wyprawa z ojcami do Medinet. 
 3. Prezent od pana Tarkowskiego dla Nel – pies Saba.
 4. Porwanie. Beduini uprowadzają Stasia i Nel. 
 5. Podróż przez Pustynię Libijską.
 6. Powstańcy Mahdiego zdobywają Chartum.
 7. Pobyt w Omdurmanie.
 8. Kolejny etap – do Faszody.
 9. Wolność – Staś zabija lwa i Beduinów.
 10. Droga przez dżunglę.
 11. Wąwóz – spotkanie z uwięzionym słoniem.
 12. Mieszkanie Krakowie czyli kryjówka w baobabie.
 13. Śmiertelne niebezpieczeństwo – Nel i febra.
 14. Staś szuka obozu Lindego. Zdobywa chininę i żywność. 
 15. Słoń King uwolniony z pułapki. 
 16. Kraj Wa-hima. 
 17. Staś i Nel idą dalej. 
 18. Pomoc nareszcie nadchodzi. 
 19. Mombasa – spotkanie z ojcami. 

Lektura pełna jest przygód i wartkiej akcji w realiach Afryki sprzed ponad 100 lat. Ale z powyższego “spisu treści” chciałbym abyś przypomnieć szczególnie punkt 13 – czyli moment, gdy Nel zapada na malarię zwaną inaczej febrą. Jak objawia się ta choroba i skąd się bierze? 

roletypolska moskitiery afryka

Malaria zwana febrą oraz komary

Malaria. Śmiertelnie niebezpieczna choroba, nazywana była inaczej zimnicą albo febrą. To na nią zapadła Nel. Zarażenie powodują maleńkie pasożyty, które w klimacie tropikalnym są przenoszone przez komary zwane też moskitami. Nel zaczęła cierpieć z braku apetytu i czuła dziwny niepokój. Dostała silnych dreszczy. Staś okrywał ją i podawał gorącą wodę z miodem. Nic nie pomagało. Nel traciła przytomność i zaczęła majaczyć. Jednocześnie dostała bardzo wysokiej gorączki. Kolejne objawy febry to gwałtowne obniżenie temperatury i obfite pocenie się. Jedynym w tamtych czasach lekiem była chinina. To bardzo gorzki proszek – wyciąg z drzewa chinowego. Co niezwykłe do dzisiaj malaria nadal należy do czołówki chorób zakaźnych i nie ma na nią szczepionki. Wtedy, dzielny Staś ruszył na poszukiwanie jedynego lekarstwa czyli chininy. Dym z ogniska doprowadził go do obozu szwajcarskiego podróżnika Lindego. Dostał od niego słoiki z chininą oraz inne specjały. To pozwoliło uratować Nel ze śmiertelnego niebezpieczeństwa. 

Ale co to ma wspólnego z moskitierą? Moskitiera, czyli delikatna siatka, była używana do osłony, aby zminimalizować ryzyko kontaktu z komarami roznoszącymi zarodki malarii. 

drzewo chinowe
drzewo chinowe

Wikipedia Forest & Kim Starr lic. CC0By Franz Eugen Köhler, Köhler's Medizinal-Pflanzen

Ale czy w Polsce grozi nam malaria?


Niestety tak. W latach od 1999 do 2008 malarii zmarło w Polsce 11 osób. 

Czy to znaczy, że komary są równie niebezpieczne jak moskity w Afryce? 

Nie. Malarię roznosi tylko 5 ze 130 gatunków komarów/moskitów. U nas te gatunki nie występują. Jeżeli dochodzi do śmierci na malarię w Polsce, to jest to malaria z “importu”. Pozostałość po egzotycznych wyprawach – zwłaszcza do południowej części Afryki. Tak więc prawdopodobieństwo zapadnięcia na tą groźną chorobę w Polsce jest minimalne. 

roletypolska moskitiery komary

Komar w całej swojej misternej konstrukcji. Czyż nie jest piękny?

Komar

Czyżby moskity były prekursorami igły do szczepionek?

Czy jest o co kruszyć kopie?

Malaria nam nie grozi, ale każdy z nas pamięta, jak uciążliwe bywają wakacje albo wieczory z przyjaciółmi przy grillu lub w ogrodzie, z powodu tych natrętnych owadów. Potrafią zepsuć najpiękniejsze chwile. Trudno się przed nimi zabezpieczyć będąc na wolnym powietrzu. Ale gdy jesteśmy w mieszkaniu, są na to wypróbowane sposoby. 

Co więcej problem nie sprowadza się tylko do komarów. W lecie lubimy otworzyć okno i cieszyć się świeżym powietrzem. Taka przyjemność zostanie jednak surowo ukarana nalotem chmary nieproszonych gości. Komary wlatują bezkarnie bez zaproszenia. Wraz z nimi przeróżne muszki, meszki, muchy, osy, ćmy i inne bliżej niezidentyfikowane, latające obiekty. Podpowiemy Ci jak dla nich zorganizować w Twoim domu “strefę Schengen” czyli zrobić Stop dla inwazji komarów i wszelkich latających obiektów. 

Komary Stop. Różne opcje dla Ciebie

Oczywiście można z łapką na muchy gonić je po całym domu i mieszkaniu. Efekt? Żaden – syzyfowa praca. Tym bardziej, że nie tylko komary nas potrafią ukąsić bez ostrzeżenia. Ukąszenia os czy pszczół mogą być bardziej w naszych warunkach groźne i uciążliwe. W skrajnych przypadkach, dla osób uczulonych na ich jad, mogą stać się śmiertelne. 

Można opryskać siebie lub mieszkanie jakimś specyfikiem. Ale te specyfiki potrafią także same w sobie uczulać a ich zapach nie przypomina drogerii.

Dlatego zapraszamy do wybrania naszym zdaniem najlepszej praktycznej opcji. Zamontowanie moskitier w oknach i drzwiach Twojego mieszkania lub domu. Zapewnią komfort. Pozwolą cieszyć się latem. Zapewnią dopływ świeżego powietrza i co najważniejsze, blokują wejścia na gapę wszelkich, miniaturowych, skrzydlatych turystów bez wizy czy biletu.

Sposób na nastrojowe letnie wieczory (Roletypolska.pl)

Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą moskitier do zamocowania w oknach i drzwiach. 

Wybierz sobie nowy profil

Profil – to brzmi trochę fejsbukowo. Nie taki profil mamy jednak na myśli – bardziej tradycyjny. Na jaki się zdecydować? Wybór naprawdę szeroki – dopasujesz na pewno swój profili moskitierowy do okien. 

Wszystko zależy od typu okien jakie posiadasz. Do okien dopasowujemy moskitiery a nie odwrotnie. 

Okna z rantami płaskimi (felcami)

Skrzydło okna jest cofnięte w stosunku do ramy. Pasują najlepiej moskitiery typu standard. Jeśli rama okna mocno licuje z jego skrzydłem – proponujemy właśnie profil typu standard. Uchwyty obrotowe montujemy na drugiej stronie profilu moskitiery „płaskiej” (typ okien: panorama 2000, większość okien stolarki aluminiowej). 

Okna z rantami mocno zaokrąglonymi

Kołnierz moskitiery powinien być wtedy nieco dłuższy. Optymalnym rozwiązaniem będzie profil Exclusive (typ okien: Veka Perfect line, Aluplast 7000, Brügmann art. Plus, Drutex Iglo). 

Okna z płaskimi i częściowo zaokrąglonymi rantami

Pasują do moskitier z profilu uniwersalnego. Dzięki zastosowaniu w nim wąskiego rantu – możliwy jest montaż ramki na oknie. (typ okien: Veka Platinium, Iglo Energy, itp.).  

Kołnierz moskitiery uniwersalnej pozwala zastosować je jako rolety zewnętrzne. Wpasowuje się wtedy między okno a prowadnice. 

Profil moskitiery okiennej Standard

Profil Uniwersalny

Profil Exclusive

Siatka na komary

Najczęściej stosowanym materiałem do moskitier (okienne i drzwiowe) jest siatka z włókna szklanego (pokryta PCV) w kolorach szarym i czarnym.

Możemy zaproponować także siatkę stalową lub aluminiową. Takie bardziej wytrzymałe materiały znajdują zastosowanie w oknach piwnicznych bądź miejscach narażonych na działanie gryzoni (szczury, myszy). Siatką stalową możemy też chronić pomieszczenia przed zwierzętami domowymi (koty, psy, kanarki itp). 

Podsumowanie

Drogi współczesny Stasiu – jeżeli chcesz uratować życie swojej Nel – niekoniecznie przed malarią ale koniecznie przed polskimi moskitami – koniecznie skorzystaj z naszej oferty i zakup na lato moskitiery. Zapewnią Ci relaks letnimi wieczorami – okna będą otwarte a natrętni goście nie dostaną się do wnętrza. 

Droga Nel,

jeżeli chcesz uratować siebie i Stasia przed chmarami fruwającego inwentarza w ciepłe, letnie wieczory – sprawdź naszą ofertę i zleć Stasiowi realizację zamówienia.

Nasze moskitiery z Krakowa, odwdzięczą się ochroną Waszych wnętrz przed natrętami. Z kolei letni powiew powietrza sprawi, że nie będziecie się czuli jak w klatce czy oranżerii. Przed Wami lato, spokojne wieczory wolne od latających natrętów. Zapraszamy.

Zobacz różne realizacje na poniższych slajdach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *