Czy wszystkie moskitiery są takie same?

moskitiery drzwiowe Kraków

Z pozoru być może, jednak moskitier jest więcej niż mogłoby się wydawać. Podstawowy podział przewiduje moskitiery do drzwi oraz na okna.

Do drzwi

Plisowana

Siatka takiej moskitiery jest wykonana z materiału, który układa się w pionową harmonijkę – moim zdaniem rozwiązanie to wygląda nowocześnie i estetycznie, zdecydowanie spodoba się użytkownikom, którym klasyczna czarna siatka już się znudziła. Atutem moskitier plisowanych jest brak progu. Kiedy mamy okno przesuwne niskoprogowe, moskitiera nie będzie wystawać ponad podłogę. Płynne działanie zapewniają rolki, które pracują przy samym oknie więc nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu. Dodatkowym ułatwieniem się magnes, który “łapie” zamykaną moskitierę.

Drzwiowa

Jest to klasyczne rozwiązanie i jego największym atutem jest łatwość użytkowania – możemy ją z łatwością otwierać i zamykać. Możemy wzmocnić dolną część ramki płytą PVC i otworzyć moskitierę, że tak kolokwialnie powiem, z buta. Zamknie się automatycznie dzięki specjalnym zawiasom i zostanie na miejscu przytrzymana przez magnes. Szczelność moskitiery zwiększają uszczelki szczotkowe.

Ten rodzaj moskitiery sprzyja nieco mniejszym, czworonożnym domownikom – istnieje możliwość wbudowania specjalnego przejścia. Dodatkowe warianty przewidują też montaż siatki przeciwpyłowej, wzmocnionej siatki PVC lub siatki ze stali nierdzewnej.

Przesuwna

Moskitiera przeznaczona do dużych powierzchni takich jak balkony, tarasy czy wnęki. Mamy możliwość wykonania moskitier z jednym lub dwoma skrzydłami, przesuwnymi na prowadnicach górnej i dolnej, jedno lub dwutorowej montowanych za pomocą wkrętów. Moskitierę przesuwamy za pomocą profilu aluminiowego z uchwytem.

Opcjonalne warianty wykonania przewidują możliwość montażu specjalnej siatki przeciwpyłowej, wzmocnionej siatki PVC. Moskitiera wyposażona jest w uszczelkę szczotkową.

Na okna

Dachowa

Moskitiery do okien dachowych montowane są od wewnątrz do płyt regipsowych. Stopień uchylenia okna zależy w pewnej mierze od samego okna. Przy zaciągniętej moskitierze możemy okno uchylić chyba, że są to okna preselect wtedy możemy sobie pozwolić na dużo większy zasięg.

Rolowana

Bardzo estetyczne rozwiązanie z racji tego, że poza sezonem lub kiedy po prostu nie potrzebujemy, możemy całą siatkę schować w kasetce. Moskitiera zwijana jest za pomocą mechanizmu sprężynowego i uchwytu zamontowanego na listwie w dolnej części siatki. Kaseta przyklejana jest za pomocą taśmy piankowej lub bezpośrednio na prowadnicach montowanych za pomocą wkrętów.

Moskitierę możemy zamontować w pionie jak i w poziomie dzięki czemu zastosowanie nie ogranicza się tylko do okien ale pozwala na montaż też w drzwiach czy wnękacha. Kasetka, prowadnice i listwa dolna wyposażone są w szczotki, które zapewniają jeszcze bardziej skuteczną ochronę przed insektami.
Jest to świetne rozwiązanie w mieszkaniach na piętrze ponieważ mamy swobodny dostęp do parapetu od strony mieszkania więc możemy podlać kwiatki lub pokazać kotu trochę świata.

Ramkowa

Zdecydowanie najbardziej klasyczne rozwiązanie – moskitierą mocowana bezinwazyjnie za pomocą blaszek mocujących. Mamy tutaj spore możliwości jeśli chodzi o kształty nietypowe, również w łukach. Obsługa i montaż jest tak prosta, że nie wymaga specjalisty by ją zamontować lub zdemontować.
Istnieje możliwość montażu specjalnej siatki przeciwpyłowej, wzmocnionej siatki PVC lub siatki ze stali nierdzewnej oraz uszczelki szczotkowej.

Moskitiery zintegrowane

Zintegrowane z roletami zewnętrznymi. Jeśli planujemy montaż moskitier i rolet zewnętrznych warto przemyśleć to wcześniej ponieważ zdarza się, że jedno wyklucza drugie. Jest to moskitiera rolowana, która nie ma wpływu na funkcjonowanie rolety zewnętrznej. Opuszczana jest ręcznie za pomocą sznureczka, posiada system blokowania przy opuszczaniu i podnoszeniu. Prowadnice zakończone uszczelką szczotkową, która zapewnia sztywność i zapobiega wypadaniu. Mechanizm wyposażony w hamulec, który zapewnia płynność podczas zwijania, zapobiega uderzaniu moskitiery przy składaniu.

W zależności od rodzaju moskitiery istnieje możliwość montażu specjalnej siatki przeciwpyłowej czy wzmocnionej siatki PVC. Wzmocnione siatki przydadzą się np przy niskich oknach piwnicznych kiedy chcemy zabezpieczyć się przed gryzoniami. Polecamy siatki czarne, ponieważ najmniej rzucają się w oczy.

Jeśli chodzi o szczegóły dotyczące mechanizmów czy montażu, zapraszamy do umówienia się na bezpłatny pomiar, nasz pracownik wszystko wytłumaczy i doradzi jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne.