Jak czyścić rolety?

Jak czyścić rolety?

Na rynku osłon okiennych jest wiele modeli, które znajdują uznanie wśród mnóstwa klientów. Rolety dzień-noc podbijają rynek ze względu na wysoki poziom regulacji ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Rolety plisowane pozwalają cieszyć się swobodą we własnym mieszkaniu, regulując jednocześnie wysokość blokowanego światła. Za to klasyczne rolety oraz rolety wolnowiszące dzięki swoim zaletom niezmiennie cieszą się zainteresowaniem wielu. Oprócz swoich oczywistych funkcji stanowią one także element dekoracyjny, który niejednokrotnie pozwala dopełnić wystroju wnętrza. Dłuższe użytkowanie wymaga jednak dbania o ich czystość, szczególnie z kurzu i powstałych plam.

Czy rolety można prać?

Ze względu na swoją budowę rolety nawojowe nie nadają się do prania mechanicznego ani chemicznego. Największym zagrożeniem byłoby odklejenie się materiału od rurki nawojowej rolety. Uszkodziłoby to całkowicie działanie mechanizmu. Ten rodzaj rolet należy zatem poddawać delikatnemu myciu, bez udziału pralki oraz wysokich temperatur.

Rolety plisowane, dzięki swojemu mechanizmowi, uznaje się za odpowiednie do delikatnego moczenia w wodzie. Niestety nie każdy materiał, z jakiego są one wykonywane, nadaje się do użycia większej ilości wody. Każda tkanina posiada swoje specyfikacje, dlatego jeszcze przed poddaniu praniu, należy się co do nich upewnić.

Rolety rzymskie są jedynymi, które bez obaw możemy poddać praniu w pralce. Dzięki użyciu odpowiedniego materiału ten rodzaj rolet nadaje się do czyszczenia mechanicznego w temperaturze około 30 stopni. Jak czyścić rolety? Niekiedy zabrudzenia będą wymagały użycia detergentów, wybierajmy więc takie, które przeznaczone są do tkanin delikatnych. Ich skład i sposób działania pozwoli mieć pewność, że nie zostaną one uszkodzone.

Jak czyścić rolety?

Dobrym sposobem na rozpoczęcie czyszczenia i odświeżenia rolet jest odkurzenie ich odkurzaczem. Szczoteczkowa końcówka pozwoli na zebranie większości zgromadzonego kurzu. Dzięki temu nie rozciągniemy go lub nie wprasujemy w materiał ściereczką, tworząc dodatkowe zabrudzenia. Odkurzać roletę możemy na rurce nawojowej oraz na otwartej rolecie. Przy tej drugiej opcji musimy się upewnić, że nie zniszczymy materiału odkurzaczem. Niektóre odkurzacze mają możliwość regulacji poziomu wsysania oraz dopasowania go do rodzaju odkurzanego materiału. Czyszczenie rolety rozwiniętej pozwala dostrzec wszelkie znajdujące się na niej plamy. Promienie słoneczne naświetlają odpowiednie miejsca, których możemy się skutecznie pozbyć. Dzięki temu nie ma potrzeby dodatkowego demontażu rolety i czyszczeniu jej na płasko.

Kolejnym krokiem, zależnie od rodzaju materiału rolety, może być delikatne czyszczenie ściereczką z mikrofibry. Dzięki temu możemy pozbyć się kurzu i delikatnych plam, z którymi nie poradził sobie odkurzacz. W przypadku plam, które są trudne do pozbycia, może się okazać konieczne delikatne nawilżenie mikrofibry. Przecieranie plamy mokrą ściereczką, aby nie zniszczyć materiału, w większości wypadków może się okazać wystarczające. W innym wypadku konieczne może się okazać sięgnięcie po kolejne środki. Przed użyciem silniejszych detergentów, należy sprawdzić, jak reagują one z materiałem. Najlepiej zrobić to w miejscu, które po rozwinięciu rolety jest niewidoczne. Może być to fragment rolety schowany w kasecie, do którego uzyskamy dostęp po rozwinięciu dodatkowej długości rolety. Zazwyczaj detergenty przeznaczone do usuwania plam są zbyt silne dla tego rodzaju osłon okiennych.

Rolety plisowane – jak je czyścić?

Rolety plisowane wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Niektóre z nich po zdemontowaniu można poddać delikatnemu praniu ręcznemu bez pocierania materiałem o materiał. Jednak delikatne tkaniny mogą ulec zdeformowaniu lub odbarwieniu po zanurzeniu w wodzie. Skąd mieć pewność, z jakim rodzajem mamy do czynienia? Każda roleta posiada swoje specyfikacje i nimi kierujemy się przy dbaniu o ich czystość, czy możemy poddać je praniu ręcznemu. W ostateczności czyścimy je tak jak rolety nawojowe. Zachowując przy tym ostrożność, aby nie uszkodzić materiału. Zniekształcenie plisy może zakłócić poprawne działanie rolety, która nie składałaby się w harmonijkę, tracąc przy tym zalety estetyczne. Demontaż i montaż rolety plisowanej jest prosty w obsłudze, dzięki czemu można poddać ją odpowiedniemu czyszczeniu.

Czyszczenie rolet może wydawać się wyzwaniem, szczególnie kiedy zależy nam na długim korzystaniu z nich. Jak wykazaliśmy, nie jest to najtrudniejsze zadanie, jednak każde czyszczenie należy przeprowadzić z należytą uwagą i ostrożnością. Użycie silnych środków może uszkodzić materiał, osłabiając jego strukturę oraz odbarwić, powodując plamy. Tak nieestetyczny wygląd stwarza potrzebę wymiany rolet na nowe, co generuje dodatkowe koszty. Wysokiej jakości osłony okienne mogą nam służyć na lata, o ile nauczymy się dbać o ich czystość. Niestety długie użytkowanie będzie wymagało od nas podjęcia konkretnych w tym celu kroków. Wyczyszczone rolety będą spełniać swoje funkcje ochrony przed słońcem, nie szpecąc okna nadmierną ilością kurzu i plam.