Jak prać rolety?

Jak prać rolety?

Jak prać rolety? Rolety są jednymi z najczęściej wybieranych osłon okiennych, które zdobią okna wielu pomieszczeń. Nie tylko spełniają swoją funkcję regulowania wpadającego do domu światła, ale w wielu wypadkach są również elementem dekoracyjnym, który potrafi spoić w całość cały wystrój. Oprócz funkcji estetycznej jest to także dobry sposób na zapewnienie sobie pełni swobody we własnym mieszkaniu, odgradzając nas od sąsiadów. Rolety zależnie od budowy materiału mogą także zapewnić element firanki, która nawet w ciągu dnia daje poczucie prywatności.

Długoterminowe użytkowanie dobrej jakości rolet sprawia, że z czasem może odkładać się na nich kurz, a nawet większe zabrudzenia. Tego typu wypadki wymagają podjęcia odpowiednich środków czyszczenia, niekiedy wyprania. Nie wszystkie typy rolet nadają się jednak do całkowitego wyprania.

Jakie rolety można prać?

Ze względu na swoją budowę nie wszystkie rolety mogą zostać poddane pełnemu praniu. Do takich należą przede wszystkim rolety nawojowe, których materiał często przyklejany jest na rurkę nawijającą. Wśród nich można wyróżnić rolety dzień-noc, klasyczne rolety w kasecie oraz rolety wolnowiszące. Przy kontakcie z dużej ilości wodą klej może się osłabić, deformując tym samym roletę i wpływając na jej działanie. Niepoprawnie nawijający się materiał może przeszkadzać w użytkowaniu rolety, blokując ją lub niszcząc tkaninę.

Rolety, które swobodnie można poddać praniu w pralce lub w pralni chemicznej to rolety rzymskie. Swoją budową umożliwiają swobodny demontaż materiału z mechanizmem oraz jego ponowne założenie. Jest to jedna z zalet, dzięki  której decydują się na nią klienci. Pozwala to systematycznie dbać o czyszczenie tkaniny z kurzu, co szczególnie cenią rodziny posiadające alergików. Niektóre z rolet plisowanych wykonane są z materiałów, które umożliwiają poddanie ich praniu ręcznemu. Często jeszcze przy zakupie można zdecydować się na wykonanie rolet z materiału, który nam to umożliwi. Jak prać rolety?

Jak prać rolety?

Jak już zostało wspomniane, rolety rzymskie posiadają łatwy w obsłudze mechanizm, który umożliwia sprawny montaż oraz demontaż materiału. Po ostrożnym demontażu materiał zależnie od jego specyfikacji można poddać praniu mechanicznemu w temperaturze około 30 stopni. Aby uniknąć zniekształcenia tkaniny rolety, zalecane jest wybranie opcji prania tkanin delikatnych. Nie każdy materiał może jednak zostać poddany praniu, dlatego jeszcze na etapie zakupu należy przyłożyć wagę do tej kwestii. Nastawienie pralki na temperaturę niższą niż sugerowana pozwoli przedłużenie życia roletom oraz zapobiegnie zniszczeniu materiału i jego ewentualnym przebarwieniom.

Które detergenty wybrać do prania rolet?

Płyny do płukania, tabletki do prania, proszek do prania oraz płyn do prania przeznaczone do tkanin delikatnych pozwolą na pranie, które nie wpłynie znacznie na strukturę, a także kolor. Szczególnie szkodliwy będzie wybielacz. Innym niebezpieczeństwem może być nieodpowiednie używanie detergentów, niezgodnie z ich zaleceniami. W przypadku trudniejszych plam i zabrudzeń możliwe jest zastosowanie odplamiacza zgodnie ze wskazaniami producenta. Pozwoli to nie zniszczyć rolety.

Jak czyścić resztę rolet?

Rolety, których nie da się poddać praniu mechanicznemu, można wyczyścić na inne sposoby. Pierwszym z nich jest wyczyszczenie materiału odkurzaczem z końcówką ze szczoteczką. Niekiedy takie wstępne odświeżenie może okazać się zupełnie wystarczające. W wypadku pojawienia się plam należy jednak użyć wilgotnej ściereczkę, wykonanej z delikatnego materiału, który pozwoli nie zniszczyć  materiału. Przetarcie powstałej plamy pomoże uporać się z zabrudzeniami. Niekiedy powstanie potrzeba użycia silniejszego detergentu. Aby mieć jednak pewność, że nie pozostawi on trwałych śladów, należy sprawdzić jego działanie na kawałku materiału, którego nie widać po rozwinięciu. Jednym z miejsc może być materiał zwyczajowo schowany w kasecie, do którego uzyskamy dostęp dzięki rozwinięciu dłuższej ilości materiału.

Poddaną czyszczenie roletę należy pozostawić rozwiniętą. Dzięki temu podczas schnięcia się nie zniekształci.

Innym sposobem będzie także zastosowanie gumki szkolnej. Pomoże ona w przypadku materiałów pokrytych gumową warstwą. Delikatne czyszczenie plam nie pozwoli nie zwiększać ich powierzchni. Do wyczyszczenia rolety wystarczy jedynie ją rozwinąć, bez dodatkowego demontażu mechanizmu. Czyszczenie opuszczonej rolety w słoneczny dzień pozwoli dostrzec większość zabrudzeń.

Dbanie o regularną czystość rolet w niejednym wypadku może okazać się nie lada wyzwaniem. Jest to niestety konieczne, aby zadbać o ich wygląd estetyczny, ale w dłuższym rozliczeniu, nawet na ich poprawne działanie. Sposób i możliwość czyszczenia to często elementy, które biorą pod uwagę ich potencjalni użytkownicy, decydując o tym, na jaki rodzaj osłon okiennych się zdecydować. Jest to szczególnie ważny czynnik w przypadku osób, które zmagają się z różnego rodzaju alergiami. Zastosowanie osłon okiennych w dzisiejszych czasach jest jednak niemalże koniecznością, jeśli chcemy cieszyć się swobodnie we własnym mieszkaniu.