fbpx

Jak zamontować rolety?

Jak zamontować rolety?

Rolety wewnętrzne, w zależności od ich typu, mogą być montowane na suficie, na ścianie lub bezpośrednio na ramie okna. Dzięki tej różnorodności każdy może wybrać najlepszy dla siebie sposób i najbardziej pasujący do wybranego modelu rolety. Możemy wybrać także pomiędzy metodą inwazyjną (wymagającą wiercenia), a bezinwazyjną.

Jak samodzielnie zamontować rolety?

Wybór sposobu montażu rolet zależy od osobistych preferencji, rodzaju rolety, a także miejsca, w którym chcemy ją przymocować. Ogólnie do wyboru mamy montaż rolety w kasecie do ściany oraz montaż do skrzydła okiennego.

Pierwszy sposób najlepiej sprawdza się w przypadku dużych powierzchni, a także wnęk okiennych. Należy zacząć od zaznaczenia ołówkiem miejsca, w którym znajdą się uchwyty na roletę. Przyda się do tego miarka i poziomica. Dobrze jest sprawdzić też, czy zostanie zachowana równa odległość rolety po obu stronach okna. Przed zamocowaniem należy sprawdzić, czy złożona roleta nie będzie sprawiać trudności w swobodnym otwieraniu okna. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do wiercenia otworów w wyznaczonych wcześniej miejscach i włożenia w nich kołków. Przy pomocy śrub i śrubokrętów można już przykręcić uchwyty, na których umieszcza się kasetę. Na łańcuszku umieszcza się górne i dolne blokady zwijania rolety oraz ograniczniki.

Przy metodzie bezinwazyjnej także konieczne jest umieszczenie uchwytów na ramie, jednak zamiast kołków używa się do tego wkładek klejących, taśmy piankowej lub kleju. Po umieszczeniu uchwytów wystarczy dopasować do nich roletę i zabezpieczyć dołączonym do zestawu elementem.

Jak zamontować rolety dzień noc?

Rolety dzień noc montowane bezinwazyjnie posiadają w zestawie haczyki montażowe, napinacz łańcuszka, napięcie boczne tkaniny oraz instrukcję montażu. Umieszcza się je na ramie okna, bez konieczności używania takich narzędzi, jak gwoździe, śruby czy wiertarka. Po złożeniu wystarczy zawiesić je na ramie przy pomocy haczyków.Jak zamontować rolety?

Rolety dzień noc montowane na ścianie lub suficie, czyli w sposób inwazyjny, w dołączonym zestawie posiadają kołki montażowe i wkręty, napinacz łańcuszka i instrukcję. Pierwszym etapem ich montażu jest wywiercenie otworów, w których następnie umieszcza się kołki i wkręty. Następnie należy przymocować łańcuszek do mechanizmu. Ostatnim krokiem jest przymocowanie całej konstrukcji – rolety z mechanizmem, napinaczem i łańcuszkiem – do ściany lub sufitu.

Jak zamontować rolety rzymskie?

Rolety rzymskie mogą być montowane na ramie okiennej, na nadprożu lub na suficie. W zestawie z roletami powinny być dołączone uchwyty montażowe, śruby, łańcuszki do sterowania roletą i listewki. Montaż na ramie okna jest najwygodniejszy i najszybszy, gdyż zwykle nie jest inwazyjny dzięki bezinwazyjnym uchwytom. Nakłada się je na ramę i przykleja. Dzięki mocnej taśmie, którą umieszcza się w miejscach styku uchwytów z ramą okna, są bardzo wytrzymałe i solidne. Ten sposób montażu sprawia, iż rolety nie utrudniają otwierania i uchylania okna.

Montaż rolet rzymskich na nadprożu to innymi słowy umieszczenie systemu na ścianie znajdującej się nad oknem. roletę przykręca się przy pomocy śrub. Dla zwiększenia estetyki tego sposobu stosowane są listwy maskujące. Bardzo dobrze sprawdza się on do wysokich pomieszczeń lub przy wąskiej ramie okna, której proporcje mogłaby zaburzyć zamontowana na niej roleta.

Montaż rolet do sufitu z kolei sprawdza się w każdym pomieszczeniu, dodatkowo jest jeszcze bardziej solidna. Rolety mocuje się przy pomocy dołączonych śrub. Cały system również można przykryć listwą przysufitową.

Jak zamontować rolety plisowane?

Rolety plisowane także mogą być montowane na dwa sposoby: inwazyjny i bezinwazyjny. Pierwszy z nich wymaga oczywiście nawiercenia ramy okiennej, do których należy przymocować górną szynę przy pomocy wkrętów. W przypadku metody bezinwazyjnej, wiercenie nie jest konieczne – na ramę okna nakłada się bezinwazyjny uchwyt, który powinien ściśle przylegać do ramy, dopuszczalne jest jedynie delikatne dogięcie uchwytu. W obu przypadkach należy wybrać zatrzask, który pasuje do okna, czyli przylega do szyby pod kątem 90 stopni. Powinien być on zamocowany na listwie przyszybowej tak, aby dotykał szyby. Po przykręceniu konieczne jest wykręcenie dystansu. Na zatrzasku należy umieścić mocowanie rolety uważając, by sznurki nie były splątane i aby znajdowały się po zewnętrznej stronie szyby. Na sam koniec wystarczy usunąć taśmę zabezpieczającą z rolety plisowanej.

Jak zamontować rolety mini?

Rolety mini oprócz mniejszych wymiarów posiadają również znacznie mniejszy mechanizm zwijający, w porównaniu do klasycznych rolet. Montowane są w pełni bezinwazyjnie na skrzydle okna, bez konieczności wiercenia otworów. Rolety nakładane są na specjalne haczyki, które uprzednio umieszcza się na ramie okna. Ważne, aby sprawdzić, czy okno, na którym montowana jest mini roleta, trzyma poziom. W tym celu przyda się poziomica – jeśli roleta zostanie zamontowana pod kątem, wówczas będzie krzywo się zwijać i mogą pojawiać się boczne prześwity.