Jak dobrać rozmiar rolety do okna?

jak dobrać rozmiar rolet do okien

Trudno wyobrazić sobie wnętrza domów oraz biur bez rolet rozpraszających światło. Często wchodzą na rynek nowe modele i atrakcyjne rozwiązania. Nic dziwnego, że ten estetyczny i wygodny produkt stał się ozdobą okien w mieszkaniach, szkołach, klinikach. Pytanie, jak dobrać rozmiar rolety do okna, zyskuje na znaczeniu, ponieważ popyt na nie stale wzrasta. Zamawiając rolety od producenta na indywidualne zamówienie z pomiarem produktów nie ma problemu, ponieważ jest on wykonywany przez profesjonalnych mierniczych. Ale wiele osób chce najpierw wykonać samodzielnie takie zadanie, aby poznać przybliżony koszt zakupu rolet.

Jak wykonać pomiary rolety do danego okna?

 • Rolety do mocowania na ścianie i do zamknięcia całego otworu. Przy obliczaniu rozmiaru rolet do okna, jak zmierzyć wielkość otworu do zainstalowane ich nad oknem? Należy zmierzyć szerokość (W), długość (D) otworu w trzech punktach.
 • Minimalny naddatek na szerokość z każdej strony będzie wynosił: W + 1 cm + 10 cm (maksymalny będzie 400 mm). Długość do parapetu – D + 10 cm (za gzyms). Aby określić wymiar długich rolet do linii podłogi, należy zmierzyć wysokość ścian do sufitu.
 • W przypadku rolet pionowych, jak obliczyć ich rozmiar na oknie z przymocowaniem do sufitu i przy linii podłogi? Aby to zrobić, potrzebne są wymiaru wysokości ściany (B). Na dole należy pozostawić odstęp 1-2 cm, aby lamele nie spoczywały na podłodze i nie zginały się. Do montażu na ścianie potrzebny jest wskaźnik wysokości od nachylenia okna do podłogi. Długość zasłony – D + 10 cm (na gzyms) i + 1-2 cm.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar rolet do okien plastikowych?

Wybór uzależniony jest od rodzaju montażu i umiejscowienia rolety: można je zamontować na ścianie nad otworem, na suficie, na ramie okiennej lub bezpośrednio na skrzydle okiennym. Wymiary można obliczyć niezależnie, przy czym należy przestrzegać następujących zasad:

 • Jeżeli okno znajduje się we wnęce, to można wybrać roletę, która będzie o 10 cm szersza niż szerokość otworu okiennego – w tym przypadku będzie zachodzić na nią na krawędziach po 5 cm z każdej strony. Wysokość rolety musi być równa wysokości otworu + 10 cm w celu zamontowania nad oknem.
 • Jeśli okno nie ma parapetu i jest zamontowane bez wnęki, elementy złączne dobiera się tak, aby roleta znajdowała się w niewielkiej odległości od okna i nie dotykała klamki. Szerokość może być o 20 cm większa niż szerokość otworu, co wizualnie zwiększy jego rozmiar.
 • Jeżeli roleta montowana jest bezpośrednio na skrzydle to szerokość powinna być równa szerokości szyby, do tej wartości dolicza się 3 cm. Podczas pomiaru szerokości szyby nie trzeba chwytać za ramkę – szerokość przezroczystej części mierzy się bezpośrednio. W przeciwnym razie roleta będzie zbyt szeroka i trudno będzie ją zamontować w otworze okiennym. Jeżeli na skrzydle okiennym zamontowana jest klamka, to konieczne jest wykonanie wcięcia dwustronnego, wtedy roleta nie będzie przeszkadzać w otwieraniu i zamykaniu skrzydła okiennego.

Rozmiary rolet do okien plastikowych

Przy obliczaniu ważne jest, aby pamiętać, jak zmierzyć wymiary rolet do okien plastikowych z ruchomą częścią ramy, na której zostanie zainstalowane urządzenie mocujące:

 • Należy zmierzyć szerokość skrzydła od krawędzi do klamki (W).
 • 0,5 – 1 cm odejmuje się od szerokości (W), a lamele nie pękają przy otwartym skrzydle.
 • Odejmuje się ją od reszty 0,5 cm, a roleta nie dotknie klamki okna.
 • Długość (D) jest skracana o 1-2 cm.
 • Przy opcji rolet, które są mniejsze niż od klamek do skrzydeł, z boków układany jest margines od 1 do 2 cm.

Aby wykonać obliczenia dotyczące montażu rolet na nie ruchomej ramie:

 • Szerokość okna mierzona jest od strony krawędzi, od szyby, następnie do klamki i skosu pionowego (W).
 • Obliczanie szerokość dla jednego skrzydła. Od D należy odjąć 0,5 cm na szczelinę z boku i od 0,3-0,5 między roletą a okuciami.
 • Biorąc pod uwagę gzyms, długość (D) będzie maksymalna. D – 1 cm W tej opcji można obejść się bez dodatku
 • Wybierając rolety, można dodać do szerokości nawet 20 cm, aby wizualnie poszerzyć granice otworu okiennego.

Dobór rozmiaru rolet do okna w zależności od sposobu montażu

Dobór wielkości rolet do okien plastikowych zależy również od sposobu montażu. Konstrukcje otwarte są montowane nad oknem na ścianie lub suficie, średnio standardowa długość takich konstrukcji to 160-170 cm. Roleta musi całkowicie zakrywać otwór okienny, dlatego konieczne jest dodanie do 20 cm w zależności od wysokości montażowej wału nośnego. W przypadku montażu rolet na szklanych drzwiach balkonowych jej standardowa wysokość wynosi 215 cm plus doliczyć 20 cm na montaż.

Zamknięte konstrukcje kasetowe są montowane w otworze, dlatego pomiary muszą być jak najdokładniejsze.Takie rolety można zamontować bez wiercenia za pomocą taśmy dwustronnej: urządzenie jest przymocowane bezpośrednio do ramy, roleta schodzi na prowadnice. Przed wykonaniem obliczeń trzeba zdecydować, czy konstrukcja ma zakrywać parapet, jeśli tak, to przyjmuje się wysokość produktu o 5 cm większą niż długość ramy. Nie każdemu podoba się obecność luk, więc aby ich nie było, trzeba dodać kilka centymetrów do szerokości produktu. W przypadku małych okien i otworów bez parapetu należy preferować szerokie rolety. Optycznie powiększą przestrzeń i powiększą pomieszczenie. Producent może wykonać rolety na zamówienie o indywidualnych parametrach i preferencjach, dokona też szczegółowego pomiaru aby idealnie dobrać rolety do okna.