Jak wyczyścić rolety materiałowe?

jak wyczyścić rolety materiałowe

Rolety plastikowe i metalowe w domach to stary trend, który rozpoczął się już w latach 60 XVIII wieku. Mają nieco inne priorytety niż rolety materiałowe. Jednak rolety plastikowe i metalowe nie zawsze pasują do wnętrza, nie dają poczucia komfortu i aranżacji. W takim przypadku idealnie sprawdzą się rolety materiałowe. W dzisiejszych czasach znajdują one zastosowanie w różnych pomieszczeniach, czy to w biurze, czy w salonie. Producenci oferują szeroki wybór kolorów, materiałów i kształtów rolet materiałowych, dzięki czemu z łatwością wpasują się w każde wnętrze. Ale podobnie jak zasłony, rolety materiałowe mają tendencję do brudzenia się i pojawia się pytanie jak wyczyścić rolety materiałowe?

Jak właściwie pielęgnować rolety materiałowe?

Tkanina używana do produkcji rolet materiałowych przeważnie poddawana jest specjalnej obróbce. Może być to materiał gładki lub szorstki i mieć różne gęstości. Najczęściej plastikowe okna ozdobione są roletami z tkaniny poliestrowej.Ten materiał jest sztuczny. Jednocześnie jest bardzo niezawodny, nie blaknie przez długi czas nawet przy intensywnym nasłonecznieniu i jest łatwy do czyszczenia. Szeroka gama odcieni pozwala każdemu znaleźć odpowiednie rolety do wybranego wnętrza pokoju.

Najskuteczniejsze sposoby czyszczenia rolet materiałowych:

  • Częste wietrzenie pomieszczenia.To usunie kurz z rolet i utrzyma je w czystości i estetyce.
  • Można użyć odkurzacza z odpowiednią przystawką.

Ponieważ rolety z tkaniny zawierają szczególną specyfikę impregnacji, kurz znajduje się tylko na zewnątrz, nie wnika w głąb tkaniny, a dzięki tej metodzie nie trzeba ich demontować. Po oczyszczeniu rolet materiałowych odkurzaczem będą idealnie czyste. W razie potrzeby można je również przetrzeć lekko wilgotną ściereczką. Jeśli ktoś zdecyduje się na pranie, istnieje szansa, że powłoka przeciwpyłowa zostanie starta lub rozcieńczona, a tkanina straci swoje właściwości.

Czyszczenie na sucho rolet materiałowych

To najłatwiejszy sposób. Dobrze, jeśli nie używało się rolet materiałowych przez bardzo długi czas i nie zdążyły się bardzo zabrudzić. Do czyszczenia na sucho wygodnie jest używać odkurzacza, wiele modeli jest dostępnych ze specjalną przystawką. Konieczne jest prowadzenie dyszy z odkurzacza od góry do dołu, aby lamele były lepiej oczyszczone. Również do czyszczenia na sucho można użyć szczotek silikonowych, klejowych lub z mikrofibry.

Zaleca się wykonanie takiego czyszczenia raz w tygodniu, wtedy rolety zachwycą na długo pięknym widokiem i soczystymi kolorami. Gzyms można delikatnie przetrzeć wilgotną gąbką. Jeśli chodzi o rolety materiałowe bez impregnacji, trzeba pamiętać o jednej zasadzie! Nie należy ich czyścić na mokro, ponieważ będą widoczne na nich nie efektowne plamy. Takie modele mogą być czyszczone jedynie na sucho.

Przydatne wskazówki dotyczące czyszczenia rolet materiałowych poziomych i pionowych

W przypadku rolet materiałowych poziomych lepiej zacząć czyszczenie od góry, aby brudne strumienie nie spadały na wyczyszczone już lamele. Jeśli na tkaninie pojawią się plamy, nie jest konieczne natychmiastowe usuwanie ich z zapięć. Można użyć odplamiacza bez chloru. Po usunięciu plamy miejsce należy dokładnie spłukać. Suszenie takich rolet z tkaniny musi odbywać się w pozycji poziomej. Nie należy prasować rolet materiałowych po praniu, jest to dopuszczalne tylko w skrajnych przypadkach w minimalnej temperaturze i przez gazę.

Oczywiście rolety materiałowe przy każdym czyszczeniu należy odkurzać specjalną końcówką szczotkową, takie czyszczenie może wystarczyć a roleta będzie zwisać jak nowa. Ale z biegiem czasu rolety z tkaniny pochłaniają zapachy, pojawia się na nich cienka warstwa tłuszczu i brudu, w końcu nikt nie jest odporny na przypadkowe plamy.

Z roletami materiałowymi pionowymi można poradzić sobie samodzielnie, jeśli posiada się generator pary. Dobrą wiadomością jest to, że przy tym czyszczeniu nie trzeba usuwać lameli z okapu. Konieczne jest dokładne parowanie każdego paska od góry do dołu. W miejscach silnie zabrudzonych pary należy użyć kilka razy, a w razie potrzeby lekko przetrzeć, bez nacisku, miękką szczoteczką.

Co zrobić, jeśli na roletach materiałowych pionowych pojawi się plama?

Pojawienie się plamy na jednej lub kilku lamelach skomplikuję proces. Najpierw zdjąć lamele, odłączyć łańcuch i obciążniki. Następnie lamele zwija się i zanurza w wodzie z mydłem, na co najmniej dwie godziny.Trudność polega na tym, że nie zaleca się używania szczotki, aby nie naruszać integralności schematu kolorów. Po spłukaniu w czystej wodzie sprawdzić, czy plama zniknęła. Jeśli wszystko poszło dobrze, lamele są suszone, w przeciwnym razie trzeba będzie wymieniać jeden z lameli.

Suszenie lameli odbywa się w pozycji prostej (i tylko w ten sposób), z zamontowanymi obciążnikami. Warto też wiedzieć, że w przypadku materiału tkaninowego nasączonego specjalnym środkiem działanie wody jest destrukcyjne. Oznacza to, że za każdym razem czyszczenie rolet z tkaniny w domu za pomocą tej metody pomoże usunąć powierzchnię odpychającą kurz. Lamele szybciej się brudzą, dlatego najlepiej unikać tej procedury, jeśli to możliwe.