Jakie rolety do okien plastikowych?

Jakie rolety do okien plastikowych?

Jak dobrać odpowiednie rolety do okien plastikowych? Okna plastikowe to niemal wymóg w dzisiejszych czasach, a ceny tych lepszych modeli sprawiają, że coraz częściej czujemy potrzebę o nie dbać. Uszkodzenie mechanizmu okna może kosztować nas kosztowne naprawy, a nawet ich całkowitą wymianę. Co prawda inwazyjny montaż rolety nie powinien w tak znaczącym stopniu uszkodzić mechanizmu. Wiele osób woli jednak nie ryzykować. Na jakie rolety zatem się zdecydować?

Rolety a okna plastikowe — na co zwrócić uwagę?

Szczególnie istotną, trochę napomkniętą już kwestią, jest bezinwazyjny montaż. Na czym on polega? Niektóre modele rolet zapewniają taki montaż, który opiera się na zastosowaniu specjalnych haków przeznaczonych do montażu. Nie wpływają one znacząco na sposób działania okna, a utrzymują roletę na skrzydle okna. Taki montaż posiada jeszcze jedną zaletę – łatwość w wykonaniu. Dzięki prostemu mechanizmowi niemal każdy będzie w stanie sobie z nim poradzić, bez angażowania osób trzecich.
Niektóre rolety zapewniają także montaż naścienny, omijając całkowicie ramy okienne. Ta opcja świetnie sprawdza się w wielu mieszkaniach, a niektóre rozwiązania dodatkowo powiększają optycznie pomieszczenie. Ten sposób także zapewnia możliwość uniknięcia uszkodzeń na oknach.

Wobec tego, jakie rolety możemy brać pod uwagę?

Rolety klasyczne

Rolety klasyczne to model, jak sama nazwa wskazuje, który nie wychodzi z mody. Sprawdzają się w każdej aranżacji i każdym pomieszczeniu. Chronią prywatność w porze wieczornej, skutecznie odgradzając pomieszczenie od wzroku sąsiadów i przechodniów. Posiadają szeroki wachlarz kolorystyczny, a tym samym pozwalają na dobranie odpowiednich kolorów do już panujących dekoracji. Osprzęt rolety jest dostępny w wielu kolorach, co pozwala na dobranie wykończenia nawet do ramy okiennej.
Rolety klasyczne można zamontować bezinwazyjnie. Jest to zaleta szczególnie w wynajmowanych mieszkaniach lub takich, które właśnie planujemy sprzedać.

Rolety wolnowiszące

Rolety wolnowiszące to rozwiązanie przede wszystkim na szerokie oraz niestandardowe okna. Roleta może zostać umieszczona nad wnęką okienną na ścianie lub do sufitu, co pozwala całkowicie pominąć angażowanie w montaż ramy okiennej. Rolety wolnowiszące mogą osiągać znacznie większe parametry, jeżeli chodzi o długość, co sprawdza się także przy pomieszczeniach z wysokimi sufitami. Wśród gamy kolorów i materiałów rolet wolnowiszących każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, pomimo ograniczenia w wyborze tkanin.
Rolety wolnowiszące posiadają wiele zalet, za które cenią je ich użytkownicy. Jedną z nich jest już wspomniany sposób montażu, który nie niszczy okien plastikowych.

Rolety plisowane

Rolety plisowane skradły serca już wielu klientów, między innymi dzięki swojemu nietypowemu mechanizmowi. Materiał rolety składa się w gustowną harmonijkę, którą rozkładać możemy zarówno od dołu rolety, jak i od jej górnej części. Rolety plisowane pozwalają dzięki temu na cieszenie się dużą ilością słońca w mieszkaniu, bez obaw, że ktoś będzie zaglądał do środka pomieszczenia, zasłaniając jedynie zakres widoku z zewnątrz.
Schemat operowania roletą może zostać zamontowany bezinwazyjnie, co pozwoli na uchronienie okien plastikowych przed dziurami montażowymi i ewentualnymi uszkodzeniami. Rolety plisowane sprawdzą się także w każdej aranżacji wnętrza, zarówno w minimalistycznych pomieszczeniach, jak i tych à la domek na prerii. Zależnie od wybranej tkaniny mogą one znacząco zaciemniać pomieszczenie, ale także dobrze wpasowywać się we wnętrze.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie świetnie nadają się do każdego rodzaju okien, także tych plastikowych. Ich montaż nie obejmuje ramy okiennej, dzięki czemu nie uszkadzamy plastiku okna oraz ewentualnie jego mechanizmu. Co prawda, sam montaż inwazyjny nie musi znacznie uszkodzić mechanizmu okna, jednak nieumiejętna instalacja może go nadwyrężyć.

Rolety rzymskie składane są w efektowne fałdy materiału, a dodatkowe zastosowanie mankietu górnego pomaga ukryć cały mechanizm, który odpowiada za prowadzenie rolety. Tkanina rolety, zazwyczaj dobierana indywidualnie, może być zdejmowana, a tym samym poddawana praniu. Ta możliwość pomaga w dbaniu o czystość osłon okiennych. Wielu uznaje tę możliwość za dodatkową zaletę, szczególnie jeśli w domu mieszkają osoby uczulone na kurz. Rolety rzymskie nadają się do wielu wnętrz, a dobór odpowiedniego materiału może sprawić, że będą wyglądać bardzo elegancko, wyjątkowo zwiewnie albo będą spajać cały wystrój.

Dobór odpowiednich rolet do okien plastikowych to wybór spomiędzy wielu opcji, które umożliwiają także instalację bezinwazyjną. Dzięki temu nie musimy martwić się o okna w wynajmowanych mieszkaniach lub takich, które zaraz planujemy opuszczać. Szczególne znaczenie ma to również wtedy, kiedy planujemy sprzedać mieszkanie. Nieuszkodzone ramy okienne mogą stanowić dodatkową wartość. Na szczęście wybór wśród różnych rodzajów rolet, które nadają się do okien plastikowych, jest dosyć szeroki, więc każdy znajdzie coś dla siebie.