Jak zamontować roletę?

Jak zamontować roletę?

Montaż rolety wydaje się być wyjątkowo trudnym zadaniem. Właśnie to zadanie powierzamy często innym osobom, tym, którzy wydają radzić z tego typu zadaniami lepiej. Faktycznie jest to pewne rozwiązanie, szczególnie jeśli są to osoby chętne do pomocy. Niektóre instalacje możemy jednak przeprowadzić samodzielnie i to bez większych trudności. Niemożliwe? Przekonajmy się o tym wspólnie.

 

Rodzaje montażu rolet

Rolety zależnie od ich rodzaju możemy zamontować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest montaż inwazyjny, czyli taki, który zakłada ingerencję w strukturę powierzchni stykowej. Pozostawia jednak ślady, a niekiedy trwałe uszkodzenia, jak to jest w przypadku okien plastikowych. Z tego powodu wybór tego montażu należy dobrze przemyśleć. 

Te skutki uboczne spowodowały potrzebę nowych, alternatywnych rozwiązań, które pozwolą nie uszkadzać ramy okna. Właśnie w taki sposób powstał drugi sposób – montaż bezinwazyjny, a wśród niego kolejne dostępne możliwości. Zastosowanie plastikowych haków montażowych to opcja, która zakłada zawieszenie mechanizmu rolety na skrzydle okiennej. Nie wpływają one oczywiście na poprawne działanie okna. Pozwalają jednak na zawieszenie rolety i jej mechanizmu bez ingerencji w strukturę ramy okiennej. Innym sposobem bezinwazyjnym jest zastosowanie taśmy montażowej – niezwykle silnej taśmy, która utrzyma kasetkę z belką rolety na ramie okna.

Montaż inwazyjny na ramie okiennej

Jak zamontować roletę na ramie okna, korzystając z typowej metody montażu? Roleta i jej mechanizm powinien być zamontowany tak, aby nie utrudniać operowanie oknem. Konieczne więc będzie zamontowanie rolety tak, aby jej materiał nie zawadzał o klamkę okna.

Przy instalacji rolety na okna jednym z kroków będzie zaznaczenie miejsca, w którym znajdować się będą uchwyty rolety.  Pomoże nam to nie popełnić błędów w odległości oraz ocenić, czy będzie ona zamontowana w linii prostej. Dokładnie w tych zaznaczonych miejscach, przy pomocy śrub, zawieszamy uchwyty rolety, które będą trzymać kasetkę. Kolejnym istotnym krokiem, którego nie powinniśmy pomijać, choć wielu wydaje się nieistotny, to zadbanie o poprawne zabezpieczenie łańcuszka, dzięki ogranicznikom oraz dolnym i górnym blokadom zwijania.

Montaż bezinwazyjny na ramie okiennej

Bezinwazyjny montaż jest o wiele prostszy, niż nam się wydaje. W pierwszym rozwiązaniu obejmuje umieszczenie haków montażowych na ramie okna oraz przymocowanie ich do okna, dzięki taśmie montażowej. Do tych właśnie uchwytów mocujemy roletę i zabezpieczamy, aby przy otwieraniu czy zamykaniu okna nie osunęły się z haków. W tym celu do każdego zestawu otrzymujemy element zabezpieczający.

Kolejny, jeszcze prostszy sposób na montaż rolety to użycie taśmy montażowej przy jednoczesnym zastosowaniu kasety maskującej. Aby umieścić roletę prosto na ramie, potrzebujemy użyć poziomicy, która pozwoli określić  poprawną pozycję rolety. Taśma montażowa jest dwustronna, co pozwala przymocować ją również do ramy okna. Aby przygotować ramę okienną do tego sposobu montażu, powinniśmy zadbać o czystość powierzchni styku. Natomiast samej taśmy nie montujemy, kiedy rama okienna jest mokra lub zawilgocona.

Montaż na ścianie i suficie

Jak zamontować roletę tym sposobem? To rozwiązanie będzie wymagało od nas wywiercenia odpowiedniej szerokości otworów, w których umieszczamy kołki montażowe. Po raz kolejny, wcześniejsze oznaczenie miejsca poszczególnych uchwytów pozwoli nam ustalić poprawną pozycję rolety, ale też ułatwi wywiercanie otworów. Przy pomocy śrub mocujemy do ściany uchwyty rolety, na której umieszczamy belkę rolety lub jej kasetę.

Ten rodzaj montażu wymaga wcześniejszych pomiarów, które pozwolą zapobiec pojawianiu się prześwitów i umieszczenia rolety na odpowiednich wysokościach. Powinniśmy to dobrze przemyśleć, zgodnie z myślą dwa razy przemyśleć, a raz zrobić. Wywiercone dziury trudniej jest naprawić.

Jak zamontować roletę rzymską?

Montaż rolety rzymskiej nie różni się znacznie od innych rolet. Istnieje możliwość przymocowania jej do ramy okiennej zarówno przy pomocy uchwytów montażowych, które zabezpieczamy dodatkowo taśmą, jak i sposobem inwazyjnym. Najłatwiejsze rozwiązania często okazują się najbardziej efektywne, dlatego im łatwiej wykonać jakiś montaż na danym oknie, tym lepiej. Sposób inwazyjny pozwala jednak zamocować roletę w najtrwalszy sposób, który pozwoli utrzymać ją na wybranym miejscu.

Roletę rzymską montujemy także do ściany i sufitu, co będzie od nas wymagało wywiercenia dziur. Po umieszczeniu w nich kołków montażowych, stosujemy śruby, którymi przytwierdzamy do ściany uchwyty rolety rzymskiej.

 

Rolety dzień i noc, rolety rzymskie czy rolety mini to typ rolet, które możemy zamontować w przystępny i łatwy sposób przez każdego, niezależnie od umiejętności technicznych. Niektóre sposoby montażu mogą wymagać jednak zastosowania dodatkowych narzędzi, a co za tym idzie, powinniśmy mieć podstawową wiedzę o ich użytkowaniu. Oprócz tych pozornych przeciwności montowanie rolet do okien i ścian nie powinno stanowić większego wyzwania.