Jak przetrwać upały – 5 skutecznych metod

Tegoroczne lato upływa pod znakiem upałów. Rekordowe temperatury także w naszym kraju, mocno dają się we znaki wszystkim. Oczywiście ta pora roku jest bardzo przyjemna wtedy, gdy mamy możliwość spędzić ją na plaży, zażywając kąpieli morskich. Może się jednak zdarzyć, że z różnych powodów nasz wyjazd na urlop opóźnia się, więc sporo czasu spędzamy w czterech ścianach. Wysokie temperatury na zewnątrz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w domu. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów w walce z upałami. Podpowiadamy kilka sprawdzonych metod do wykorzystania, gdy z nieba leje się żar.

Wentylator lub klimatyzator

Wiatraki to jedne z najpopularniejszych przenośnych urządzeń wspomagających walkę z upałami. Warto zaopatrzyć się w wentylator przed sezonem, ponieważ wtedy ceny urządzenia są nieco niższe. Nawet mały wentylator przynosi ulgę w czasie gorących dni. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że zbyt częste przebywanie przy działającym wiatraku, może wpłynąć niekorzystnie na nasze zdrowie. Nie chcielibyśmy przecież spędzić urlopu zamiast na plaży, to w łóżku z zapaleniem ucha czy bolącym gardłem lub przeziębieniem.

Zdecydowanie największą zaletą wentylatorów jest ich ogólna dostępność oraz (gdy zakupimy urządzenie przed sezonem) niska cena. A co wtedy, gdy zależy nam na chłodzeniu większych powierzchni? W takiej sytuacji warto zastanowić się nad montażem systemu klimatyzacji. To prawda, że jest to nieco droższy zakup, ale taka inwestycja na dłuższą metę opłaci się. Nie przesadzajmy jednak z temperaturą chłodzenia. Optymalne warunki w domu powinny być niższe do 6 lub 7 stopni niż na zewnątrz.

Przypominamy także, że wietrzenie mieszkania poprzez otwieranie okien w czasie upałów nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób wpuścimy do pomieszczeń gorące masy powietrza, co jeszcze bardziej podniesie temperaturę w mieszkaniu. Jeśli nie posiadamy rekuperacji, a zależy nam na otworzeniu okien, to zostawmy sobie tę czynność na wieczór lub wczesny poranek.

Picie dużej ilości wody

Niezwykle istotną kwestią w czasie upałów jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu i picie dużej ilości wody. Najczęściej sięgamy po zimne napoje z dodatkiem kostek lodu, mając nadzieję na chwilę orzeźwienia. Niektórzy być może nie zdają sobie sprawy z tego, że napojem, który najskuteczniej gasi pragnienie, jest gorąca herbata. Zaparzając kubek ciepłego naparu możemy myślami przenieść się do krajów arabskich, gdzie do herbaty dodaje się orzeźwiające listki mięty.

Osłony okienne

Innym sposobem na walkę z upałami w mieszkaniu jest zadbanie o miejsca, które są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych, a mianowicie okna. W przypadku, gdy posiadamy okna od strony południowej, gdzie w ciągu dnia jest bardzo słonecznie, warto przeanalizować montaż dobrej jakości osłon okiennych.

Możliwości jest mnóstwo. W sytuacji, gdy mamy wiele przeszkleń w domu, bardzo dobrze sprawdzą się rolety zewnętrzne, które skutecznie odbijają światło i chronią pomieszczenia przed nagrzaniem. Rolety zewnętrzne posiadają naprawdę sporo zalet.

Oprócz tego, że stanowią dodatkową warstwę izolacyjną zarówno w lecie, jak i w zimie, mogą być także barierą ochroną przed włamaniem. Dostępne obecnie na rynku modele dobrze współpracują z systemem inteligentnego domu, więc można nimi sterować zdalnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet będąc na wakacjach w dalekich krajach, możemy ochronić swój dom przed potencjalnymi zagrożeniami.

Rolety zewnętrzne są jednak sporą inwestycją. Co zrobić w przypadku, gdy nie możemy pozwolić sobie w tym momencie na zakup rolet zewnętrznych? Jest sporo innych rozwiązań, na przykład rolety montowane wewnątrz domu.

Rolety stanowią wspaniałą dekorację okna. Dobrym wyborem na lato będą rolety zaciemniające. Aby ochronić pomieszczenie przed nagrzaniem, nie musimy od razu montować czarnych rolet, ponieważ ważniejszy od koloru jest materiał. Odpowiednia tkanina pomoże skutecznie blokować dopływ promieni słonecznych.

Zimny prysznic

Inną metodą na upały są zimne kąpiele. Szybki prysznic w chłodnej wodzie będzie z pewnością wielką ulgą dla naszego organizmu, ponieważ zimna woda obniży temperaturę naszego ciała i przyjemnie pobudzi do działania. Jeśli nie mamy możliwości lub czasu na wzięcie prysznica, dobrym sposobem będzie nawet zamoczenie samych stóp w misce z zimną wodą.

Odpowiednie ubranie

Ostatnia pomoc w walce z żarem lejącym się z nieba, to zadbanie o odpowiedni ubiór, szczególnie gdy wychodzimy na zewnątrz. Jakich materiałów należy się wystrzegać? Z pewnością na pierwszym miejscu należy wymienić poliester, który nie pozwala skórze właściwie oddychać i powoduje, że będziemy się bardziej pocić. Bardzo dobrym wyborem będzie bawełna, len czy wiskoza. Są to naturalne, przewiewne materiały idealne na lato.

Istotny jest także kolor tkaniny. Nie ulega wątpliwości, że ciemne barwy sprawią, że promienie słoneczne będą na naszej skórze jeszcze bardziej odczuwalne. Lepiej postawić na kolory biały, beżowy, żółty. Oczywiście należy także pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy oraz karku.

Jeśli chciałbyś skorzystać z powyższych metod, to w kwestii zakupu wentylatora lub lnianej sukienki nie pomożemy. Bardzo chętnie jednak opowiemy o roletach, bo akurat na tym dobrze się znamy😊