Inteligentny dom – o co tak naprawdę w tym chodzi?

Inteligentny dom – o co tak naprawdę w tym chodzi?

Nie da się zaprzeczyć temu, że w czasach, w których przyszło nam żyć, wszystkim rządzi technika. Inteligentne samochody, samoloty, a nawet miasta. Nikogo więc dzisiaj nie dziwi fakt, że również budownictwo poszło w tym kierunku. Inteligentny dom (inaczej nazywany od angielskiej nazwy Smart Home) to technologia dostępna obecnie na wyciągnięcie ręki dla każdego. Może składać się z pojedynczych urządzeń, zaczynając od inteligentnej żarówki lub z większego systemu sterującego prądem czy wodą w całym budynku. 

Inteligentnie, czyli jak? 

Inteligentny dom wyposażony jest w bogaty system czujników zintegrowanych ze wszystkimi instalacjami, jakie znajdują się w budynku. W skrócie mówiąc, inteligentny dom automatycznie wykonuje czynności, które wcześniej zostaną zaprogramowane w systemie. Innymi słowy, spełnia nasze potrzeby, zanim o nich pomyślimy. Zalet systemu Smart Home, czyli inteligentnego domu, jest oczywiście mnóstwo. Poza oczywistymi, takimi jak nasz komfort i wygoda, możemy także wymienić: 

– zwiększenie bezpieczeństwa

– oszczędność

 – personalizacja usług

Technologia Smart Home z pewnością ułatwia nam codzienne życie. Czym w praktyce możemy sterować z poziomu smartfona? Oprócz systemu monitoringu, bramy wjazdowej, garażowej, domofonu, systemu zraszania ogrodu, drzwi wejściowych, mogą to być mniej oczywiste rzeczy, takie jak ekspres do kawy, lodówka, kino domowe czy żaluzje i markizy ogrodowe.  

Smart Home a bezpieczeństwo

W jaki sposób system inteligentnego domu wspomoże nasze poczucie bezpieczeństwa? To niezwykle proste! Na przykład, gdy chcemy wyjechać na dłuższe wakacje, możemy tak zaprogramować ustawienia, aby o określonej porze uruchamiało się oświetlenie w salonie lub innych pomieszczeniach. Być może zniechęci to potencjalnych złodziei, którzy nie będą mieli pewności czy dom na pewno stoi pusty. 

Co ważne, jakkolwiek próba wejścia do domu zostanie automatycznie wykryta, a odpowiednie powiadomienie przyjdzie na smartfona lub inne urządzenie, na którym jest zainstalowany system. 

Oprócz kradzieży może się zdarzyć, że wychodząc w pośpiechu, zapomnimy wyłączyć żelazka, zdjąć zupę z kuchenki czy zakręcić kurek w wannie. O takim zdarzeniu również zostaniemy poinformowani, gdy system wykryje temperaturę większą niż zaprogramowana. 

System Smart Home zwiększa także bezpieczeństwo dzieci, które zostają same w domu. Wszystkie potencjalne zagrożenia mogą zostać zawczasu wyłączone przez rodzica. Zastosowanie inteligentnych gniazdek pozwala zdalnie odłączyć źródło zasilania. 

Komfort życia i wygoda

W jaki sposób system inteligentnego domu może mieć wpływ na komfort życia? Otóż każda rodzina ma swoje nawyki i przyzwyczajenia. Na przykład jedni wolą spać przy zamkniętych oknach i całkowicie opuszczonych żaluzjach zewnętrznych, dzięki czemu w pomieszczeniu panuje całkowita ciemność, natomiast innym to przeszkadza. Wolą rolety przepuszczające więcej światła albo zasłony. W obu przypadkach z pomocą przychodzi Smart Home, który może o określonej porze automatycznie opuścić rolety w pomieszczeniu. 

Inna sytuacja dotyczy najmłodszych domowników. Niektórym dzieciom trudno jest zasnąć przy zgaszonym świetle, więc możemy w taki sposób ustawić oświetlenie, aby wyłączyło się krótko po tym, jak dziecko zaśnie. 

Osobom, które nie należą do skowronków, a raczej zdecydowanie do sów i ciężko jest im wstać rano, być może spodoba się opcja automatycznego podnoszenia rolet. Na czym ona polega? Po prostu w aplikacji na smartfonie ustawiamy konkretną godzinę, o której system ma zacząć podnoszenie rolet. Co ciekawe takie rozwiązanie działa niezależnie od tego czy są to żaluzje zewnętrze, czy wewnętrzne, na przykład rolety rzymskie czy plisy. Gdy zobaczymy poranne promienie słońca, być może poczujemy się bardziej zmotywowani do opuszczenia łóżka. 

Ręczna obsługa rolet nie jest specjalnie skomplikowana, ale nie ma co ukrywać, że system Smart Home jest po prostu wygodny i wiele pracy może wykonać za nas, a my nie musimy sobie zaprzątać nimi głowy. 

Oszczędności

Nie ulega wątpliwości, że każdy właściciel domu dąży do tego, aby jak najbardziej ograniczyć koszty rachunków. Dzięki montażowi różnego rodzaju instalacji energooszczędnych, na przykład rekuperacji czy pompy ciepła, rachunki za prąd mogą być sporo niższe. 

Dobrze, ale co wspólnego ma z tym system inteligentnego domu? Z poziomu aplikacji w smartfonie mamy wgląd w bieżące zużycie i możemy w taki sposób ustawić system, aby mądrze gospodarować energię. Na przykład w ciągu dnia, gdy większość domowników jest w pracy lub szkole, możemy obniżyć temperaturę wewnątrz budynku. To samo dotyczy ogrzewania, którym możemy sterować podczas naszego urlopu. 

Głównym założeniem systemu inteligentnego domu jest zwiększenie energooszczędności, przy jednoczesnym komforcie i wygodzie użytkowników. Inteligentne domy nie występują już tylko w filmach sience-fiction jako określenie luksusu i nieznanego, ale stanowią teraźniejszość. 

System Smart Home jest w stanie szybko wykryć potencjalne zagrożenie, na przykład pożar i odpowiednio zareagować uruchamiając inne elementy systemu. Aplikacja na telefon działa na większości dostępnych smartfonów.