Jak zamaskować rolety zewnętrzne?

jak zamaskować rolety zewnętrzne

Montowanie rolet zewnętrznych stało się bardzo popularne i uważane przez właścicieli domów za niezbędne dla ochrony przed słońcem, hałasem, wychłodzeniem domu czy złodziejami. Jednak często pojawia się taki szkopuł jak niezbyt atrakcyjna forma skrzynki takiej rolety. Dlatego wiele osób zastanawia się jak zamaskować rolety zewnętrzne? Jest wiele sposobów takich jak na przykład ukrycie skrzynek w elewacji budynku albo też w jego ociepleniu.

Czym wyróżniają się rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne produkowane są z blachy aluminiowej. W zależności od wysokości otworu okiennego i wysokości profilu, do produkcji rolet stosuje się skrzynki, których wielkość uzależniona jest od wysokości rolety. Ten rodzaj rolet wyróżnia podwyższona odporność na ścieranie i warunki atmosferyczne, posiadają dobrą izolację cieplną i akustyczną. 

Co wykorzystać do zamaskowania rolet zewnętrznych?

Co wybrać, aby skutecznie ukryć skrzynki rolet zewnętrznych?Trzeba przyznać, że wybór jest duży, począwszy od maskownic kaset tych rolet, gzymsów wykonywanych na indywidualne zamówienie po dekory i listwy. Każde z nich prezentują się doskonale. Zapewnienie efektownej elewacji można uzyskać dzięki maskownicą naśladujących wyglądem gzymsy. Czym one są? Otóż, w ich wnętrzu zawarta jest pusta przestrzeń (wyfrezowana), świetnie przylegająca do skrzynek. Z jakiego materiału produkowane są takie maskownice do skrzynek rolet zewnętrznych? Najczęściej ze styropianu, na który naniesiona jest żywica z kruszywem kwarcowym.

Czy łatwa jest obróbka prowadnic rolety? Niestety nie, dlatego często wykorzystywana jest ich zabudowa poprzez przykrycie estetycznymi listwami dekoracyjnymi. Zapewnia to doskonałe połączenie z gzymsem skrzynkowym.Trzeba przyznać, że nadokienne gzymsy są obecnie bardzo poszukiwane, jako ciekawy element wykończeniowy okien. A to za sprawą różnych wzorów, które nadają się do budynków zaaranżowanych zarówno w stylu nowoczesnym jak i klasycznym. Wykonując tylko nieznaczną ich modyfikację swobodnie można je wykorzystać do zamaskowania rolet zewnętrznych a dokładnie skrzynki z roletami, uzyskując w ten sposób harmonijny efekt wizualny.

Czy sztukateria jest odpowiednim produktem, aby zamaskować rolety zewnętrzne?

Nowoczesna sztukateria po zamontowaniu wygląda atrakcyjnie i autentycznie, ale jej jakość wyraźnie przewyższa jej wcześniejsze odpowiedniki, ponieważ do produkcji wykorzystywane są innowacyjne materiały, które spełniają wszystkie standardy jakości. Gzymsy z reguły są instalowane na tej samej linii sufitu i ścian, ze względu na obecność różnych rozmiarów mogą ukryć punkty mocowania innych elementów zdobionej sztukaterii. Dlatego poszukując alternatywy dla zamaskowania skrzynki rolet zewnętrznych to wykorzystanie tego rozwiązania będzie doskonałym wyborem. Ponadto zostanie uzyskana piękna dekoracja drzwi lub okien.

Dlaczego gzyms należy do najczęstszych wyborów maskowania rolet zewnętrznych?

Gzyms natynkowy podkreśla stylistykę elewacji budynku, dlatego jest ceniony przez miłośników ekskluzywnego wykończenia. W tym, właśnie skutecznego i oryginalnego zamaskowania skrzynki rolet zewnętrznych.Takie formy zawierają piękne detale, które zapewniają uzyskanie niepowtarzalnego efektu ozdobnego. Patrząc na dom jednorodzinny lub biurowiec ozdobiony gzymsami czuje się ducha minionych czasów, gdy dominowały one na wielu budynkach. Trzeba przyznać, że gzymsy ze sztukaterii to bardzo elegancka metoda ukrywania tego, co zaburza postrzeganie elewacji.

Zamaskowanie rolety zewnętrznej natynkowej

Aby nie ingerować w elewację budynku można wykorzystać rolety natynkowe. Gdzie są montowane? Najczęściej we wnęce okiennej, ale zdarza się, że musi to zostać wykonane na wierzchu fasady. W przypadku rolety zewnętrznej natynkowej funkcję klapy rewizyjnej wykonuje cała obudowa skrzynki. Musi zostać zachowany swobodny dostępu do niej, dlatego należy wykluczyć zamaskowanie jej tynkiem albo ociepleniem. Ale można to rozwiązać poprzez obudowanie okna efektownym gzymsem elewacyjnym, czyli listwami ze styropianu lub gipsu.

Takie elementy są specjalnie dobierane, posiadają prawidłowe wymiary i stanowią bardzo elegancką dekorację okna. Listwy elewacyjne znacznie podnoszą walory funkcjonalne i ozdobne. Powstaje idealna opaska okienna, do której można dobrać także współgrające dekory elewacyjne. Wykorzystując gzymsy, których zadaniem jest zamaskowanie rolet zewnętrznych, warto dołożyć zwrotniki wzbogacające design i przełamujące profil.

Czy możliwe są podtynkowe sposoby maskowania rolet zewnętrznych?

To inaczej rolety podtynkowe, które montowane są w przypadku nowych obiektów, chociaż można je wykorzystać także w już istniejących. Jak montowana jest skrzynka rolety zewnętrznej? Jest ona przytwierdzona od zewnętrznej strony okna i obudowana za pomocą ocieplenia zewnętrznego. Czasami zaprojektowana grubość ocieplenia może być zbyt mała. Aby odpowiednio ukryć skrzynkę, w takim przypadku należy zwiększyć jego szerokość przynajmniej wokół okna. Jaki materiał wykończeniowy jest najlepszy? Na pewno: cegła klinkierowa i tynk, dzięki czemu skrzynka rolety zewnętrznej doskonale zintegruje się z elewacją obiektu i co bardzo ważne stanie się niewidoczna. Ważne! Wybierając taką metodę maskowania trzeba pamiętać o pozostawieniu dostępu do klapy rewizyjnej.