fbpx

Jak zmierzyć okno do rolety?

Jak zmierzyć okno do rolety?

Rolety są jednymi z najchętniej wybieranych osłon okiennych. Dzięki swojej różnorodności i dużego wyboru kolorów oraz wzorów świetnie komponują się w każdym wnętrzu. Gwarantują nie tylko intymność i prywatność w mieszkaniu, ale i mogą stanowić element dekoracyjny każdego pokoju. Oprócz wyboru rodzaju rolet: rzymskie, dzień i noc, mini czy wolnowiszące i ich wyglądu, konieczny jest także dobór odpowiedniego rozmiaru. Jest to bardzo ważny etap procesu zakupowego, gdyż tylko odpowiednio dopasowane rolety będą prezentować się estetycznie i spełniać swoją rolę w pełni. Prawidłowe zdjęcie miar na pozór może wydawać się skomplikowane, jednak po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami nie powinno sprawiać większych problemów.

Najczęstsze błędy podczas mierzenia rolet – na co zwrócić uwagę?

Pierwszym i, o dziwo, dosyć częstym błędem, który popełniany jest podczas wyboru rolet jest ich kupowanie “na oko”, czyli bez uprzedniego zmierzenia. Tymczasem wyłącznie precyzyjne pomiary szyby, całego okna oraz wnęki pozwalają na odpowiednie dopasowanie rolety do okna. Problem występuje również, gdy pomiary zostaną wykonane nieprawidłowo. Powinny być wykonywane według instrukcji i zgodnie z konkretnym typem, jaki chcemy zakupić. Często klienci decydują się na zbyt długie rolety, przez co mechanizm, który utrzymuje tkaninę może zostać uszkodzony. Niewskazane jest samodzielne przycinanie materiału, gdyż to z kolei może prowadzić do prucia lub obcięcia zbyt dużego kawałka rolety.

Jak zmierzyć okno do rolety dzień i noc?

Rolety dzień noc łączą ze sobą funkcje firan i rolet. Doskonale sprawdzają się w różnych pomieszczeniach domu: kuchni, salonie czy sypialni. Mierzenie rolet dzień i noc warto rozpocząć od sprawdzenia szerokości szyby okiennej wraz z występującą po obu stronach listwą okienną. Do uzyskanej wartości należy dodać około 3 do 6 centymetrów, aby materiał był nieco szerszy niż szyba, jednak nie zasłaniał klamki. Następnie należy zmierzyć wysokość skrzydła okna, czyli całej ruchomej części. Decydując się na rolety wewnętrzne z prowadnicami, należy dodatkowo zmierzyć odległość od końca ramy do końca wnęki okiennej.

Jak zmierzyć okno do rolety rzymskiej?Jak zmierzyć okno do rolety?

Rolety rzymskie to najmodniejszy ostatnimi czasy typ rolet. Mogą być montowane nad wnęką okna – na ścianie lub suficie, a także we wnęce okiennej lub na ramie okna. W pierwszym przypadku przed zakupem należy dokładnie zmierzyć szerokość wnęki okna, dodając po 5 do 7 centymetrów z każdej strony, aby zminimalizować prześwit pomiędzy ścianą a roletą. Następnie należy zmierzyć wysokość wnęki okiennej i dodać 30 centymetrów, aby roleta nie przeszkadzała w otwieraniu okna na oścież.

W przypadku montażu rolety rzymskiej we wnęce okna należy wykonać taki sam pomiar szerokości, jednak odjąć od uzyskanego wyniku 0,5 centymetra. Podobnie jest z wysokością – od wysokości wnęki odejmujemy 1 centymetr, aby zachować odstęp od parapetu.

Szerokość rolet rzymskich montowanych na ramie okna powinny być mierzone od klamki do początku ramy okna. Jeśli chodzi o wysokość, należy zmierzyć odległość od górnego do dolnego brzegu ramy okna.

Jak zmierzyć okno do rolety wolnowiszącej?

Rolety wolnowiszące zasłaniają całe okno wraz z wnęką. Montuje się je do ściany znajdującej się nad oknem. Aby precyzyjnie dobrać najlepszy dla swoich potrzeb model, należy zmierzyć szerokość wnęki okiennej, a następnie dodać około 45 milimetrów zapasu z każdej ze stron, aby roleta wychodziła poza wnękę. Podobnie jest podczas mierzenia wysokości, czyli odległości od punktu, w którym ma być zawieszona roleta nad oknem aż do parapetu. W tym przypadku również należy dodać 4 do 5 centymetrów zapasu, co pozwoli na swobodne zamontowanie rolety ponad wnęką.

Jak zmierzyć okno do rolety w kasecie?

Rolety w kasecie mogą być montowane w sposób inwazyjny lub bezinwazyjny, dzięki mocnej, dwustronnej taśmie. Wyposażone są one w kasetę oraz boczne prowadnice, montuje się je do skrzydła okiennego lub na ścianie, jednak w drugim przypadku będzie można otworzyć okno dopiero po zwinięciu rolety. Ich mierzenie wygląda podobnie – szerokość należy mierzyć od jednej do drugiej krawędzi wewnętrznej listew przyszybowych. Wysokość to zaś cały wymiar skrzydła okiennego.

Jak zmierzyć okno do mini rolety?

Mini rolety najogólniej mówiąc mają taką szerokość, jak szerokość szyby, bez ramy. Ich montaż jest bardzo łatwy, gdyż w tym celu stosuje się dwa haczyki, niewymagające wiercenia. W tym wypadku konieczne jest zmierzenie szerokości szyby, dodając około 2 centymetrów zapasu. Wysokość to zaś odległość pomiędzy dolną a górną krawędzią ramy okiennej, czyli tak naprawdę całe skrzydło okna. 

Jak zmierzyć okno do rolety plisowanej?

Plisy można zamontować w sposób inwazyjny – w świetle szyby na listwach przyszybowych lub bezinwazyjny – na ramie okiennej. W pierwszym przypadku roleta plisowana umieszczana jest na zaczepach, które przykręca się jednym wkrętem po każdej ze stron. Aby prawidłowo wymierzyć okno, należy sprawdzić trzy punkty szerokości szyby wraz z uszczelkami przyszybowymi: górę, środek i dół, a od otrzymanego wyniku odjąć 3 milimetry. Następnie należy zmierzyć wysokość szyby wraz z uszczelkami przyszybowymi. Montaż rolety plisowanej na ramie okiennej odbywa się przy pomocy specjalnych zaczepów zaciskowych. Konieczne jest mierzenie szerokości szyby wraz z listwami przyszybowymi oraz wysokość skrzydła okna.