fbpx

Jakie rolety do kuchni?

Jakie rolety do kuchni?

Kuchnia jest jednym z pomieszczeń, w którym spędzamy dużo czasu. Musi to być miejsce z odpowiednimi udogodnieniami. Jednym z nich będą rolety. Wybór dobrych rolet do kuchni nie jest łatwym zadaniem. Jest to pomieszczenie, gdzie zazwyczaj jest wilgotne środowisko, któremu towarzyszą zanieczyszczenia i osad na przykład w postaci tłuszczu. Najważniejsze jest, żeby rolety zostały dopasowane do naszych oczekiwań i spełniały swoją rolę w najlepszy sposób. Oprócz wyglądu muszą być przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne. 

Wybór rolet do kuchni 

W dzisiejszych czasach w każdym polskim domu są zamontowane rolety lub zasłony. Rolety służą przede wszystkim do regulacji natężenia światła w pomieszczeniu, ale również nadaje prywatności i pełni funkcję ozdobną we wnętrzu. Oferta dostępnych rolet na rynku jest ogromna. Wybór zależy przede wszystkim do indywidualnych upodobań i preferencji. Jednak wybierając roletę do kuchni warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Elementy wystroju kuchni są narażone na różne czynniki zewnętrzne, takie jak: wysoka temperatura, para wodna czy osadzający się tłuszcz. 

Rodzaje rolet

Jest wiele rolet, które sprawdzą się w wielu pomieszczeniach. Jednak w zależności od jego przeznaczenia mogą sprawdzić się zupełnie inne rolety, które będą różnić się funkcjonalnością. W zależności od tego na jakich cechach nam najbardziej zależy możemy zdecydować się na rolety pasujące do naszej kuchni. 

Rolety klasyczne  Jakie rolety do kuchni?

Rolety klasyczne są uniwersalnym rozwiązaniem. Łączą w sobie prostotę, ale również funkcjonalność. Są one dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu bez problemu możemy je dopasować do wnętrza. Zazwyczaj rolety klasyczne są tańsze od innych rolet i nie wymagają skomplikowanego montażu. Są one przykręcane najczęściej do sufitu lub ściany. Można je zamontować także we wnęce okiennej, ale w takim przypadku należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu rolet. Te rolety posiadają mechanizm, który pozwala na pozostawienie ich na konkretnej wysokości. Są to zdecydowanie jedne z tańszych rolet, dzięki czemu można je co jakiś czas wymieniać. Rolety klasyczne mają zwijający mechanizm koralikowy. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, co sprawia, że ten rodzaj rolet jest popularny i często spotykany w wielu domach. Rolety klasyczne inaczej są nazywane wolnowiszącymi. Często mają również system żyłkowy, który przylega wzdłuż do ramy okna. To sprawia, że rolety ładnie przylegają do okna. Rolety wolnowiszące pozwalają na wygodne otwieranie okna, nawet wtedy, gdy są one opuszczone. Jednym z najbardziej popularnych rolet klasycznych są mini – roletki, które są ekonomiczne i cieszą się dużym zainteresowaniem. 

Dodatkowo, inny system rolet uniwersalnych to tak zwana roleta dzień i noc. Są one bardzo funkcjonalne i pełnią rolę zarówno żaluzji jak i rolet. Rolety dzień i noc są wszechstronne, dzięki nim można regulować poziom światła wpadający do pomieszczenia. Roleta podzielona jest na dwa kolory. Te rolety okienne wybrane nawet w ciemnych odcieniach, nie przytłoczą kolorystyką mieszkania. Drugi materiał, odpowiadający za opcję „dzień”, skutecznie łagodzi wybrane przez nas kolory i sprawia, że wydają się lżejsze. 

Rolety rzymskie 

Zdecydowanie rolety rzymskie to rolety ponadczasowe. Są one modnym akcentem, który może być również ozdobą pomieszczenia. Dostępne są w wielu kolorach oraz wzorach, dzięki czemu można wybrać odpowiedni wzór dla siebie. Montaż rolet rzymskich może być na suficie lub ścianie. Często, ze względu na swój wygląd można je spotkać we wnętrzach kuchennych. Ich dużą zaletą jest to, że nadają się do prania. Rolety rzymskie są efektowne nawet przy składaniu. Formułują się w piękne fałdy materiału, które wyglądają bardzo efektownie.

Rolety plisowane 

Rolety plisowane cieszą się coraz większą popularnością. Ich zaletą jest przede wszystkim funkcjonalność oraz możliwość wyboru zasłaniania konkretnych partii okna. Są one dostępne w wielu różnych wzorach oraz kolorach. Można je montować nawet na nietypowych oknach, a montaż odbywa się na ramie okna. 

Na co zwrócić uwagę wybierając rolety do kuchni? 

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na materiał rolety, na którą się decydujemy. Czyszczenie rolet w innych pomieszczeniach nie jest tak często potrzebne jak w kuchni. Jeżeli okno znajduje się w pobliżu kuchenki lub zlewu, rolety są bardziej narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Rolety w kuchni powinny być wykonane z materiału, który w łatwy sposób można wyczyścić. Tradycyjne firany i zasłony gromadzą o wiele więcej kurzu i nie chronią przed słońcem tak jak rolety. Dodatkowo, para wodna, wilgoć, która wytwarza się podczas gotowania pochłaniana jest przez wszystkie materiały. Dobrym wyborem do kuchni mogą być rolety wykonane z poliestru, w większości przypadków wystarczy wilgotna gąbka i płyn do naczyń. Kolor rolet nie jest bardzo istotny. Dobry wybór materiału przyczynia się do dowolności przy wyborze koloru. Zależy od indywidualnych upodobań. Trzeba jednak pamiętać o wkomponowaniu i dopasowaniu koloru do całości wystroju pomieszczenia. Kupując rolety okienne warto wziąć pod uwagę sposób ich montażu. Rolety na wymiar zdecydowanie lepiej sprawdzą się na oknie i będą wyglądać lepiej.