Jaki materiał na rolety rzymskie?

Jaki materiał na rolety rzymskie?

Wygoda, funkcjonalność, elegancka prostota, do tego dąży większość osób tworząc wnętrze w swoim mieszkaniu. Dla spełnienia tych wymagań idealne są rolety rzymskie.To jedno z najbardziej praktycznych wykończeń okien.Takie osłony są niezwykle kompaktowe, instalowane na plastikowych i drewnianych oknach, niezawodnie chronią przed zbyt jasnym światłem dziennym.Tkanina mocowana jest do gzymsu, w dolnej części posiada środek obciążający oraz specjalne sznurki do mocowania fałd tkaniny. Wstawki z lameli są wszyte w sam materiał poziomo w pewnej odległości i przesuwają się w górę wzdłuż prowadnic, zbierając materiał w efektowne, piękne fałdy. System może być sterowany ręcznie (łańcuchowo) i automatycznie (pilotem).

Jaki materiał na rolety rzymskie wybrać?

Rolety rzymskie szyte są z materiałów naturalnych i syntetycznych. Istnieją również opcje mieszane, czyli materiał łączy włókna sztuczne i naturalne.

Koneserzy stylu ekologicznego wybierają rolety rzymskie spośród:

 • Bawełna to materiał, który jest miękki, oddychający i nie pochłania zapachów.Taka tkanina nie powoduje alergii, jest całkowicie bezpieczna i przyjazna dla środowiska.
 • Rolety rzymskie lniane są lekkie, przyjemne w dotyku i nie utrudniają cyrkulacji powietrza.
 • Jedwabne rolety są dość kapryśne w pielęgnacji, ale dodają wnętrzu elegancji i oryginalnego stylu.

Stosowanie rzymskich rolet wykonanych z naturalnych materiałów jest racjonalne w sypialni, pokoju dziecinnym.Takie rolety materiałowe powinny być prane ręcznie przy użyciu łagodnego detergentu. Ponadto niektóre rodzaje naturalnych osłon nie zachowują dobrze swojego kształtu, co skraca ich żywotność.

Materiały syntetyczne na rolety rzymskie

Do szycia rolet rzymskich używany jest taki materiał jak:

 • Żakard to gęsta tkanina, która dobrze zachowuje swój kształt. Rolety rzymskie żakardowe mają ciekawą fakturę i wyglądają bardzo elegancko.
 • Syntetyczna satyna z włókien poliestrowych to materiał, który zachwyca swoją trwałością. Rolety rzymskie wykonane z tego materiału nie blakną, dlatego nadają się do okien wychodzących na słoneczną stronę.
 • Poliester to jedna z najpopularniejszych tkanin syntetycznych. Rolety rzymskie poliestrowe wytrzymują spadki temperatury, jasne słońce, kontakt z wodą. Bardzo często powierzchnia jest dodatkowo impregnowana, dzięki czemu materiał odpycha kurz i brud.

Syntetyczne rolety rzymskie to uniwersalne rozwiązanie do każdego pomieszczenia. Można je zainstalować nawet w łazience, w kuchni: materiały syntetyczne są łatwe do czyszczenia.Takie osłony można prać w pralce w trybie delikatnym, w temperaturze 30 stopni.Trzeba pamiętać tylko, aby wyłączyć wirowanie. Zarówno materiały naturalne, jak i syntetyczne sprawdzają się całkiem dobrze do produkcji rolet rzymskich. Zamawiając rolety rzymskie na wymiar, można zapytać o właściwości danego materiału ponadto trzeba zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będą użyte.

Jak wybrać materiał na rolety rzymskie, biorąc pod uwagę oświetlenie pomieszczenia?

Wybór tkaniny to odpowiedzialna i poważna sprawa, która wymaga kompetentnego podejścia.Trwałość produktu będzie zależeć od jej jakości. Zwracając uwagę na oświetlenie pomieszczenia, istnieje kilka zaleceń dotyczących wyboru materiału na rolety rzymskie:

 • Jeśli okna wychodzą na słoneczną stronę, preferowane są grube materiały na rolety rzymskie, które zapewnią maksymalne zaciemnienie.Ta opcja będzie również idealną alternatywą do sypialni, w której chce się stworzyć atmosferę prywatności. Rolety żakardowe są wspaniałe na słoneczne strony i zachwycają estetyką. A jeżeli są ozdobione trójwymiarowym wzorem, będą wyglądać najbardziej harmonijnie w pomieszczeniu o prostym wykończeniu ścian.
 • W przypadku pomieszczeń o różnym stopniu oświetlenia lepiej zamawiać rolety rzymskie z materiałów półprzezroczystych. Pomieszczenia bez światła dziennego wymagają lekkich tkanin, które wpuszczą odpowiednią ilość promieni słonecznych.Ta alternatywa byłaby odpowiednia do salonów lub kuchni.

Tajemnice doboru rolet rzymskich do różnych pomieszczeń

Rolety rzymskie idealne do kuchni mogą wyglądać nieefektownie w sypialni. Dlatego wybierając ten produkt należy wziąć pod uwagę funkcjonalne przeznaczenie każdego pomieszczenia. Aby nie popełnić błędu przy wyborze, zaleca się przestrzeganie trzech podstawowych wskazówek:

 • Do kuchni należy wybierać materiały syntetyczne. Nie są wymagające pod względem pielęgnacji i dobrze tolerują wielokrotne pranie.
 • Nie należy kupować standardowych rolet do łazienki. Jest to pomieszczenie o dużej wilgotności, dlatego odpowiednie są rolety rzymskie ze specjalnymi impregnacjami. Dzięki nim można zapobiegać pojawianiu się pleśni i rozwoju grzybów.
 • Dzieci w swoim pokoju chcą czuć się chronione, więc trzeba zamawiać rolety rzymskie z grubych materiałów. Warto postawić na jasne kolory, kwieciste nadruki lub nietypowe geometryczne wzory, dzieci docenią to kreatywne podejście, a ciekawe rolety ozdobią pokój.

Jak obliczyć materiał na rolety rzymskie?

Będzie to bezpośrednio zależeć od tego, jak planuje się umieścić rolety rzymskie na oknie. Istnieją dwa sposoby mocowania – do gzymsu lub bezpośrednio do ramy okiennej. W związku z tym gzyms może być również przymocowany do sufitu, do ściany nad oknem lub zostać włożony do otworu okiennego. Rolety rzymskie muszą zakrywać szybę, ale dla większej estetyki należy uwzględnić ramę okienną, aby osłona całkowicie zakrywała okno.

W razie potrzeby ochroni to pomieszczenie przed światłem słonecznym i stworzy przytulne środowisko. Jeśli gzyms jest włożony wewnątrz otworu okiennego, warto zamówić materiał w rolecie rzymskiej na szerokość całego gzymsu. Jeśli chodzi o długość, tutaj trzeba wiedzieć, jaką wysokość powinna pokrywać roleta po rozłożeniu. Jeśli jest przymocowana bezpośrednio do ramy okiennej, a parapet pozostaje otwarty, należy zmierzyć wysokość skrzydła i uwzględnić naddatek na zagniecenia. Jeśli zasłona jest przymocowana do gzymsu na ścianie lub suficie, najprawdopodobniej zakryje parapet i dlatego powinna być dłuższa niż skrzydło.