Jakie rolety do pokoju dziecięcego?

Jakie rolety do pokoju dziecięcego?

Urządzając pokój dziecka, należy wziąć pod uwagę nawet najmniejsze niuanse, oprócz estetyki liczy się również funkcjonalność. Rolety idealnie nadają się do pokoju dziecięcego, ponieważ mają właściwości hipoalergiczne, charakteryzują się praktycznością, wygodą i pięknem. Konstrukcja rolet jest dość prosta – nawijające się na wałek płótno odsłania okno, a podczas rozwijania je zaciemnia.

Jakie rolety do pokoju dziecięcego zamówić?

Większość modeli wykorzystuje sterowanie ręczne, dlatego nawet dziecko może regulować oświetlenie w pomieszczeniu. Ich konstrukcja jest lekka a sposób mocowania może być na skrzydle okiennym, w otworze okiennym, na zewnątrz. Jeśli pokój dziecka znajduje się na poddaszu, przydadzą się rolety plisowane lub rolety w kasecie. Dobrze prezentują się na uchylonych oknach, mocowanie boczne i dolne, powoduje, że tkanina ściśle przylega do ramy.

W pokoju dziecka komfort jest bardzo ważnym czynnikiem. Do produkcji rolet stosuje się różne materiały – zaciemniające, poliestrowe, bambusowe, mieszankę sztucznych włókien z naturalnymi włóknami bawełnianymi lub lnianymi. Dzięki specjalnym impregnacjom roleta wewnętrzna nie przyciąga kurzu, nie wchłania brudu, nie blaknie, łatwo ją czyścić wilgotną gąbką. Materiał charakteryzuje się dużą wytrzymałością i długą żywotnością. Zamawiając rolety u producenta, mierniczy dokładnie wymierzy okna, dzięki czemu zostaną wykonane idealnie dopasowane osłony. 

Zalety zamontowania rolet w pokoju dziecięcym

Rolety oszczędzają miejsce, są kompaktowe, dzięki czemu nie przeciążają wnętrza. Projekt rolet może obejmować modele monochromatyczne i wzorzyste. Z reguły rysunki poświęcone są motywom dziecięcym – na roletach wolnowiszących można zobaczyć postacie z bajek lub fantazyjne wzory. Dziewczynki uwielbiają przytulne motywy kwiatowe a chłopcy wzory geometryczne. Kolorystyka jest rozbudowana, ale w sypialni dziecka lepiej unikać zbyt wyrazistych barw, stonowane odcienie stworzą spokojną atmosferę. Rodzice mogą wybrać rolety biorąc pod uwagę położenie pokoju (im ciemniejszy pokój, tym bardziej przezroczyste powinny być rolety). Rolety dzień-noc to doskonała opcja. W dzień nie będą blokować światła, ale w nocy i rano stworzą pożądane zaciemnienie.

Decyzja, co jest lepsze – kaseta czy roleta otwarta?

  • Rolety są otwierane i zamykane (kaseta). Otwarte (standardowe) różnią się tym, że płótno jest zwinięte, a po rozłożeniu swobodnie zwisa.Takie rolety są proste, można je montować na skrzydle, a także w otworze okiennym, przy ścianie lub suficie.
  • Rolety w kasecie w przeciwieństwie do standardowych składają się do skrzynki i rozwijają wzdłuż prowadnic, dlatego rolety zawsze zacieniają okna, nawet, jeśli są w pozycji uchylnej lub jeśli są na poddaszu. Drugim plusem jest ochrona mechanizmu sterującego przed kurzem i brudem przez skrzynkę na kasetę.

Wybór materiału na rolety do pokoju dziecięcego

Rolety wykonane są najczęściej z poliestru, pokrytego specjalnymi impregnatami, które zwiększają odporność na ścieranie, gniecenie i blaknięcie, a także nadają właściwości odpychające brud, wilgoć i kurz. Dzięki impregnacji rolety nie wymagają prania, wystarczy wyczyścić je miękką szczotką lub przetrzeć wilgotną szmatką.

W zależności od stopnia nasłonecznienia pomieszczenia można wybrać zasłony o różnej gęstości:

  • Tiul i półprzezroczysty – zacieniają pomieszczenie przed bezpośrednimi promieniami, ale rozproszą je, pozostawiając pomieszczenie jasne.
  • Średnia gęstość – zaciemnia pomieszczenie o 30-40%.
  • Nieprzezroczysty (zaciemniający) – 100% nieprzezroczysty materiał, który zapewni dziecku komfortowy sen w ciągu dnia. Nawiasem mówiąc, rolety mogą być również wykonane z naturalnych materiałów, takich jak juta czy bambus. Są mniej praktyczne i cięższe niż poliester, ale są przyjazne dla środowiska i bardzo piękne.

Jaki rodzaj rolet wybrać do pokoju dziecięcego?

Standardowe rolety wolnowiszące mogą być trzech rodzajów:

  • Standardowe maksymalna szerokość to 150 cm, maksymalna wysokość to 3 m.
  • Mini to mniejsza wersja rolet standardowych, które można montować nie tylko w otworze, na ścianie i suficie, ale także na skrzydłach okiennych i mają minimalną szerokość 25 cm. Przy okazji są nieco bardziej unowocześnione niż standardy. W dolnej części skrzydła są mocowane za pomocą magnesu, a w razie potrzeby można je uzupełnić prowadnicami.
  • Dzień-noc – te same wolnowiszące rolety bez skrzynki, ale ze specjalnej tkaniny z naprzemiennie przezroczystymi i nieprzezroczystymi paskami. Przesuwając te paski względem siebie można regulować nie tylko ilość światła wpadającego do pomieszczenia, ale również jego natężenie. Oznacza to, że rolety tego typu mogą być zarówno osłoną, jak i zaciemnieniem.

Korzyści, jakie zapewniają rolety w pokoju dziecięcym

Rolety idealnie nadają się do okien w pokoju dziecięcym. Są dobre, ponieważ:

  • Oszczędzają miejsce. Po zwinięciu wydaje się, że w ogóle nie ma osłon.
  • Wyglądają schludnie i nie przeciążają wnętrza, ale mogą być ozdobione ładnym rysunkiem lub nadrukiem fotograficznym.
  • Są łatwe w pielęgnacji, ponieważ nie wymagają prania dzięki specjalnej antyseptycznej i antystatycznej obróbce materiału. Zabrudzenia można łatwo usunąć wilgotną szmatką.
  • Nadają się zarówno do wąskich, jak i szerokich okien, a także na poddasze (rolety w kasecie). Można je montować bezpośrednio na ramie bez wiercenia w ścianach.

Rolety rzymskie w pokoju dziecięcym

Rolety rzymskie do pokoju dziecinnego w stylu klasycznym powinny być albo elegancko powściągliwe, albo odwrotnie, eleganckie i mieć hafty, wzory. Do pokoju w stylu Prowansji, shabby chic, country itp. odpowiednie są naturalne tkaniny, naturalne kolory i motywy wiejskie w wystroju (kokardki, kropki, kwiaty). Do nowoczesnych wnętrz, na przykład w stylu skandynawskim, odpowiednie są rolety rzymskie w odcieniach neutralnych, albo wręcz przeciwnie, bardzo wyraziste kolory z wesołymi dziecięcymi nadrukami. Biel i beż to najbardziej uniwersalne kolory, które wpasują się w każde wnętrze, zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym.