fbpx

Jak wyregulować rolety?

Jak wyregulować rolety?

W obecnych czasach mamy dostęp do wielu różnych rodzajów rolet. Dzięki temu możemy dobrać je do swoich indywidualnych potrzeb. Codzienne użytkowanie rolet może sprawić, że co jakiś czas będzie trzeba regulować nasze rolety. Zazwyczaj wystarczy nieostrożne szarpnięcie łańcuszka, zabawa dzieci, czy zwierząt. Czasami zdarzy się, że po ich czyszczeniu również się rozregulują i konieczne będzie ponowne ustawienie. Na szczęście jest prosty sposób na regulowanie rolet. 

Jakie są rodzaje rolet? 

Rolety plisowane 

Cieszą się one coraz większą popularnością. Ich zaletą jest przede wszystkim funkcjonalność oraz możliwość wyboru zasłaniania konkretnych partii okna. Są one dostępne w wielu różnych wzorach oraz kolorach. Można je montować nawet na nietypowych oknach, a montaż odbywa się na ramie okna. 

Rolety rzymskie 

Zdecydowanie są to rolety ponadczasowe. Są one modnym akcentem, który może być również ozdobą pomieszczenia. Dostępne są w wielu kolorach oraz wzorach, dzięki czemu można wybrać odpowiedni wzór dla siebie. Montaż rolet rzymskich może być na suficie lub ścianie. Często, ze względu na swój wygląd można je spotkać we wnętrzach kuchennych. Ich dużą zaletą jest to, że nadają się do prania. Rolety rzymskie są efektowne nawet przy składaniu. Formułują się w piękne fałdy materiału, które wyglądają bardzo efektownie.

Rolety klasyczne 

Rolety klasyczne są uniwersalnym rozwiązaniem. Łączą w sobie prostotę, ale również funkcjonalność. Są one dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu bez problemu możemy je dopasować do wnętrza. Są one przykręcane najczęściej do sufitu lub ściany. Można je zamontować także we wnęce okiennej, ale w takim przypadku należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu rolet. Są to zdecydowanie jedne z tańszych rolet, dzięki czemu można je co jakiś czas wymieniać. Rolety klasyczne mają zwijający mechanizm koralikowy. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, co sprawia, że ten rodzaj rolet jest popularny i często spotykany w wielu domach. Rolety klasyczne inaczej są nazywane wolnowiszącymi. Często mają również system żyłkowy, który przylega wzdłuż do ramy okna. To sprawia, że rolety ładnie przylegają do okna. Rolety wolnowiszące pozwalają na wygodne otwieranie okna, nawet wtedy, gdy są one opuszczone. Jednym z najbardziej popularnych rolet klasycznych są mini – roletki, które są ekonomiczne i cieszą się dużym zainteresowaniem. 

Przeczytaj również o roletach :

Rolety dzień – noc w pigułce

Jakie rolety do salonu?

Jakie rolety do sypialni?

Rolety dzień i noc 

Jest to bardzo popularny system rolet wewnętrznych, który pozwala na dokładną kontrolę światła wpadającego do wnętrza. Z pewnością ma on nowoczesny design. Powierzchnia tych rolet złożona jest z dwóch rodzajów tkanin o różnych właściwościach. Jedna z nich przepuszcza więcej światła, a druga ma funkcję zaciemniającą i gęstszy, jednolity splot. Pasy są ułożone na przemian, dzięki czemu można je w łatwy sposób na siebie nakładać. Rolety są sterowane manualnie za pomocą mechanizmu łańcuszkowego. Mechanizm hamujący pozwala na zablokowanie rolet w wymaganej pozycji. Kiedy ustawiamy tkaninę naprzemiennie z zaciemniającą wpuszczamy dużo światła do pomieszczenia. 

Jak wyregulować rolety?

Dlaczego rolety się rozregulowują? 

Odpowiednia regulacja rolet powinna mieć miejsce przy ich montażu. Czasami jednak decydujemy się na samodzielne montowanie rolet, co może mieć znaczny wpływ na nieodpowiednie ustawienie rolet. Podczas montażu ważna jest precyzja i dokładność. Pomoże to zapobiec rozregulowaniu się w przyszłości. Rolety dzień i noc powinny być ułożone idealnie równolegle względem kolorów. Nie może być widocznych przerw, ponieważ będzie miało to duży wpływ na ich funkcjonowanie. Jeśli w jakiś sposób doszło do rozregulowania, trzeba jak najszybciej zareagować i naprawić usterkę. Nierówno rozłożone pasy źle się prezentują, ale także mają negatywny wpływ na działanie rolety. Również codzienne użytkowanie może mieć wpływ na poluzowanie się rolet. Czasami zbyt mocne pociągnięcie łańcuszka sprawi, że pojawi się problem z ułożeniem materiałów. 

Jak wyregulować rolety? 

Ze względu na to, że rolety dzień i noc są jednymi z najbardziej delikatnych rolet, materiał, z którego są stworzone może ulegać przemieszczeniu. Proces zakładania rolet jest procesem wymagającym skupienia i odpowiedniego podejścia. Pasy muszą być dokładnie nałożone, żeby prawidłowo działać oraz estetycznie wyglądać. Żeby wyregulować rolety istnieje bardzo prosty sposób na naprawienie tej usterki. Przy montażu rolet powinna być przeprowadzona pierwsza regulacja. W niektórych przypadkach tkanina jest zabezpieczona boczną osłoną, którą do regulacji należy zdjąć. Przy pomocy pokręteł regulacyjnych należy ustawić odpowiednio pasy materiału w taki sposób, aby były równolegle do siebie. Po rozsunięciu rolet, ciemne pasy powinny dokładnie się pokrywać. W taki sam sposób możemy wyregulować roletę, kiedy materiał się przekrzywi. Warto pamiętać o tym, aby przy montażu założyć ograniczniki, które pomogą zmniejszyć ryzyko rozregulowania. Pierwszy z nich nakładamy na górze łańcuszka służącego do podnoszenia i opuszczania rolety w momencie, kiedy roleta jest maksymalnie na dole. Później podnosimy roletę i na maksymalnym odsłonięciu montujemy ogranicznik na górze łańcuszka.